Izvor: Ministarstvo poljoprivrede RH (priopćenje za medije, 20. prosinca 2023. godine)
Priopćenje preneseno u cjelosti.
Objavljena provedbena Uredba EU
“ U Službenom listu Europske unije danas 20. prosinca 2023. godine objavljena je provedbena Uredba (EU) 2023/2894 po pitanju posebnih mjera kontrole u odnosu na afričku svinjsku kugu. Uredba stupa na snagu u četvrtak 21. prosinca 2023. godine kao i novo Rješenje o zonama Ministarstva poljoprivrede.Navedenom Uredbom sva područja u Republici Hrvatskoj koja su bila u zoni zaštite i zoni nadziranja u odnosu na pojavu afričke svinjske kuge u domaćih svinja svrstana su u takozvanu ‘ZONU III.’, koja uz obvezni daljnji nadzor i kontrolu situacije u odnosu na ovu bolest omogućava stavljanje na tržište svježeg mesa koje potječe od svinja iz zone III.
Od najavljenih promjena svakako je kao najvažnije potrebno naglasiti: mogućnost klanja svinja za vlastite potrebe na objektu gdje se drže svinje uz ispunjavanje svih biosigurnosnih i drugih propisanih uvjeta za držanje svinja, uz obvezan prethodan klinički pregled veterinara. Meso koje potječe od svinja iz zone III, zaklanih u odobrenim objektima za klanje moći će se stavljati na tržište kao svježe meso, isključivo za područje Republike Hrvatske.
Posebice ističemo da je osim zoniranja Vukovarsko-srijemske i dijela Brodsko-posavske županije, nova zona i prije roka određenog u siječnju iduće godine, proširena i na područje dijela Osječko-baranjske županije.
Podsjetimo, na sastanku Stalnog odbora za zdravlje životinja održanog u Bruxellesu u petak 15. prosinca 2023. godine Hrvatska je prezentirala mjere i aktivnosti provedene u svrhu suzbijanja afričke svinjske kuge kao i ažurirani akcijski plan kojim se daju garancije za mogućnost regionalizacije određenih područja zemlje koja su do sada bila pod rigoroznim mjerama kontrole ove bolesti. Predložene mjere i akcijski plan jednoglasno su podržani od strane Europske komisije i država članica.
O opravdanosti mjera i podizanja svijesti subjekata koji drže svinje koje i dalje provodi Ministarstvo s nadležnim službama na terenu govori činjenica da od 29. studenog 2023. godine nemamo zabilježen niti jedan novi slučaj pojave afričke svinjske kuge.
Naglašavamo kako je ovo veliki uspjeh veterinarske struke i svih nadležnih službi koje su provele brojne mjere i aktivnosti na terenu, te znak svim proizvođačima svinja da se pridržavanjem biosigurnosti i svih drugih propisanih mjera može nastaviti proizvodnja i poslovanje, a uz to i očuvati tradicija. Zahvaljujemo odgovornim svinjogojcima koji su pridržavanjem mjera doprinijeli suzbijanju afričke svinjske kuge.
Također podsjećamo subjekte na važnu obvezu prijave brojnog stanja svinja na objektu do 23.12.2023. kao i obvezu kontinuirane prijave u roku od 3 dana od nastale promjene (uginuće, premještanje, prasenje, klanje na vlastitom objektu).
Vezani naslovi:
- Prvo izbijanje afričke svinjske kuge u domaćih svinja u 2026. godini
- Emergencija i re-emergencija zaraznih bolesti životinja u Hrvatskoj 2025. godine – izazovi, pouke i smjernice za budućnost
- Afrička svinjska kuga: ukinute posljednje zone zaštite i nadziranja 30 dana nakon posljednjeg slučaja
- Afrička svinjska kuga: ukidanje pojedinih zona zaštite i nadziranja
- Afrička svinjska kuga: ukidanje pojedinih zona zaštite i nadziranja
- Prijenos uzročnika bolesti na sučelju divlje životinje – domaće životinje: pregled dosadašnjih spoznaja i osvrt na stanje u Hrvatskoj
- Popis propisa objavljenih od 4. lipnja do 5. rujna 2025. godine
- Najnovija epidemiološka situacija vezano za ASK
- U mađarskom Višegradu održana jesenska sjednica Višegrad Vet Plus grupe
- Naredba o izmjeni Naredbe o smanjenu brojnog stanja pojedine vrste divljači


