Izvor: https://www.vef.unizg.hr/novosti/mogucnost-infekcije-kucnih-ljubimaca-sars-cov-2-virusom/
Ipak, zbog nedovoljne istraženosti ove nove bolesti, a u skladu sa svim relevantnim znanstvenim informacijama i najvišom razinom opreza, radi isključivanja i najmanje opasnosti preporučuje se pojačan oprez doktora veterinarske medicine u kliničkom radu s kućnim ljubimcima koji pokazuju kliničke znakove bolesti prednjih dišnih puteva, a boravili su u kućanstvima s oboljelim ljudima. Također se preporučuje da kućni ljubimci budu u samoizolaciji s oboljelim vlasnicima te da drugi ljudi ne skrbe o njima, što je sigurno dostatna epidemiološka mjera s obzirom na dosadašnje spoznaje.
U civiliziranim društvima, domaće životinje i kućni ljubimci važan su dio ljudske svakodnevice. Mačke i pitome vretice uobičajeni su kućni ljubimci i često žive s ljudima u bliskoj kohabitaciji. Ishitreno i subjektivno tumačenje infekcije mačaka i drugih kućnih ljubimaca kao važnog čimbenika u širenju virusa SARS-CoV-2 moglo bi dovesti do neopravdanog stigmatiziranja i napuštanja ovih životinja. Stoga apeliramo da se u informiranju o svim aspektima bolesti COVID-19 prate službene objave relevantnih institucija, pa tako i o ulozi životinja u ovoj pandemiji.
Ove najnovije informacije dijelimo u skladu s trajnom odrednicom naše institucije za objektivnim i pravodobnim informiranjem kolega i široke javnosti, naglašavajući još jednom da se COVID-19 primarno prenosi s čovjeka na čovjeka te da je uloga kućnih ljubimaca u prijenosu virusa prema svim sadašnjim znanstveno utemeljenim spoznajama vrlo mala. Za razliku od toga, ljubav i radost koju nam naši ljubimci pružaju, a pogotovo u ovo vrijeme socijalnog distanciranja, zasigurno je neprocjenjiva.