Tihana Josipović, Hrvoje Capak*, Lucija Ciglar i Krešimir Martinković
Tihana JOSIPOVIĆ, dr. med. vet., Brežice, Slovenija; dr. sc. Hrvoje CAPAK*, dr. med. vet., docent, (dopisni autor, e-mail: hcapak@vef.hr), Lucija CIGLAR, studentica, Krešimir MARTINKOVIĆ, dr. med. vet., univ. mag. med. vet., Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
https://doi.org/10.46419/vs.51.3.9

SažetakUvodMikročipiranje u Republici HrvatskojStruktura i način rada mikročipaReakcija organizmaOpasnosti i neželjeni učinci mikročipiranjaZaključakLiteraturaAbstract
Sažetak
M ikročipiranje se pokazalo najkorisnijom metodom označavanja životinja u veterinarskoj medicini i stočarstvu. Zbog visoke učinkovitosti i jednostavne primjene vrlo brzo je doseglo globalne razmjere.
U Republici Hrvatskoj mikročipiranje smiju obavljati samo ovlašteni veterinari koji su dužni slijediti zakonski propisane upute o načinu implantacije. Mikročip je pasivan uređaj i svojom prisutnošću ne šteti organizmu. Od početka njegove uporabe kao uređaja za označavanje životinja, prijavljeno je svega nekoliko slučajeva nuspojava i istraživanja u svrhu proučavanja njegove biokompatibilnosti s organizmom. Među najčešćim neželjenim učincima spominju se pretjerane reakcije organizma, tumori, pogrešna implantacija te migracija kao daleko najzastupljenija pojava. Iako su nuspojave moguće, današnjim napretkom tehnologije, usavršavanjima u području biokompatibilnosti te trajanju mikročipova, njihov rizik sveden je na minimum. Uz sve navedeno, odgovornost veterinara za pravilnu implantaciju ima znatnu ulogu u smanjivanju tog rizika.
Ključne riječi: životinje, označavanje, identifikacija, mikročip, mikročipiranje
Uvod
Zbog svoje jednostavne primjene i pozitivnog odjeka u veterinarskoj medicini i stočarstvu, mikročipiranje se vrlo brzo populariziralo i doseglo svjetske razmjere. Ostale metode identifikacije životinja poput tetoviranja, žigosanja, zarezivanja uški i slično počele su gubiti na značenju i sve se manje primjenjuju. Mikročipiranje se pokazalo jednom od najsigurnijih metoda koja, u usporedbi s ostalima, najviše brine o dobrobiti životinja. Osim navedenih pozitivnih osobina, karakterizira ju i visoki stupanj učinkovitosti koji se može potvrditi brzom identifikacijom izgubljenih životinja (najčešće pasa) i brzom pronalasku njihovih vlasnika. Iako se trenutno smatra najboljim izborom za označavanje životinja, ne smije postati zamjena za njihovu vanjsku identifikaciju (Lord i sur., 2008.). U većini razvijenih zemalja obvezno je mikročipiranje pasa, a u nekim zemljama i konja. Vlasnici kućnih ljubimaca sve češće traže uslugu mikročipiranja mačaka, pitomih vretica, ali i ostalih, manje zastupljenih vrsta. Za potrebe istraživanja, u svrhu lakše identifikacije prilikom izvođenja pokusa, mikročipiranje se provodi i na laboratorijskim životinjama.
Mikročipiranje u Republici Hrvatskoj
Umrežavanjem podataka na nacionalnoj razini postignuta je jednostavna identifikacija bilo kojeg mikročipiranog psa uz pomoć čitača i pristupa Lysacan sustavu. Mikročip u sebi sadrži kôd od 15 brojčanih znamenki koji se sastoji od kôda države podrijetla životinje, kôd proizvođača te jedinstvenog broja psa.
