Prof. dr. sc. Željko GRABAREVIĆ, Zavod za veterinarsku patologiju, Veterinarski fakultet sveučilišta u Zagrebu
Međutim, u prije navedenim udžbenicima kao i na predavanjima iz patologije koja sam pohađao kao student tijekom 1976. g., mraclinska bolest konja je opisivana kao tipičan primjer “akutne crvene i žute atrofije jetre (atrophia flava et rubra hepatis, lat.), bolesti još uvijek nejasne, ali u većini slučajeva toksične etiologije”. Naziv atrofija se u ovom slučaju koristi ne da opiše adaptacijski, nego nekrobiotični proces koji je samo makroskopski karakteriziran sa znatnim smanjenjem volumena jetre.
Ipak, žuta atrofija jetre je zastarjeli naziv koji se koristio za opis patološke promjene koja se danas naziva masivna nekroza jetre. Danas se još uvijek, premda rijetko, spominje u humanoj medicini kod opisa patološkoanatomskih promjena koje zahvaćaju jetru najčešće kod fulminantnih virusnih hepatitisa uzrokovanih s A i B virusom (Gotthartd i sur., 2007.). Makroskopski, promjena je karakterizirana značajnim smanjenjem veličine i to na polovicu ili čak trećinu veličine zdravog organa, kapsula je naborana, a jetra je mozaično žuto crvene boje i prhke koherencije. Mikroskopski, radi se o zonskoj nekrozi koja se odvija unutar režnjića i koja ima različite tipove, ovisno o tome koji su dijelovi režnjića zahvaćeni. Uglavnom, kod masivne nekroze bivaju zahvaćeni svi ili gotovo svi hepatociti unutar režnjića, mjestimice se mogu uočiti krvarenja, te pojedinačni makrofagi (Rubin i Farber, 1994.). Kod ove promjene tipično je zahvaćen cijeli režnjić, ali lezija ne zahvaća cijelu jetru ili cijeli režanj. Naravno, nekroza režnjića može biti mozaično prisutna u svim režnjevima jetre. Sivožućkasta područja predstavljaju još neoštećene djelove parenhima, dok je tamnocrvena boja prisutna u područjima nekroze, krvarenja i kolapsa režnjića koji su najčešće nekoliko milimetara udubljeni uspod površine (Cullen i Stalker, 2016.). Ovako opsežno oštećenje jetre može uzrokovati i zatajenje njene funkcije koje je praćeno s brojnim različitim kliničkim sindromima među kojima se ističu jetrena encefalopatija, hemoragična dijateza, hipoalbuminemija, žutica, hepatokutani sindrom i fotosenzitivnost (Brown i sur., 2017.). Etiološki, masivna nekroza jetre je u veterinarskoj medicini povezana s intoksikacijom i to najčešće tipa akutnog toksičnog oštećenja koje može po svome karakteru biti citotoksično, kolestatično ili mješovito (Cullen i Stalker, 2016). Jakšić i Sofrenović (1985.) ističu da kod životinja proces počinje mutnim bubrenjem, za kojim slijedi masna degeneracija i, na kraju, nekroza hepatocita. Promjena počinje centrolobularno da bi na kraju došlo do zahvaćanja i propadanja cijelog režnjića. Propadanje hepatocita uzrokuje dilataciju krvnih žila što dovodi do kongestije i krvarenja. Glede etiologije, spominju brojne uzroke među kojima su najvažniji različiti toksini bilo podrijetla otrovnog bilja bilo posljedica autointoksikacije, bilo ingestije žutog fosfora koji je izrazito hepatotoksičan.
S obzirom na to da su tijekom 1938. godine stručnjaci Zavoda za veterinarsku patologiju na čelu s predstojnikom, prof. dr. Ljudevitom Jurakom, obavili razudbe oko polovine uginulih konja u Mraclinu, logično je bilo da pretražimo arhivu našeg Zavoda i pokušamo analizirati ondašnje nalaze. Dobra je vijest također da smo našli parafinske kocke u kojima se nalaze uzorci tkiva uginulih životinja, ali koje zbog starosti tkiva još nismo uspjeli obojati i pripremiti za patološkohistološku pretragu.
No, kao što je već navedeno u nedavno objavljenom radu (Cvetnić i sur., 2019.), pretragom pisane arhive Zavoda za veterinarsku patologiju i to sekcijskog i histološkog protokola tijekom 1938. godine pronašli smo nekoliko zapisa koji se odnose na mraclinsku bolest i to 11 sekcijskih nalaza te sedam rezultata patološkohistoloških pretraga koje su se odnosile na opisane sekcijske nalaze (slika 1.).
Zanimljivo je da smo pronašli i rezultate biološkog pokusa koji su obavljeni na dva konja subduralnom aplikacijom emulzije mozga konja uginulog spontano od mraclinske bolesti, te jednog psa i jedne mačke kod kojih je emulzija aplicirana subkutano. Kod pokusnih konja je utvrđen gnojni encefalitis i leptomeningitis, a kod psa i mačke flegmona potkožja na mjestu aplikacije. U preostalih devet konja spontano uginulih od mraclinske bolesti niti u jednom slučaju nije utvrđena upala mozga bilo gnojna bilo negnojna što je potvrđeno patološkohistološkom pretragom pomoću koje se jedino može utvrditi negnojna odnosno virusna upala mozga i ovojnica. Međutim, nalazi na jetri su bili dosta specifični i uniformni. Kod šest životinja je utvrđena žuta atrofija jetre karakterizirana s njenim izratitim smanjenjem i žutom diskoloracijom, a kod preostale tri životinje su utvrđeni intersticijski hepatitisi i paranhimska degeneracija jetre. U sedam životinja utvrđen je ikterus jetre i opći ikterus. Kod većine konja uočena su i rasijana krvarenja posebice po epikardu i endokardu i edem pluća.
Držim da ovdje, dok ne riješimo tehnički problem s bojanjem arhivskih preparata, trebam pokušati dati odgovor na nekoliko pitanja i to:
- Da li je virusni encefalitis uzrok mraclinske bolesti konja?
- Da li virusni encefalitis može uzrokovati akutnu žutu atrofiju ili masivnu nekrozu jetre?
- Da li akutna žuta atrofija jetre može uzrokovati živčane simptome slične onima koji su značajka upale mozga?
- Koji bi otrovni spoj prvenstveno trebalo potražiti koristeći laboratorijske analize u arhiviranim tkivima?
Literatura [… prikaži]