Izlaganje sa skupaReprodukcija životinjaUzgoj

Najčešći uzroci neplodnosti nazimica i krmača

Izv. prof. dr. sc. Antun Kostelić
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet, Zagreb; e-mail: akostelic@agr.hr

Temelj uspješne proizvodnje prasadi, pored genetskog potencijala, uvjetovan je odgovarajućim postupanjem s gravidnim nazimicama i krmačama. Prema dosadašnjim istraživanjima preko 50% izlučenja krmača uvjetovano je poremećajima u reprodukciji i lošim proizvodnim rezultatima. Neodgovarajući postupci s nazimicama i krmačama u organizaciji pripusta i tijekom gravidnosti stvaraju uvjete za lošu koncepciju i neplodnost.

Slika 1.

U stočarstvu neplodnost većeg broja životinja na farmi može dugoročno stvarati velike gubitke u proizvodnji. Definirana je kao privremena nesposobnost životinje da ostane gravidna. Reprodukcija svinja je temelj uspješne proizvodnje pa problem neplodnosti uzgajivači moraju prepoznati na vrijeme kako bi spriječili moguće gubitke prvenstveno vezane uz hranidbu i izmaklu dobit zbog izostanka planiranog broja odbijene prasadi. Postoji čitav niz uzroka neplodnosti pa će kratko biti opisani oni najvažniji.

Loše utvrđivanje estrusa svinja


Pravovremenim otkrivanjem nazimica i krmača u estrusu sprječavamo rizik od izostanka koncepcije zbog pogrešnog odabira vremena početka estrusa. Važno je za svaku životinju voditi evidenciju estrusa (tjeranja) jer spolni ciklus kod svinja može trajati u rasponu od 18 do 24 dana.

Mikotoksini u hrani


Slika 2.

Poznato je da pojedini mikotoksini mogu uzrokovati masovni pobačaj na faramama svinja. Međutim, oni također mogu uzrokovati i neplodnost. Izvor mikotoksina može biti kontaminirana hrana, posebno ako je uzgajivači sami pripremaju.
Također, posljednjih godina se sve više potiče skupno držanje svinja na dubokoj slami. U slučaju da je slama loše kakvoće, tj. sadržava plijesni, svinje vrlo lako mogu doći u kontakt s mikotoskinima. Slama koja se koristi za držanje krmača i nazimica mora biti besprijekorne kvalitete (Slika 2).

Loša kondicija


Poželjno je da svinje imaju kondiciju u rasponu od 3 do 3,5 kako bi osigurali maksimalnu ovulaciju i koncepciju. Krmače i nazimice koje su u lošoj kondiciji imaju manji broj jajašaca i teže koncipiraju. Važno je naglasiti da u kontekstu loše kondicije vezano uz reprodukciju smatramo i mršavost i pretilost (debljinu) krmača i nazimica.

Prerani pripust ili umjetno osjemenjivanje


Svinje koje su pripuštene prije dobi od šest mjeseci često ne postižu maksimalnu ovulaciju čime se značajno smanjuje veličina prvog legla. Pored dobi životinje važna je i tjelesna masa kod prvog pripusta ili osjemenjivanja, a koja je velikim dijelom uvjetovana i pasminom.

Temperatura okoliša


Brojnim istraživanjima je utvrđeno da visoka temperatura okoliša ima značajan utjecaj na plodnost krmača i nazimica. U intenzivnim uzgojima svinja vrlo je važno osigurati dobru ventilaciju u objektu kako bi smanjili količinu prašine u zraku, osigurali dotok svježeg zraka i regulirali temperaturu zraka.

Zarazne bolesti


Pored svega navedenog jedan od vrlo važnih uzroka neplodnosti svinja su zarazne bolesti. Osim što često uzrokuju pobačaj, mogu uzrokovati do trajnu ili privremenu neplodnost. U tu skupinu bolesti spadaju leptospiroza, bruceloza (B. suis), parvoviroza i druge. Preventiva se sastoji u pridržavanju biosigurnosih mjera i provođenja preventivnih zahvata kao što je npr. vakcinacija.

Neplodnost može uzrokovati velike gubitke u proizvodni pa je uzgajivač dužan voditi preciznu evidenciju o reprodukciji počevši od trajanja spolnog ciklusa, do veličine legla i preživljavanja prasadi do odbića. Svaki poremećaj u reprodukciji dovodi do stvaranja gubitaka u proizvodnji stoga je upravo reprodukcija, uz odgovarajući smješta i hranidbu, temelj uspješne svinjogojske proizvodnje.

v. Alltech: Zdravlje i hranidba životinjav. Alltech: Zdravlje i hranidba životinja

Vezani sadržaji

Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Primjena serologije mesnog soka u dijagnostici invazije protistom Toxoplasma gondii u klaonički obrađenih svinja

Urednik

Mjere kontrole ASK: objavljena provedbena Uredba (EU) 2023/2894

Urednik

Nova regionalizacija RH u odnosu na ASK

Urednik

Potpore sektoru svinjogojstva zbog izbijanja afričke svinjske kuge

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više