Divlje životinje i divljačUprava za veterinarstvo i sigurnost hraneZoonoze i Jedno zdravlje

Milijun kuna za smanjenje brojnog stanja lisica i čagljeva

Smanjenjem broja jedinki čaglja i lisice unaprjeđujemo javno-zdravstvenu sigurnost stanovništva, čuvamo raznolikost naših šuma i lovišta uz minimalnu štetu za stanovnike okolnih područja.

Izvor: Ministarstvo poljoprivrede RH (008-02/18-01/02-182, 18. rujna 2018. godine)mps


Milijun kuna za smanjenje brojnog stanja lisica i čagljeva


Ministarstvo poljoprivrede raspisalo je danas, 18. rujna 2018. godine Natječaj za sufinanciranje smanjenja brojnog stanja divljači predatora u 2018. godini. Cilj ovoga Natječaja je očuvanje matičnih fondova i održavanje povoljnog zdravstvenog stanja svih vrsta divljači koje ulaze u prehrambenu bazu predatorskih vrsta divljači lisice i čaglja kao i zašita zdravlja ljudi i životinja. Natječaj vrijedan milijun kuna otvoren je dok se sredstva ne raspodijele, a najkasnije do 16. studenog 2018. godine.

Na natječaj se mogu javiti pravne i fizičke osobe (obrtnici) koje imaju valjani ugovor o korištenju prava lova – lovoovlaštenici. Jedan loovoovlaštenik može prijaviti i ugovoriti najviše 21.000 kuna, a sufinancira se izlučenje lisice i čaglja sa po 700 kuna po ocijenjenom trofeju, odnosno 600 kuna po divljači dostavljenoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

Sve veća populacija divljači lisice (Vulpes vulpes L.) i čaglja (Canis aureus L.) u posljednje vrijeme u lovištima Republike Hrvatske direktno smanjuje broj divljači koja su prehrambena baza navedenih predatora. Osim navedenoga, te vrste divljači su prijenosnici zoonoza, od kojih je najznačajnija bjesnoća.  

Stanovnici ruralnih područja najbolje znaju kolike su štete od čaglja i lisice. Nadoknadu štete smo regulirali u prijedlogu novog zakona o lovstvu koji je u proceduri donošenja, a ovaj natječaj sufinancira dio koji se odnosi na uzročnike štete. Smanjenjem broja jedinki čaglja i lisice unaprjeđujemo javno-zdravstvenu sigurnost stanovništva, čuvamo raznolikost naših šuma i lovišta uz minimalnu štetu za stanovnike okolnih područja. – izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar Tomislav Tolušić.

Vezani sadržaji

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Ptičja influenca u divljih kanida – prijetnja javnom zdravlju i zdravlju životinja

Urednik

Bakterijske zoonoze u pasa

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više