Bolesti domaćih životinjaIzlaganje sa skupa

Najčešće kožne bolesti konja

Dr.sc. Jelena Gotić, dr. med.vet.
Klinika za unutarnje bolesti, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Henizelova 55

Uvod


Koža konja je njegov najveći organ te ujedno prva linija obrane od većine mikroorganizama i parazita iz okoline, pa je uobičajeno da tako veliki organ ponekad oboli. Kod nastanka kožnih bolesti ne suočavamo se samo s problemom na koži već i općim zdravstvenim stanjem konja, jer je imunološka barijera koju koža predstavlja probijena. Razni uzročnici mogu izazvati bolest kože (bakterije, virusi, gljivice i paraziti), alergije (na ugrize insekata, hranu, lijekove, okolišne čimbenike), reakcije na sunce, fizičko ili kemijsko djelovanje, genetski čimbenici ili promjene tumorskog porijekla. Kožne se bolesti u konja pojavljuju tijekom cijele godine, iako se neke pojavljuju tipično sezonski. Učinkovitu terapiju moguće je postići samo uz točno prepoznavanje bolesti. Mnoge bolesti kože izgledaju isto ili vrlo slično; gubitak dlake, svrbež, crvenilo i osjetljiva koža, kraste, krastice, ljuskanje, perutanje, zadebljanje ili otečenje. Izgled i povijest bolesti ponekad su dovoljni za postavljanje dijagnoze, no neke kožne bolesti zahtijevaju specijalne dijagnostičke metode kako bi ih se potvrdilo. Posljedično je jasno da je vlasnicima konja često teško utvrditi o kojoj se bolesti radi i primijeniti ispravnu terapiju.
Generalno, većinu blažih kožnih promjena (gubitak dlake, kraste) ispravno je terapirati antibakterijskim ili antimikotičkim šamponima ili sprejevima. Preporučuje se koristiti proizvode koji sadrže klorheksidin ili jod, a izbjegavati one koji nemaju navedene sastojke proizvoda. Važno je šampone nakon nanošenja detaljno isprati i dobro osušiti područje s obzirom da vlažna dlaka može uzrokovati probleme na koži. Ukoliko se problem na koži pogorša ili ne odgovara na terapiju kroz 10 dana potrebna je pomoć veterinara, kao i u slučaju ako se problem pojavi u više konja, ljudi ili drugih životinja, te ukoliko se vrlo brzo širi. Čistoća je od velike važnosti kod sprječavanja i terapije kožnih bolesti konja. Stoga je bitno svakodnevno posvetiti malo brige čistoći konja i opremi. Konje se čisti prije i poslije svakog jahanja ili rada, kao i opremu s koje je potrebno ukloniti znoj i prljavštinu. Svaki bi konj trebao imati vlastiti pribor za čišćenje, podsedlice i deke te vlastiti ular. Pribor za čišćenje je također potrebno povremeno prati. U ovom tekstu napravljen je kratki osvrt na najčešće bolesti kože konja, podijeljene na osnovne karakteristike bolesti, kako bi ih svaki vlasnik konja lakše mogao sam prepoznati.

Kožne bolesti koje stvaraju kraste i kvržice

Bakterijski dermatitis (piodermija)


Izgled
Kraste na koži koje stvaraju ispupčenja sa uspravnim busenima slijepljene dlake. Kraste tj. kružne ljuskaste tvorbe stvaraju se na dijelovima tijela koja su kronično vlažna, uglavnom leđa i područja gdje se voda slijeva uz trup, ramena ili stražnje noge, ali i na nižim dijelovima nogu, te na glavi onih konja koji redovito stoje u blatu ili pasu visoke, vlažne trave. S vremenom se kraste odljušte ispod kojih ostaju mala, kružna područja, dok se ispod svježih rana se može naći i gnoj. Piodermija je neugodna, a ponekad i bolna za konja, te može uzrokovati ružan gubitak dlake na određenim područjima.

Uzrok
Bakterijska infekcija, koju najčešće uzrokuje Dermatophilus congolensis, (moguće su infekcije i drugim bakterijama) bakterija koja se može nalaziti na koži bez da uzrokuje probleme, ali se brzo umnoži u vlažnom okruženju. Ne može uzrokovati promjene na neoštećenoj koži, pa različiti nametnici na koži uz dodatna oštećenja pridonose nastanku infekcije. Vlaga (u stajama, puno kiše, visoka temperatura zraka) potiče umnažanje ove bakterije na koži konja. Ako bakterije nađu ulaz u kožu, bilo male rane ili ubod kukaca, može se razviti akutna infekcija. Sve što oslabljuje imunitet životinje; starost, pothranjenost ili bolest, može utjecati na veću osjetljivost na infekcije. Probleme može uzrokovati i dulja i gušća zimska dlaka koja bolje zadržava vlagu uz kožu.

