Izlaganje sa skupaKućni ljubimci

Nekomercijalni i komercijalni promet kućnih ljubimaca: označavanje i cijepljenje

Siniša Mandek¹, Vjekoslav Ricov²

¹Odjel za organizaciju veterinarske službe, označavanje životinja i SVIS, Služba za organizaciju provedbe veterinarske djelatnosti, Sektor za zaštitu zdravlja životinja, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstvo poljoprivrede, ²Služba granične inspekcije, Sektor veterinarske inspekcije, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstvo poljoprivrede

6-hrvatski-veterinarski-kongresIzlaganje sa Znanstveno-stručnog skupa

6. HRVATSKI VETERINARSKI KONGRES

UvodOznačavanje kućnih ljubimacaCijepljenje protiv bjesnoćeOdstupanja u odnosu na cijepljenje protiv bjesnoće mladih pasa, mačaka i pitomih vreticaDodatni zahtjevi u odnosu na test titracije protutijela na bjesnoćuZakonska osnova: EU zakonodavstvoNacionalno zakonodavstvo Republike Hrvatske


Izvor: Zbornik radova 6. HRVATSKI VETERINARSKI KONGRES
Napomena: prenešeni su samo dijelovi članka u kojima se govori o označavanju kućnih ljubimaca, cijepljenju protiv bjesnoće te vezanoj legislativi.

Uvod


Cilj ovoga članka je opisati postupak stavljanja u promet kućnih ljubimaca, odnosno označavanja, registracije, izdavanja Putovnice za kućne ljubimce te cijepljenja protiv bjesnoće.
Po podacima iz Središnjeg upisnika kućnih ljubimaca baza podataka Lysacan u Republici Hrvatskoj broj aktivnih kućnih ljubimaca bio je 357 688, a broj prvi puta označenih i registriranih kućnih ljubimaca 74 832. U međunarodni promet iz Republike Hrvatske u 2015. i 2016. godini stavljeno je prema podacima iz baze Lysacan je 8 722 kućnih ljubimaca, a Republici Hrvatskoj je prvi puta registrirano 2 902 kućnih ljubimaca. Gotovo svako četvrto hrvatsko kućanstvu imalo je službeno registriranog psa, mačku ili pitomu vreticu.

Stavljanjem u promet kućnih ljubimaca stvaraju se preduvjeti za unos i širenje naročito opasnih zaraznih bolesti, a osobito bjesnoće. Kako bi umanjila nepovoljan utjecaj ovih čimbenika na zdravlje ljudi i životinja, Europska komisija je propisala nova pravila o nekomercijalnom premještanju kućnih ljubimaca na područje Europske unije iz trećih zemalja kao i nekomercijalnom premještanju kućnih ljubimaca između država članica Europske unije. Nova pravila o nekomercijalnom premještanju kućnih ljubimaca se od 29. prosinca 2014. godine primjenjuju u svim državama članicama Europske unije.

Osim veterinarsko – zdravstvenih uvjeta kojima moraju udovoljavati kućni ljubimci tijekom nekomercijalnog premještanja, novim propisima su definirani i obrasci identifikacijskih dokumenta koji moraju pratiti kućne ljubimce tijekom nekomercijalnog premještanja u prometu te obrasci izjava koje mora potpisati vlasnik kućnog ljubimca ili ovlaštena osoba kojima se potvrđuje sukladnost nekomercijalnog premještanja s uvjetima predviđenim novim propisima.

Označavanje kućnih ljubimaca


Prije stavljanja u promet kućni ljubimici moraju biti označeni i/ili opisani na prikladni način. Psi, mačke i pitome vretice prije stavljanja u promet moraju biti označeni mikročipom. U Republici Hrvatskoj postupak označavanja kućnih ljubimaca i vođenja baze podataka Središnji upisnik kućnih ljubimaca – baza podataka Lysacan propisan je Pravilnikom o označavanju pasa („Narodne novine“ broj 72/10), a Republika Hrvatska je jedna od rijetkih država u svijetu koja ima propisanu obvezu označavanja svih pasa starijih od 90 dana, kao i centraliziranu bazu podataka s svim relevantnim podacima o životinjama, vlasnicima i dokumentima vezanim uz životinju. Označavanje pasa mikročipom se kontinuirano provodi u Republici Hrvatskoj od 2004. godine i ne financira se iz državnoga proračuna. Iz državnoga proračuna financira se od 2004. godine kontinuirano održavanje i nadogradnja baze podataka. Osnovu baze čine tri boja: OIB vlasnika životinje, broj mikročipa i broj Putovnice te se niti jedan upis u bazu ne može spremiti bez da su upisana sva tri broja.