Od 13. lipnja 2011. godine propisana je obveza da svaki pas u Republici Hrvatskoj treba biti mikročipiran i uveden u Lysacan sustav 90 dana od štenjenja. Od svibnja 2018. godine, primjenom Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) Europskog parlamenta i Vijeća Europske unije (2016/679), strogo je zabranjeno odavanje podataka iz Lysacan sustava osobama koje nemaju pristup tom sustavu. Ako je osoba pronašla životinju i dovela je na identifikaciju u veterinarsku ambulantu, ovlašteni veterinar je dužan kontaktirati vlasnika o pronalasku životinje.
Struktura i način rada mikročipa
Uređaj je po svojoj prirodi pasivan, tj. nema vlastiti izvor napajanja. Mikročip koristi tehnologiju identifikacije radiofrekvencijom, (engl. ‘radio-frequency identification – RFID’). Čitači mikročipova šalju radiovalove niske frekvencije koji aktiviraju mikročip elektromagnetskom indukcijom. On se pritom aktivira i šalje povratne valove koje pritom čitač detektira na zaslonu prikazom koda mikročipa (Razvi i sur., 2016.).
Kapsula je cilindričnog oblika, građena od biokompatibilnog stakla kako bi organizam prihvatio strano tijelo bez pretjerane reakcije. Mikročip i aplikator moraju biti potpuno sterilni kako bi izbjegli moguće nuspojave.
Reakcija organizma
Okružuje ga samo granulacijsko tkivo s minimalnim naznakama edema i hemoragije (Saito i sur., 2010.).
Brojna istraživanja posvećena su ispitivanju presvlaka na kapsuli od različitih materijala, kako bi im se ustvrdila biokompatibilnost i dokazala njihova pozitivna svojstva. Većina mikročipova danas je presvučena polipropilenskom presvlakom na prednjem dijelu kapsule koja osigurava biokompatibilnost s organizmom i djeluje tako da promiče stvaranje kapsule oko mikročipa poticanjem rasta vezivnog tkiva i drugih stanica (Razvi i sur., 2016.). Istraživanje na miševima (Ghantan i Edmondson, 1990.) pratilo je reakciju tkiva i poziciju 140 implantiranih mikročipova presvučenih polipropilenskom presvlakom kroz period od 2 godine. U većine čipiranih miševa došlo je do stvaranja kapsule oko mikročipa koja je sadržavala fibrocite i zrela kolagena vlakna. Tkivna kapsula oko mikročipa je bila više celularna 3 i 15 mjeseci od implantacije, od one nakon 24 mjeseca. Minimalni do umjereni upalni odgovor s limfocitima, makrofazima, neutrofilima i nekoliko plazma stanica mogao se uočiti u prvopregledanih miševa. Kod samo 2 implantata u cjelokupnom istraživanju uočena je kronična granulomatozna upala.
Lambooij i sur. (1992.) proveli su istraživanje na prasadi proučavajući odgovor potkožnog tkiva na presvlaku od polietilen tereftalata (PET). Došli su do zaključka da odgovor organizma može rezultirati trima različitim obrascima reakcija:
- jednostavnom inkapsulacijom (nakon eksudativne faze, mikročip je ostao izravno okružen vlaknastom kapsulom, a njena debljina nije se mijenjala od 21. dana nakon implantacije),
- inkapsulacijom s upalnom reakcijom (nakon opisane početne faze zadržala se upalna reakcija koja je prešla u subakutni oblik, a kao rezultat toga povećala se debljina kapsule), koja je nastala, najvjerojatnije, zbog prisutnosti dlaka i epidermalnih ostataka ili reakcije na PET, ili
- formacijom apscesa (nastao, najvjerojatnije, nedostatkom sterilnosti postupka, uz reakciju na PET presvlaku).