Liječenje
Najvažnije je ukloniti vlažne uvjete u kojima konj boravi i omogućiti mu uvjete u kojem većinu dana može boraviti na suhom gdje će se njegova dlaka osušiti. Preporučuje se dnevna uporaba antibakterijskih šampona i sredstva za dezinfekciju kože kroz minimalno tjedan dana. Točno trajanje terapije ovisi o vrsti sredstva koje se koristi te jačini infekcije na koži. Lokalna aplikacija dezinficijensa za kožu ima smisla ukoliko je samo malo područje kože zahvaćeno, u suprotnom se preporučuje kupati cijelu životinju. Uklanjanje labavih krasta može pomoći bržem cijeljenju jer bakterijama ne pogoduje izloženost zraku a ujedno omogućuje pristup dezinfekcijskim sredstvima. Međutim, uklanjanje čvrstih krasta nije preporučljivo s obzirom da to može biti bolno za konja.

Sprječavanje
Omogućiti konjima suhi prostor za vlažnog vremena. Vodootporne deke također mogu pomoći konjima na pašnjacima kako bi ih očuvali suhima, no bitno je napomenuti da u trenutku stavljanja deke, konj mora biti u potpunosti suh. Redovito timarenje, kako bi se uklonilo blato i prljavština te rano uočavanje nastanka infekcije ključni su za prevenciju bolesti u najranijim fazama. Sve deke, podsedlice, četke i drugu opremu koja je korištena kod oboljelih konja potrebno je dezinficirati.

Slika 1. Dermatofitoza konja sa znakovima sekundarne bakterijske infekcije

Gljivični dermatitis (dermatofitoza)


Izgled
Bezdlačna područja pravilna oblika, crvenilo i ljuskice. Kružna do ovalna promjena širi se koncentrično, može biti jedna, ali i više njih. Promjene se najčešće nalaze na licu, vratu, ramenima, prsima ili ispod sedla i kolana, ali mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu. Pogođena područja mogu biti bolna ili svrbjeti, a moguće su i sekundarne bakterijske infekcije koje kompliciraju liječenje i cijeljenje promjena (Slika 1).

Uzrok
Radi se o gljivičnim infekcijama, koje mogu uzrokovati nekoliko organizama, obično iz porodica Trichophyton ili Microsporum. Gljivice koje nazivamo dermatofiti konzumiraju keratin, bjelančevinu koja tvori strukturu kose i stanice kože. Gljivice mogu mjesecima preživjeti u okolini konja, u staji ili ispustu. One mogu boraviti na koži do tri tjedna prije evidentne pojave znakova bolesti. Tijekom tog vremena, gljivice se lako neprimjetno mogu proširiti i na druge životinje.

Liječenje
Ukoliko se bolest ne liječi, lezije će nastaviti rasti i širiti se. Iako se infekcije s vremenom mogu i same izliječiti, konji će za to vrijeme biti vrlo zarazni za druge životinje a i ljude. Čovjek se zaražava izravnim dodirom s inficiranim životinjama ili posredno, okolišem i predmetima. Ukoliko postoji sumnja na gljivičnu infekciju, potrebno je odmah izolirati oboljelog konja od svih ostalih životinja, uključujući pse i mačke, kao i druge životinje. Brijanje dlake i uklanjanje krasta oko promjena koliko god je moguće bez nanošenja boli konju smanjit će gljivicama izvor hrane. Preporučuje se korištenje antimikotičkih šampona. Najprije je potrebno očistiti područje s općim antimikotičnim antiseptikom, poput klorheksidina, te tek nakon dobrog sušenja nanošenje antifungalne masti ili kreme (mikonazol, ketokonazol, klotrimazol). Terapiju je potrebno ponavljati sve dok znakovi bolesti ne nestanu. Izloženost zraku i suncu pomoći će uklanjanju gljivica.

Sprječavanje
Karantena za nove konje u staji u trajanju od najmanje dva tjedna potrebna je kako bi bili sigurni da ne nose gljivične ili druge zaraznih bolesti. U slučaju izbijanja gljivične infekcije nužno je čišćenje i dezinfekcija opreme, kao i pranje staje i ograde koju konj dijeli s drugim životinjama. Korištenje jednokratnih rukavica pri rukovanju zaraženim konjima i izloženoj opremi onemogućit će daljnje širenje bolesti.

