Josip Madić
Dr. sc. Josip MADIĆ, akademik, Veterinarski fakultet Zagreb
„1892. – Do kraja ožujka bio u Beču. Zbog bolesti ne položivši propisane kolokvije na Vojnom veterinarskom institutu izgubio je stipendiju poslije prvog semestra.“
„1893. – Od jeseni, u Kutjevu, bio je vojnik u pastuharskoj četi“.
„1894. – Potkraj lipnja, poslije 8-mjesečnog služenja u Kutjevu, poslan je u Zagreb, u Potkivačku školu. – Potkraj kolovoza dezertirao u Srbiju.“
„Mnogo sam se bitandžio i najradije sam boravio u Brezovici, kod čuvenog gostoprimca i đačkog prijatelja, kod mog pokojnog ujaka župnika A. Pinterovića.
Najdublje moje đačke impresije su dr. A. Starčević i boravci u domu velikana Ivana Mažuranića i njegovog sina Vladimira“.
„I turiše me u vojsku, u pastuharsku hrabru četu u nadi da ću iza jednogodišnje službe biti i opet poslan na veterinarsku akademiju kao vojni pitomac. Osam mjeseci oduvah u zabačenom, divljem slavonskom Kutjevu, čisteći bijesne hatove vodom, četkom i češagijom, pišući u pisarni i postignuvši stepen gefrajtera.
Služio sam tako primjerno da ne dobih ni najmanje kazne. Ponašao sam se kao Alkibijad u Šparti. Komandant, kapetan Kunz von Kauffangen bijaše strašno oštar, ali vrlo dobar i pravedan, poklonivši mi na rastanku svog “takerla“, izgubljenog na putu. U Zagreb, u Potkivačku školu dođoh kao atlet, zapanjivši snagom i zdravljem sve znance. I – jednog dana – obučem se u civil i fuć – dezertiram“.
O suvremenosti Matoševa stvaralaštva, o Matošu pjesniku za sva vremena, svjedoče njegove pjesme.
Posljednja kitica Matoševe pjesme REVIJA I.
Novi ljudi su nam došli,
Ja sam već posijedio,
A Hrvatu, siromaku,
Još je veći mrak u mraku,
Otkad je pobijedio.
Prva kitica Matoševe STARE PJESME
O, taj puk što dnevno veći slijepac biva,
O, te šuplje glave, o, te šuplje grudi,
Pa ta svakidašnja glupa perspektiva!
I na kraju prošećimo s Vjekoslavom Majerom kroz „Plinske lanterne na Griču“
Poda mnom još je Matoš
stajao i nad tim gradom
zdvajao i kleo.