Beucken i sur. (2007.) ispitivali su biološki odgovor organizma na DNK-presvlaku u usporedbi s mikročipovima koji su imali samo staklenu kapsulu bez presvlake, in vitro koristeći stanične kulture i in vivo na laboratorijskim štakorima. Nakon 4 tjedna tkivo je na jednak način reagiralo na sve vrste implantata. Došlo je do formiranja vlaknaste kapsule u kojoj su fibrociti bili jasno razlučeni od okolnog izvornog vezivnog tkiva. Kapsula se sastojala od kolagena i nekoliko slojeva fibrocita. Ni kapsula niti njena okolina nije sadržavala upalni infiltrat. Sličan rezultat dobili su i 12 tjedana od implantacije, odgovor organizma bio je jednak na sve vrste implantata.
Mikročipovi su bili okruženi zrelom fibroznom kapsulom bez prisustva upalnog infiltrata ili multinuklearnih fagocitnih stanica.
Debljina svih kapsula je bila između 5 i 30 slojeva fibroblasta u oba istraživana perioda od implantacije, neovisno o vrsti implantata.
Do danas, reakcije organizma na mikročip istražene su na većini domaćih životinja i kućnih ljubimaca. U većini zemalja EU označavanje konja mikročipom postalo je obvezno (Wulf i sur., 2013.a), stoga su provedena brojna istraživanja utjecaja mikročipiranja na konje. Iako je ono postalo obvezno, u konja se još uvijek zadržalo i označavanje paljenim žigom kao alternativna metoda identifikacije za pojedina grla (Barać i sur., 2014.). U istraživanju utjecaja opaljivanja žigom u usporedbi s mikročipiranjem na stupanj boli i upalnu reakciju koju stvaraju prilikom označavanja, Lindegaard i sur. (2009.) zaključili su da mikročipiranje stvara znatno manji stupanj boli i upale te ne stvara dugoročni zdravstveni rizik koji može nastati opaljivanjem žigom i donose preporuku za napuštanje žigosanja kao metode označavanja konja. U istraživanju Wulf i sur. (2013.a) potvrđene su dosadašnje spoznaje o reakciji organizma na mikročipiranje. Iznimka su 2 konja u kojih se pojavila granulomatozna reakcija. U jednog, okolno se tkivo sastojalo od nezrelog granulacijskog tkiva i granulomatoznog miozitisa bez prisustva inkapsulacije. U drugom slučaju uočeni su makrofagi i multinuklearne divovske stanice, kao i limfociti i eozinofili u okolini mikročipa koji je bio uredno inkapsuliran. U oba slučaja mikročipovi su imali PET presvlaku. Uz navedeno, istražili su i postotak uspješnosti očitavanja mikročipova trima različitim čitačima, na uzorku od 428 konja. Uspješnost je bila do 100 % na strani vrata u kojoj se mikročip nalazio. Dokazali su da je uspjeh očitanja najviše ovisio o dobi, ali ne i o pasmini. Potvrdili su da je mikročipiranje vrlo pouzdana i biokompatibilna metoda označavanja konja.
U istoj godini objavljeno je istraživanje koje je proučavalo odgovor konja i uspješnost očitavanja mikročipova reducirane veličine (manji od konvencionalnih). Kao tjelesni odgovor konja na stres mjerili su koncentraciju kortizola u slini, frekvenciju i ritmičnost rada srca. Zaključili su da su smanjeni mikročipovi vrlo pouzdani za identifikaciju, a njihova implantacija pritom ne prouzroči stres. U usporedbi s konvencionalnim mikročipovima, veličina nije utjecala na uspješnost očitavanja (Wulf i sur., 2013.b).
Opasnosti i neželjeni učinci mikročipiranja
Tumori su rijetka pojava
Autori opisuju kako se masa formirala oko samog mikročipa te je kirurškom obradom tumor, zajedno s marginama i mikročipom u središtu, odstranjen uz uspješno postoperativno cijeljenje rane.
U još jednom slučaju autori su potvrdili nastanak infiltrativnog fibrosarkoma u francuskog buldoga starog 9 godina (Vascellari i sur., 2006.). Pas je mikročipiran 7 mjeseci prije utvrđivanja tumorske mase.
