
Procijenjeno je da je u prvom krugu akcije cijepljenja koja je započeta 02.02.2015. godine, pocijepljeno oko 80% preživača (goveda, ovce, koze) u Republici Hrvatskoj. Kako je riječ o akciji, ovo cijepljenje je besplatno za posjednike životinja, pa su i rezultati prvoga kruga ocijenjeni kao zadovoljavajući.
Obzirom da ovu virusnu bolest (virus iz obitelji Reoviridae, rod Orbivirus) prenose komarčići iz roda Culicoides, važno je da se akcija završi prije ‘sezone komaraca’ jer tada epizootiološka situacija postaje bitno nepovoljnija. Drugi krug akcije cijepljenja preživača protiv bolesti plavog jezika nastavljen je od 02.03.2015. godine.
Bolest plavog jezika ponovo je potvrđena u Hrvatskoj krajem 2014. godine, a zadnji puta prije toga 2005. godine. Prošle godine ustanovljena je najprije na području Dubrovačko-neretvanske županije, a zatim i na području Šibensko-kninske i Zadarske županije. Radi toga, ali i zbog širenja zaraženog područja iz Mađarske i Srbije na područje Republike Hrvatske, Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane donijela je 25.11.2014. rješenje kojim se područje cijele Republike Hrvatske proglašava zaraženim područjem bolesti plavog jezika. Slijedom toga Rješenja, u tijeku je provođenje mjera zaštite zdravlja propisane Pravilnikom o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje bolesti plavog jezika (NN 073/2009) i Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o mjerama za kontrolu i iskorjenjivanje bolesti plavoga jezika (NN 044/2013), u svrhu sprječavanja daljnjeg širenja bolesti.
Bolest plavog jezika je potvrđena i u svim zemljama u okruženju (Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija, Mađarska, Italija) te i šire – u Rumunjskoj, Bugarskoj, Makedoniji i Grčkoj. Potvrđeno je da u svim zemljama cirkulira isti serotip virusa, serotip 4.
Uz posao cijepljenja, ovlašteni veterinari ovlaštenih veterinarskih organizacija vode jedinstvenu evidenciju o provedenom cijepljenju životinja putem aplikacije „Bolest plavog jezika“ koja je pokrenuta u JRDŽ krajem siječnja ove godine.
► Obzirom na pojavu bolesti plavog jezika u Hrvatskoj, cijepljenje životinja protiv ove bolesti apsolutni je prioritet u provedbi mjera propisanih Naredbom tijekom narednog razdoblja.



Klinički znakovi u ovaca očituju se vrućicom, crvenilom usne i nosne sluznice, slinjenjem, suzenjem i iscjetkom iz nosa koji se suši i tvori kraste. Usne i jezik su otečeni, a u težim slučajevima jezik može viriti iz usta i poprimiti plavkastu boju. Promjene se javljaju i na papcima, a uključuju upalu i krvarenja po krunskom zglobu papaka, te bolnost na pritisak zbog čega se životinje nerado kreću, stoje pogrbljenih leđa ili leže.
U goveda i koza bolest se najčešće javlja u vrlo blagom obliku, ali su te životinje važan izvor zaraze.
Vezani naslovi:
- Svjetska organizacija za zdravlje životinja objavila samodeklaraciju Republike Hrvatske o bolesti plavog jezika
- Veterinarski dani 2019 :: uvodna riječ pomoćnice ministrice mr. sc. Tatjana Karačić
- Emergentne zarazne bolesti u Hrvatskoj
- 73% više EU sredstava za programe praćenja, kontrole i iskorjenjivanja bolesti životinja
- Bolest kvrgave kože :: Hrvatska pohvaljena uz dobiveni status tzv. “free zone with vaccination”
- Uz bolest kvrgave kože u regiji prisutna i bolest plavog jezika
- “Edukacija” za ovlaštene veterinare i veterinarske inspektore
- Mjere kontrole bolesti plavog jezika u 2015. i 2016. godini
- Bolest plavog jezika – osvrt na provedbu mjera u 2014. i 2015. godini
- Završetak akcije cijepljenja preživača protiv bolesti plavog jezika