Plak uške (papilarna akantoma, ušna papiloma)


Izgled
plosnate kraste, uzdignute bijele promjene unutar uški, koža ispod krasti može biti osjetljiva ili zažarena. Plakovi uške obično ne uzrokuju bol, ali iritacija insektima može uzrokovati oštećenja, pa se neki konji počnu odupirati uzdanju i općenito diranju uški. Uglavnom su zahvaćene obje uške.

Uzrok
Plak uške uzrokuje papilomavirus konja, a širi se putem insekata koji često napadaju uške. Navedene se promjene mogu pojaviti kod konja bilo koje dobi ili pasmine.

Liječenje
Većina konja ne podnosi diranje promjena a skidanje krasti može pogoršati problem. Ukoliko je osjetljivost uški izrazita, moguće je promjene terapirati kremama koje stimuliraju lokalni imunološki odgovor u uški i pomažu smanjiti lezije.

Sprječavanje
Mjere opreza kako bi zaštitili svoje konje protiv uboda insekata, mogu pomoći pri prevenciji bolesti. Ljeti se preporučuje koristiti maske za glave ili sprej protiv insekata za konje, osobito ako konji borave blizu šume ili vode, te spremati konje u staju za vrijeme kada su insekti najaktivniji.

Primarna seboreja (perut)


Izgled
Seboreja može biti suha ili masna. U suhom obliku, redovito se javljaju male pahuljice kože, obično na bazi grive i repa, a perut se može pojaviti na mjestu gdje dolazi kolan ili bilo na mjestima gdje dolazi do nakupljanja znoja. Masna seboreja uzrokuje velike, voštane kraste, često na laktovima, koljenima ili nižim predjelima nogu a kada se oguli ostaje bezdlačno područje. Perut ponekad uzrokuje neugodan miris, ali obično ne svrbi i ne boli.

Uzrok
Nasljeđe igra značajnu ulogu u slučaju primarne seboreje, a češće se javlja konja arapske pasmine i engleskih punokrvnjaka. U oboljelih konja će vjerojatno biti doživotni problem.

Liječenje
Primarna seboreja nije izlječiva, ali se može kontrolirati. Dostupni su brojni šamponi protiv peruti iako se preporuča koristiti proizvode primijenjene konjima, obzirom da humani proizvodi mogu biti prejaki. Nježno četkanje s mekim četkama može pomoći uklanjanju ljuskica.

Sprječavanje
Redovito četkanje potiče cirkulaciju i prirodnu proizvodnju ulja koja pomažu održati kožu zdravom i čistom. Hranjiva biljna ulja, posebno omega-3 masne kiseline i dodaci koji sadrže biotin također mogu pomoći poticanju zdravlja kože.

Zvjerinac


Uzrok
Ovo je vrlo česti problem u konja, kojeg često nazivamo jednim imenom, međutim ne radi se o jedinstvenom uzročniku već o više njih – od bakterijskih do gljivičnih uzročnika, parazita, vaskulitisa, kontaktnog iritansa ili najčešće kombinacija navedenog. Hladnokrvni konji su posebno osjetljivi na ovu bolest, zbog dugih i gustih dlaka na donjim dijelovima nogu, osobito na puticama.

Izgled
Bolest se vrlo lako prepoznaje po specifičnim krastama, slijepljenoj dlaci i upaljenoj koži na stražnjim dijelovima putica, češće na zadnjim nogama. Ovo je stanje vrlo neugodno za konja, osobito kada koža puca i stvara veće rane, pa konji redovito pokazuju znakove nelagode lupanjem nogama. Najčešće se javlja u slučajevima kada konj boravi u vlažnom i prljavom prostoru. Stoga je osnova terapije ove bolesti očuvati zahvaćena područja suhima i čistima.

Liječenje
Preporučuje se navedeno područje obrijati kako bi se čim lakše sušilo i čistilo. Kraste se moraju ukloniti kako bi zarasle u čistom okruženju. Područje se tretira kombinacijom antibakterijskih i antimikotičkih šampona, te prema potrebi više puta dnevno dezinficiranjem zahvaćenog područja. U težim je slučajevima potrebno koristiti i sistemsku antibiotsku terapiju.

Sprječavanje
Konje je potrebno držati u suhom i čistom prostoru. Nakon boravka u vlazi i blatu noge je potrebno oprati i dobro osušiti. Obrijanu dlaku i kraste koje sadrže uzročnike bolesti potrebno je uništiti kako se bolest ne bi širila. Kronično oboljele životinje najčešće su izvor zaraze za druge konje, pa ih nije preporučljivo držati s drugim životinjama.