Patohistološkom pretragom tumor je imao karakteristike mačjeg postvakcinalnog sarkoma no, zbog cijepljenja psa u istom području, nisu mogli sa sigurnošću etiološki dokazati podrijetlo tumora.
Slučaj povezan s mikročipiranjem kućne rovke (Suncus murinus), navodi kako je unutar jednog tjedna od mikročipiranja došlo do naglog rasta potkožne mase u međulopatičnom području. Zbog brzog širenja i agresivnosti tumora, životinja je eutanazirana, a masa je patohistološki pregledana. Tumorska masa je bila slabo demarkirana, neinkapsulirana, infiltrativna i pritiskala je potkožno tkivo i kožu. U središtu mase nalazio se mikročip. Fenotipski neoplastične stanice podsjećale su na sarkom induciran stranim tijelom. U odnosu na druge vrste životinja, u mačaka je poznato da cijepljenje može prouzročiti pojavu postvakcinalnog sarkoma s većom pojavnosti (Schutt i Turner, 2010.). U prikazu slučaja Carminato i sur. (2011.), prvi put je ustvrđeno da je sarkom u mačke etiološki nastao zbog aplikacije mikročipa, a ne kao posljedica cijepljenja. U devetogodišnje mačke uočili su potkožnu masu u području vrata. Nakon kirurške obrade mikročip je pronađen u središtu mase, a patohistološke karakteristike bile su slične onima kod nalaza mačjeg postvakcinalnog sarkoma.
Mačje postvakcinalne fibrosarkome karakterizira upalna peritumoralna infiltracija, multinuklearne divovske stanice i miofibroblastične stanice (Dubielzig, 1993.).
Istraživanja povezanosti mikročipiranja s nastankom tumora provođena su većinom na laboratorijskim miševima i štakorima (Tillmann i sur., 1997., Blanchard i sur., 1999., Elcock i sur., 2001.). Svi tumori opisani u ovim radovima bili su mezenhimalnog podrijetla i sadržavali su ugrađene mikročipove. Mehanizam kancerogenosti pripisan je reakciji organizma na strano tijelo (Elcock i sur., 2001.).
Podatci prikupljeni tijekom godina upućuju da lokalna upala, prouzročena aluminijem ili drugim potencijalno nadražujućim inokuliranim tvarima, može potaknuti tkivo na tumorski razvoj. Prije više od 100 godina, znanstvenici su primijetili da su iritacija, upala i/ili rane promotori razvoja tumora (Macy i Hendrick, 1996.). Gotovo sve što prouzroči lokalnu upalnu reakciju može potencijalno biti odgovorno za neoplastičnu inicijaciju (Withrow i MacEwen, 2001.). Sve navedeno potvrđuje koliko je bitan sterilan i aseptički pristup označavanju mikročipom, kao i ulaganje u razvoj što kvalitetnije strukture, a time i biokompatibilnosti mikročipa s organizmom.
MRI, da ili ne?
Eksperimentalno nije pronađeno oštećenje tkiva prouzročeno toplinom u životinja podvrgnutih MR-u, kao ni migracija mikročipa. No, prilikom istraživanja utjecaja topline treba uzeti u obzir električna svojstva metala (magnetsku osjetljivost, električnu otpornost i toplinsku vodljivost) (Saito i sur., 2010.). Uz navedeno, veličina i oblik mikročipa, orijentacija u usporedbi s magnetskim poljem, jačina magnetskog polja, trajanje RF pulsa i drugo mogu biti čimbenici koji utječu na stvaranje topline (Ho, 2001., Muranaka i sur., 2005.). Jedini problem koji se pojavio su bili artefakti na dijagnostičkoj MR snimci nastali zbog mikročipa.