Tablica 1. Broj registriranih i označenih pasa u Republici Hrvatskoj i postotak u odnosu na ukupan broj cijepljenih pasa protiv bjesnoće u periodu od 2004. do 2015. godine

Tek od 3. srpnja 2011. godine mikročip je jedini važeći način identifikacije pasa, mačaka i pitomih vretica u EU. Tetovaža se prihvaća jedino ukoliko je životinja tetovirana prije 03. srpnja 2011. godine te je tetovaža jasno čitljiva. U EU državama članicama uobičajena je upotreba mikročipova koji odgovaraju ISO standardu 11784 ili 11785.
Ukoliko mikročip ne odgovara ovim standardima vlasnik životinje je dužan, o svom trošku, osigurati odgovarajući čitač kako bi se mikročip pri pregledu mogao očitati.

Označavanje mikročipom kućnog ljubimca se može obaviti u bilo kojoj dobi životinje u skladu s preporukama proizvođača mikročipa, no obavezno se označavanje mikročipom mora obaviti prije cijepljenja protiv bjesnoće. Ukoliko je kućni ljubimac prvo cijepljen, a potom označen mikročipom, cijepljenje se ne smatra važećim. U ovom slučaju životinju je nužno nakon označavanja mikročipom ponovno cijepiti protiv bjesnoće te je nakon cijepljenja potrebno pričekati 21 dan prije ulaska na područje država članica Europske unije. Zahtjevi za označavanjem ostalih kućnih ljubimaca određeni su nacionalnim propisima odredišne države članice.

Cijepljenje protiv bjesnoće


Psi, mačke i pitome vretice stariji od 12 tjedana prije stavljanja u promet moraju biti cijepljeni protiv bjesnoće koje je sukladno sa zahtjevima valjanosti iz Priloga III. Uredbe (EU) br. 576/2013.

Razdoblje valjanosti cijepljenja protiv bjesnoće započinje uspostavom zaštitnog imuniteta, koje nastupa 21. dana nakon cijepljenja i obično traje godinu dana (ovisno o vrsti cjepiva i uputama proizvođača). Ukoliko se životinja prvi puta cijepi protiv bjesnoće smije se staviti u promet tek nakon proteka 21 dana od cijepljenja protiv bjesnoće.

Ukoliko proizvođač cjepiva propisuje obvezu dvokratnog cijepljenja razdoblje od 21 dana računa se od dana obavljenog drugog cijepljenja (tzv. „booster“ doza). Ako je životinja nakon prvog cijepljenja redovito docjepljivana prije isteka roka valjanosti prethodnog cijepljenja nije potrebno čekati spomenutih 21 dan prije stavljanja životinja u promet.

Graf. Postupak cijepljenja protiv bjesnoće i izdavanja putovnice

Odstupanja u odnosu na cijepljenje protiv bjesnoće mladih pasa, mačaka i pitomih vretica


Odredbe Uredbe (EU) br. 576/2013 dozvoljavaju državama članicama da donesu svoje nacionalne propise kojima odlučuju da li će dozvoliti na svoje područje ulazak psima, mačkama i pitomim vreticama koji su:

  • mlađi od 12 tjedana i necijepljeni protiv bjesnoće, ili
  • su stari između 12 i 16 tjedana i cijepljeni su protiv bjesnoće, ali još ne ispunjavaju zahtjeve valjanosti cijepljenja protiv bjesnoće što znači da nije protekao 21 dan nakon cijepljenja