Papilomatoza (virusne bradavice)


Izgled
Uzdignute sive ili ružičaste izrasline nalik cvjetači koje su obično prilično male, ne puno veće od graška. Mogu se pojaviti pojedinačno ili u nakupinama, najčešće na njušci ili oko očiju, ali povremeno i na ušima, genitalijama i potkoljenicama. Bradavice ne uzrokuju bol ili nelagodu.

Uzrok
Bradavice konja su uzrokovane papilomavirusom, organizmom koji može preživjeti na koži, opremi i objektima kroz nekoliko tjedana. Mlađe životinje do 3 godine starosti su osjetljivije, iako se bradavice mogu pojaviti i u odraslih konja.

Liječenje
Bradavice su bezopasne, osim ako konja ne ometaju pri jelu, treptanju očima, kretanju ili ako se ne nalaze na mjestima koja iritira oprema. One obično nestanu same od sebe ako se ne diraju, ne ostavljajući ožiljke. Nestaju za otprilike 4 mjeseca, kada imunološki sustav mladog konja sazre. Kada se javljaju u odraslih konja zadržavaju se kroz dulje vrijeme, ponekad i više godina. Bradavice koje treba ukloniti moguće je kirurški odstraniti. Lijekovi koji stimuliraju imunitet životinja također mogu biti korisni u liječenju. Ako se zadrže kroz dulje vrijeme dobro je konzultirati se s veterinarom kako bi ustanovio razlog tome i isključio mogućnost da se radi o sarkoidu.

Sprječavanje
Najvažniji aspekt sprječavanja ove bolesti leži u izolaciji zahvaćenih konja od zdravih, osobito mlađih životinja. Ako se bolest pojavila potrebno je dezinficirati zajedničke prostore i opremu

Parazitarne kožne bolesti

Šuga


Izgled
Mala, okrugla kvrga u početku, uskoro slijedi gubitak dlake s ljuskavom, zadebljanom kožom, najčešće na donjim dijelovima nogu konja s gustim i dugim dlakama na nogama (Slika 2a). Uglavnom se javlja u hladnokrvnih konja, iako oboljeti mogu i druge pasmine. U ozbiljnijim slučajevima koža može biti zadebljala i upaljena a moguće su i pojave sekundarnih bakterijskih infekcija. Šuga uzrokuje svrbež, a konji će trljati i gristi zahvaćena područja ili nervozno lupati nogama. U rijetkim slučajevima šuga se može pojaviti i na drugim dijelovima tijela.

Uzrok
Šuga je parazitarna bolest uzrokovane s nekoliko vrsta sitnih šugaraca (Sarcoptes scabiei, Psoroptes ovis, Psoroptes cuniculi, Chorioptes bovis, Demodex equi, Demodex caballi) koje se jedva može vidjeti golim okom.

Liječenje
Šuga je neugodna za konja te može uzrokovati trajno zadebljanje i ožiljke na koži koju mogu uzrokovati šepanje. Liječenje se provodi prskanjem ili namakanjem zahvaćenih područja antiparazitarnim proizvodima protiv šuge (permetrin). Primijeniti se mogu i oralne paste (ivermektin, moksidektin), koje je nužno ponoviti za 14 dana. Brijanje nogu pomoći će lokalnoj terapiji kako bi lijekovi došli do kože, ali nije potrebno u svim slučajevima, posebno ako je invazija parazitima još uvijek blaga.

Sprječavanje
Šuga se prenosi izravno s konja na konja, tako da nije dobro da su u kontaktu zdravi sa zaraženim konjima. Neki konji mogu biti prenosnici šuge s nejasnim znakovima bolesti i tako mogu biti izvor bolesti za druge konje. Stoga se preporučuje terapija svih konja u staji gdje se šuga pojavila.

Slika 2. Parazitarne bolesti konja: a) invazija donjih dijelova nogu šugarcima; b) jaka invazija cijelog tijela ušima

Uši


Izgled
Gubitak dlake od trljanja obično se najprije pojavljuje na ramenima i vratu, kao i na glavi te bazi grive i repa (Slika 2b). Pogođena područja izrazito svrbe, a moguće su ogrebotine i rane od trljanja, kao i sekundarne bakterijske infekcije. Uši se mogu vidjeti na dobrom svijetlu ako se dlaka razmakne. Bijela, prozirna jajašca uši mogu se vidjeti pričvršćena na obližnje dlake. Oboljeli su konji uglavnom lošijeg zdravstvenog stanja. Infestacije su uglavnom teže tijekom zimskih mjeseci, ali se mogu pojaviti u bilo koje doba godine.