Područje gdje je mikročip pozicioniran postaje teže za interpretaciju određenih promjena, stoga bolesti kralježnice (posebice vratnog i grudnog dijela) mogu biti teže dijagnosticirane. Također, snimka mozga može biti zahvaćena artefaktom u malih životinja. Iz tog razloga je poželjno implantirati mikročipove u drugom području u pasmina za koje je poznato da su predisponirane za poremećaje vratnog dijela kralježnične moždine i malih pasmina s relativno čestom predispozicijom na bolesti mozga. Psi označeni mikročipovima bili su skenirani bez ikakvih nuspojava, a mikročipovi su poslije bili uspješno očitani.
Implantacija kao stručna greška
Migracija mikročipa – najzastupljeniji neželjeni učinak
Razlozi migracije mikročipova nisu u potpunosti poznati niti razjašnjeni.
Jedini logičan zaključak koji se nameće jest kako nije došlo do predviđene lokalne reakcije organizma prilikom i neposredno po aplikaciji mikročipa, koja bi isti zadržala u poziciji, kao što je prethodno opisano. Migracija, općenito gledajući, ne predstavlja problem za životinju osim ako mikročip ne migrira u specifično područje tijela (u zglobni prostor, krvnu žilu i sl.), prouzročivši komplikacije tog dijela organskog sustava životinje. Potencijalni problem može predstavljati pri brzoj identifikaciji životinja, pri kojoj se trenutno ne očita signal na predviđenom mjestu, u takvim prilikama preporuka je prijeći čitačem što veću površinu, a ponekad i cijelo tijelo životinje.
Zaključak
Mikročipiranje je doseglo globalnu raširenost, jer se pokazalo najučinkovitijom metodom identifikacije, utvrđivanja vlasništva, posebice u izgubljenih ili ukradenih životinja. Njegovim uvođenjem olakšano je i praćenje podataka o broju životinja, kao i procijepljenosti populacije. Umrežavanje tih podataka donijelo je pozitivan odjek u Hrvatskoj kao i u drugim zemljama. Kako bi se tehnologija proizvodnje mikročipova tijekom vremena usavršavala, veterinari bi trebali prijaviti svaki slučaj u kojem je, unatoč pravilnoj implantaciji, došlo do bilo kojeg oblika nuspojava. Migracija se ističe kao najčešći oblik koji u većini slučajeva ne nanosi štetu životinji. Prema do sada dostupnim podatcima možemo je protumačiti jedino kao izostanak reakcije organizma na strano tijelo, no broj istraživanja koji bi mogao potvrditi ili objasniti njezin nastanak je nedovoljan. Ostale zabilježene nuspojave su vrlo rijetke i nemaju značenje u usporedbi sa svim prednostima koje mikročipiranje životinja donosi.
Dosadašnjim istraživanjima ustvrđena je njegova minimalna invazivnost, jednostavna i sigurna primjena u veterinarskoj medicini.
Literatura [… prikaži]
Microchipping of animals and possible adverse effects in veterinary medicine
Tihana JOSIPOVIĆ, DVM, Brežice, Slovenia; Hrvoje CAPAK, DVM, PhD, Assistant Professor, Lucija CIGLAR, student, Krešimir MARTINKOVIĆ, DVM, MSc, Faculty of Veterinary Medicine University of Zagreb, Croatia
M icrochipping of animals has proven to be the most useful animal marking technique. Due to its high efficiency and easy application, it quickly reached a global scale.
Microchipping in the Republic of Croatia may only be performed by authorized veterinarians who are obliged to abide by the legislation regulating implantation. The microchip is a passive device and its presence causes no harm to the animal. Since its common use as an animal marking technique, only a few studies have reported side effects.
Most of the side effects are excessive body reactions, tumours, incorrect implantation and migration. Although side effects are possible, today’s technological advancements in the area of biocompatibility and duration of microchips have reduced the risk of side effects to a minimum. Additionally, the veterinarian’s responsibility for proper implantation also plays a role in reducing this risk.
Key words: animals; marking; identification; microchip; microchipping