U slučaju da država članica Europske unije dozvoljava na svoje područje unos necijepljenih mladih pasa, mačaka i pitomih vretica iz drugih država članica Europske unije ili trećih zemalja prilikom nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca moraju biti zadovoljeni sljedeći zahtjevi:

  • životinje moraju biti označene mikročipom,
  • mora ih prati odgovarajući identifikacijski dokument,
  • životinje mora pratiti potpisana izjava od strane vlasnika ili ovlaštene osobe u skladu s obrascem iz Dijela 1 Priloga I. Provedbene Uredbe Komisije (EU) br. 577/2013 da kućni ljubimci od rođenja do trenutka nekomercijalnog premještanja nisu imali nikakav kontakt s divljim životinjama prijemljivim na bjesnoću.

Takva izjava nije potrebna ukoliko su mladi kućni ljubimci u pratnji svoje majke o kojoj još ovise, a iz identifikacijskog dokumenta koji prati majku se može utvrditi da je prije njihovog rođenja majka primila cjepivo protiv bjesnoće.
Svaka država članica je obvezna Europsku komisiju obavijestiti da li prihvaća iz drugih država članica ili trećih zemalja na svoje područje nekomercijalno premještanje mladih pasa, mačaka i pitomih vretica koji nisu cijepljeni protiv bjesnoće i te informacije su objavljene na sljedećoj mrežnoj stranici Europske komisije:
http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/young-animals/index_en.htm ↗.

Dodatni zahtjevi u odnosu na test titracije protutijela na bjesnoću


Prilikom unosa pasa, mačaka i pitomih vretica trećih zemalja koje se smatraju visokorizičnima u odnosu na bjesnoću životinje dodatno mora pratiti i obavljeni test titracije protutijela na bjesnoću. Uzimanje uzorka krvi potrebnog za provedbu testa titracije protutijela protiv bjesnoće mora obaviti ovlašteni veterinar najranije 30 dana nakon datuma cijepljenja. Test titracije protutijela na bjesnoću je potrebno obaviti u odobrenom laboratoriju u nekoj od država članice Europske unije ili trećih zemalja.
Popis odobrenih laboratorija u državama članicama Europske unije i trećim zemljama dostupan je na sljedećoj mrežnoj stranici Europske komisije
http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/approved-labs/index_en.htm ↗.

Razina neutralizacijskih protutijela protiv virusa bjesnoće u serumu mora iznositi najmanje 0,5 IU/mL.

Laboratorij koji je obavio test titracije protutijela protiv bjesnoće je obvezan nalaz testa poslati ovlaštenom veterinaru koji je poslao uzorak krvi na ispitivanje, a ovlašteni veterinar je obvezan zadovoljavajući nalaz testiranja upisati u odgovarajuću rubriku identifikacijskog dokumenta. Test titracije protutijela protiv bjesnoće nije potrebno obaviti ukoliko je za kućnog ljubimca prethodno već dobiven zadovoljavajući rezultat testiranja i životinja se redovito cijepi protiv bjesnoće u razdoblju valjanosti prethodnog cijepljenja (u takvim slučajevima, tijekom životnog vijeka kućnog ljubimca dovoljno je jedno testiranje na titar protutijela na bjesnoću).