Uzrok
Dvije vrste uši parazitiraju na konjima, prve (Damalinia equi) se uglavnom hrane odumrlim stanicama kože te se češće nalaze na vratu, bokovima i bazi repa. Druga se pak vrsta (Haematopinus asini) hrani krvlju; ova vrsta preferira dulju dlaku, a može se naći pod grivom, repom i na dugim dlakama nogu konja. Obje vrste uzrokuju iritaciju kože i svrbež.

Liječenje
Postoje mnogobrojni proizvodi, šamponi i sprejevi protiv ušiju (permetrin). Uglavnom je terapiju potrebno ponavljati nekoliko puta kako bi bila učinkovita, a svakako za dva tjedna od početka terapije kako bi se uništili novoizlegli odrasli oblici ušiju.

Sprječavanje
Uši se prenose direktno s konja na konja, kao i putem zajedničkih prostorija alata i opreme. Oboljele je konje potrebno izolirati, kao i one koji su im bili izloženi. Kod terapije je nužno tretirati i četke i ostalu opremu sa insekticidom, ili iskuhati oprema koja to može podnijeti. Također je potrebno u potpunosti zamijeniti stelju koja se nalazi u staji, a boksove detaljno oprati.

Alergijske reakcije


Izgled
Alergijska se reakcija (urtikarije) može manifestirati na bilo kojem dijelu tijela, no ipak se najčešće nalazi na licu, vratu, prsima i gornjim predjelima nogu (Slika 3a). Nastale promjene mogu i ne moraju uzrokovati svrbež.

Uzrok
Najčešće alergijske reakcije u konja posljedica su atopijskog dermatitisa ili alergije na prašinu, plijesni, insekte, hranu ili lijekove.

Liječenje
Alergije je moguće liječiti, no sam postupak prethodno zahtjeva specijalne dijagnostičke testove koje provodi isključivo veterinar. Prvenstveno je nužno provesti alergijske testove na koži (Slika 3b). Kada se ustvrdi uzrok alergije moguće je napraviti specifično cjepivo za određeni alergen. Neke su alergijske reakcije u konja toliko jake da ih potrebno kontrolirati antihistaminicima i kortikosteroidnim preparatima.

Sprječavanje
Alergijske reakcije moguće je spriječiti jedino izbjegavanjem izravnog ili posrednog kontakta s alergenom.

Slika 3. a) Alergijska reakcija (urtikarije) po vratu i trupu konja; b) alergijski kožni testovi

Tumorske bolesti kože


Tri najčešće vrste tumora kože u konja su sarkoid, melanom i tumor pločastih stanica.

Sarkoidi su uzrokovani goveđim papilomavirusom. Neki su konji genetski predisponirani ovoj bolesti, no ona se uglavnom širi ugrizima insekata ili traumama. Bolest se javlja u više oblika: okultni (ravan), verukozni (krastast, bradavičast), nodularni (čvorast) ili fibroblastični. Neki konji istovremeno imaju više sarkoida, čak i različitih tipova. Najčešće se nalaze na području glave i vrata, no mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu konja (Slika 4a). Terapija ovisi o tipu, veličini i mjestu gdje se nalaze, a moguće ih je kirurški odstraniti, lokalno terapirati citostaticima ili koristiti cjepiva napravljena od samog tumora.

Melanom je tumorska bolest kože koja se najčešće nalazi u sivih i bijelih konja. Najčešće se nalaze na repu, u području oko anusa, unutar prepucija i u blizini parotidne žlijezde slinovnice (Slika 4b). Liječenje ovisi o pojedinačnom slučaju; uključujući kirurško uklanjanje, kemoterapiju, cijepljenje sa specifičnim cjepivom od samog tumora i cimetidin.

Slika 4. Tumorske bolesti kože: a) sarkoidi na prsima konja; b) melanom na području parotidne žlijezde

Tumor pločastih stanica se javlja na spojevima sluznice i kože (oči, stidnica, penis). Najčešće se povezuje s ružičastom kožom, a uzrokom se smatra pretjerana izloženost UV zračenjima. Terapija se osniva na uklanjanju promjena i kemoterapiji. U nekim se slučajevima koristi i smrzavanje, no preporuke o liječenju se daju za svaki slučaj posebno.


Literatura [… prikaži]


Vezani sadržaji

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

Urednik

Nasljedne bolesti konja i mogućnosti testiranja roditelja

Urednik

Stručni skup „ZNANJEM DO ZDRAVIJEG KONJA“

Urednik

Ždrijebe – njega i postupci u prvim danima života

Urednik

Mali strongilidi – velik problem parazitologije konja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više