Međunarodna suradnjaSigurnost hrane

Modernizacija inspekcije mesa u fokusu diljem svijeta

Izv.prof.dr.sc. Nevijo Zdolec
NCP COST RIBMINS za RH


Nevijo ZdolecJasno je to istaknuto na 1. znanstvenoj konferenciji “Risk Based Meat Inspection and Integrated Meat Safety Assurance” održanoj online 15. i 16. listopada 2020. u okviru EU COST projekta RIBMINS (2019-2023). Sudjelovalo je više od 200 stručnjaka iz 40 zemalja i 5 kontinenata. Iz Hrvatske su prisustvovali dr. sc. Brigita Hengl, prof. dr. sc. Boris Antunović i izv. prof. dr. sc. Nevijo Zdolec. Dvoje pozvanih predavača, izravno uključenih u modernizaciju inspekcije mesa, istaknuli su važnost aktivnosti u RIBMINS projektu:

Kris De Smet, EU Commission: “RIBMINS snažno doprinosi znanstvenom i tehnološkom razvoju u skladu s aktualnim izmjenama EU zakonodavstva kroz Uredbu (EU) 2017/625 o službenim kontrolama i provedbenu Uredbu (EU) 2019/627”.
Blaise Ouattara, FAO: “RIBMINS aktivnosti mogu biti korisne zemljama u razvoju. Mnoge od njih započinju integriranje pristupa temeljenih na riziku u njihove sustave sigurnosti hrane – uključujući identifikaciju čimbenika rizika povezanih s klaoničkim objektima. Prepoznajem mogućnosti partnerstva s RIBMINS mrežom u podizanju kapaciteta i unaprjeđenja u lancu proizvodnje mesa.

Nakon pozvanih predavanja, uslijedila su izlaganja RIBMINS radnih grupa WG1 – WG4. U svakoj sekciji održano je nekoliko kratkih priopćenja o znanstvenim aktivnostima u okviru ciljeva RIBMINS projekta. Sva su predavanja bila popraćena zanimljivim raspravama sudionika, te ističemo glavne zaključke:

WG1: Djelokrug i ciljevi sustava osiguravanja sigurnosti mesa

    Čini se da je nakon 80 godina raspravljanja sazrijelo vrijeme za uspostavljanje sustava sigurnosti mesa temeljenog na riziku. Poticaj za to dolazi globalno, ne samo u europskom kontekstu. Pandemija COVID-19 mogla bi i ubrzati te promjene.

WG2: Na farmi: kontrole i kategorizacija prema riziku

    Kako se inspekcija mesa treba temeljiti na riziku, neophodna je razmjena relevantnih informacija među svim fazama proizvodnog lanca. U okviru RIBMINS projekta proučava se način razmjena podataka (npr. podataka o lancu prehrane i harmoniziranih epidemioloških indikatora) između farmera, službenih veterinara i subjekata u poslovanju s hranom, kao i poboljšanje sadržaja i primjene tih podataka. Raspravlja se o mogućim intervencijama na razini stada koje su usmjerene na uzročnike zoonoza.

WG3: U klaonici: kontrole i kategorizacija prema riziku

    Neke od glavnih sastavnica budućeg sustava sigurnosti mesa na razini klaonice su metode otkrivanja kontaminacije i intervencije namijenjene postizanju sigurnosti mesa. RIBMINS COST projekt pokriva obje te razine. Neke intervencije su se pokazale učinkovitima u smanjivanju mikrobioloških opasnosti u mesu goveda, svinja, ovaca i brojlera. Razvijen je kompjuteriziran video sustav u inspekciji mesa koji se primarno koristi u inspekciji mesa peradi.

WG4: Utjecaj promjena i alternativa na tradicionalni sustav kontrole mesa

    Istaknut je širok interes struke za praćenje trendova, usklađivanja i inovacija u modelima postizanja sigurnosti mesa, zdravlja životinja i dobrobiti. Prepoznato je kako na naš rad i doprinos društvu utječu kultura, sustavi i tehnologije. Naši članovi i sve zainteresirane strane nastavit će razmatrati prednosti i nove mogućnosti te smanjivati slabosti i prijetnje modernizaciji inspekcije mesa.
Zbornik, posteri i prezentacije dostupni su na:
https://ribmins.com/ribmins-conference-and-mc-meeting-online/ ↗.
RIBMINS je otvoren za sve zainteresirane buduće članove koji djeluju u području sustava sigurnosti mesa. Sve dodatne informacije mogu se pronaći na: www.ribmins.com ↗.

Vezano:

Vezani sadržaji

Spongiformna encefalopatija jelena – Chronic wasting disease (CWD)

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Službeni/ovlašteni veterinari – demografska slika u RH i usporedba sa situacijom u EU

Urednik

Primjer endemske i moguće emergentne virusne zoonoze u Hrvatskoj – hepatitis E i krimsko-kongoanska hemoragijska groznica

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Bakterijske zoonoze u pasa

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više