Zakonska osnova: EU zakonodavstvo


  1. Uredba (EU) br. 576/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o nekomercijalnom premještanju kućnih ljubimaca i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 998/2003,
  2. Provedbena Uredba Komisije (EU) br. 577/2013 od 28. lipnja 2013. o obrascu identifikacijskih dokumenata za nekomercijalno premještanje pasa, mačaka i pitomih vretica, o sastavljanju popisa državnih područja i trećih zemalja i o zahtjevima koji se odnose na format, izgled i jezik izjava kojima se potvrđuje sukladnost s određenim uvjetima predviđenim u Uredbi (EU) br. 576/2013 Europskog parlamenta i Vijeća, kojom se ukidaju Odluke 2003/803/EZ, 2004/839/EZ i 2005/91/EZ),
  3. Delegirana Uredba Komisije (EU) br. 1152/2011 od 14. srpnja 2011.o dopuni Uredbe (EZ) br. 998/2003 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu preventivnih zdravstvenih mjera za kontrolu infekcije Echinococcus multilocularis kod pasa,
  4. Provedbena Odluka Komisije od 15. prosinca 2011. o utvrđivanju popisa trećih zemalja i državnih područja iz kojih se odobrava uvoz pasa, mačaka i pitomih vretica i nekomercijalna premještanja više od pet pasa, mačaka i pitomih vretica u Uniju te obrasca certifikata za uvoz i nekomercijalno premještanje tih životinja u Uniju,
  5. Odluka Komisije od 9. kolovoza 2010. o provedbi Odluke Vijeća 2000/258/EZ u pogledu međulaboratorijskog usporednog testiranja za održavanje odobrenja laboratorija za provođenje seroloških testova za praćenje učinkovitosti cjepiva protiv bjesnoće
  6. Uredba Komisije (EU) br. 388/2010 od 6. svibnja 2010. o provedbi Uredbe (EZ) br. 998/2003 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu najvećeg broja kućnih ljubimaca određene vrste koji mogu biti predmet nekomercijalnog kretanja
  7. Uredba (Ez) Br. 1107/2006 Europskog Parlamenta i Vijeća od 5. srpnja 2006. o pravima osoba s invaliditetom i osoba smanjene pokretljivosti u zračnom prijevozu,
  8. Uredba Vijeća (EZ) br. 1/2005 od 22. prosinca 2004. o zaštiti životinja tijekom prijevoza i s prijevozom povezanih postupaka i o izmjeni direktiva 64/432/EEZ i 93/119/EZ i Uredbe (EZ) br. 1255/97,
  9. Odluka Komisije (EZ) br. 2006/146 od 21. veljače 2006. o određenim zaštitnim mjerama u vezi s određenim velešišmišima, psima i mačkama koji dolaze iz Malezije (poluotoka) i Australije,
  10. Odluka Komisije (EZ) br. 2007/25 od 22. prosinca 2006. o određenim zaštitnim mjerama glede visoko patogene influence ptica i premještanja kućnih ljubimaca ptica u pratnji vlasnika pri ulasku u Zajednicu,
  11. Direktiva Vijeća 92/65/EEZ od 13. srpnja 1992. o utvrđivanju uvjeta zdravlja životinja kojima se uređuje trgovina i uvoz u Zajednicu životinja, sjemena, jajnih stanica i zametaka koji ne podliježu uvjetima zdravlja životinja utvrđenima u određenim propisima Zajednice iz Priloga A dijela I. Direktive 90/425/EEZ.

Nacionalno zakonodavstvo Republike Hrvatske


  1. Zakon o veterinarstvu („Narodne novine“ broj: 82/13;148/13).
  2. Pravilnik o graničnim prijelazima određenim za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca („Narodne novine“ broj 91/13;132/13 ;44/14 i 87/15);
  3. Pravilnik o opasnim psima („Narodne novine“ broj 117/08);
  4. Pravilnik o putovnici za kućne ljubimce („Narodne novine broj: 145/14);
  5. Pravilnik o uvjetima koji se primjenjuju prilikom nekomercijalnog premještanja kućnih ljubimaca u Republiku Hrvatsku („Narodne novine“ broj: 65/16).
  6. Pravilnik o označavanju pasa („Narodne novine“ broj 72/10)
  7. Pravilnik o sustavu označavanja pasa i mačaka iz Republike Hrvatske koji se stavljaju na tržište Ujedinjenog kraljevstva i Irske („Narodne novine“ broj 100/2009)
  8. Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati veterinarske organizacije, veterinarska praksa i veterinarska služba u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti („Narodne novine“ broj 103/13 i 130/14)
  9. Pravilnik o uvjetima pod kojima posjednici životinja imaju pravo odabrati ovlaštenu veterinarsku organizaciju („Narodne novine“ broj 181/03 i 145/08)
  10. Naredba o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju
  11. Naputak o načinu provođenja mjera kontrole zdravlja životinja propisanih naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju

Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Antimikrobna rezistencija u humanoj medicini

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više