IzdvojenoMeđunarodna suradnjaVeterinarski fakultet u ZagrebuVeterinarski fakulteti

Nastavak suradnje Zagreba i Budimpešte: predavanje prof. dr. Petera Sotonyija na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu

22.3.2018.


Prof. dr. sc. Nenad Turk, dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Značajan dan za nastavak razvoja partnerskih odnosa između Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta veterinarske medicine u Budimpešti temeljem nedavno potpisanog Sporazuma o strateškom partnerstvu, obilježila je još jedna službena posjeta, ali i predavanje rektora budimpeštanskog veterinarskog sveučilišta prof. dr. Petera Sotonyija kao odgovor na poziv dekana Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Nenada Turka.

Prof. dr. Peter Sotonyi je jedan od najistaknutijih i najpoznatijih mađarskih doktora veterinarske medicine, s bogatim znanstveno-nastavnim iskustvom prepoznatljivim na međunarodnoj stručnoj razini, pa i u svjetskim razmjerima. Uz brojne prethodne i aktualne dužnosti, prof. Sotonyi od 2000. godine obnaša i funkciju rektora budimpeštanskog Sveučilišta veterinarske medicine, kojega trenutno polazi više stotina domaćih i stranih studenata. Uvođenjem nekoliko novih postupaka u praksu sudske medicine prof. dr. Peter Sotonyi postao je poznat znanstvenik u forenzičkoj medicini. Od 2007. redoviti je član Mađarske akademije znanosti, a od 2008. godine u zvanju je profesora emeritusa i niz godina pozvani predavač na više mađarskih fakulteta i akademija.

Premda su interesi prof. dr. Petera Sotonyija prema srčanim glikozidima i histocitokemiji nemjerljivo veći, kao vrlo iskusni anatom i istaknuti patolog odabrao je zagrebačkim studentima veterine (iako su predavanje pratili i brojni nastavnici) prikazati specifične anatomske prikaze konja, za što možemo reći da je – promatrano kroz prizmu veterinarskog obrazovanja – upravo “školski” odabrana tema, ali prikazana na nesvakidašnji način. Naime, okupljenima u Velikoj predavaonici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, sa velikim je predavačkim žarom prikazao topografske prikaze trupa konja in situ što niti na našem fakultetu iz objektivnih razloga nije svakodnevica, prvenstveno zbog izuzetno malog broja dostupnih lešina konja namijenjenih fakultetskoj nastavi anatomije.Bilo je za očekivati da se u svom prvom gostujućem nastupu prof. Sotonyi osvrne i na svoje veterinarsko sveučilište koje kao rektor vodi, pa je tu priliku prije samog stručnog dijela svoga obraćanja i iskoristio te je brojnom slušateljstvu prikazao i približio pojedine značajnije i interesatnije činjenice iz povijesti i sadašnjosti mađarske veterine i budimpeštanskog veterinarskog sveučilišta, na kojemu strani studenti mogu pratiti nastavu na engleskom i/ili njemačkom jeziku.

Dr. Atila Kos (lijevo) i prof. dr. Peter Sotonyi (desno)
Svoje prvo gostujuće predavanje na zagrebačkom Veterinarskom fakultetu, rektor Sotonyi je iz razumljivih razloga odlučio izvesti na mađarskom jeziku, a konsekutivni prijevod sa mađarskog na hrvatski stručno je i sa velikim zadovoljstvom odradio dr. Atila Kos, alumni zagrebačkoga Veterinarskoga fakulteta, sada već dugogodišnji veterinar praktičar i aktualni tajnik Panonske organizacije Mađarske veterinarske komore. Dr. Atila Kos je time dijelom ostvario i osobna dugogodišnja nastojanja protkana velikim zalaganjima i naporima da, najprije kroz uspostavljanje službene aktivne suradnje između hrvatske i mađarske veterinarske komore, nastavi svoje aktivno djelovanje i u oživljavanju vrijedne i obostrano korisne suradnje Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta veterinarske medicine u Budimpešti.Zbog svega navedenog, trajna vrijednost ovog predavanja rektora prof. dr. Petera Sotonyija je prepoznatljiva, prvenstveno kroz prizmu bogate i neizmjerno vrijedne međunarodne suradnje Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koja postoji na više organizacijskih razina. Možemo reći da je ovim predavanjem postavljen visok kriterij za ona buduća, no nije upitno da li se ta razina može zadržati jer jednako tako nije upitno postoje li u ovim veterinarskim institucijama i drugi ugledni i međunarodno priznati stručnjaci.

Spomenuti Sporazum o strateškom partnerstvu, na kojega je u pozdravnom obraćanju okupljene podsjetio i dekan prof. dr. sc. Nenad Turk, osim postojećih zajedničkih istraživačkih projekata, kao što su oni na području parazitologije, uključuje i već započetu razmjenu profesora, znanstvenika i studenata na ograničeno razdoblje, a uz brojne druge aktivnosti predviđa i zajedničku provedbu studijskih programa veterine na engleskom jeziku.
Očekujemo da će oživljavanje ovog novog partnerstva rezultirati snažnijim povezivanjem regionalnih stručnjaka, ali ne samo na bilateralnoj osnovi.
Međunarodna suradnja ovih visokoškolskih institucija više je nego dobar primjer povezivanja kojim se obogaćuju procesi u znanstveno-nastavnom segmentu, no značajnija je činjenica da ona pretpostavlja i mogućnost rješavanja zajedničkih strukovnih problema u danas prilično integriranom europskom okruženju.

Slijeva nadesno: voditelj Ureda za međunarodnu suradnju Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Alen Slavica, dekan Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Nenad Turk, rektor Sveučilišta veterinarske medicine u Budimpešti prof. dr. Peter Sotonyi i tajnik Panonske organizacije Mađarske veterinarske komore dr. Atila Kos
Podsjećamo da je Sporazum o strateškom partnerstvu svečano potpisan u Budimpešti, 18. listopada 2017. godine.


Vezani sadržaji

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Potpisan sporazum o suradnji između Hrvatskog veterinarskog instituta i Sveučilišta u Mostaru

Urednik

Konferencija Višegrad 4 vet plus

Urednik

Panel rasprava “Pritisak na veterinare – pitanje mentalnog zdravlja” i “Snaga žena u veterinarstvu – rastući broj doktorica veterinarske medicine”

Urednik

Godišnja skupština Federation of Veterinarians of Europe (FVE) u Briselu

Urednik

Dekanska konferencija visokoobrazovnih ustanova veterinarske medicine iz regije

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više