Paraziti

Neospora caninum – parazit opasan za pse i goveda

Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


Prof. dr. sc. Albert MarinculićNeosporoza je nedavno otkrivena bolest pasa i dugo je vremena bila prava zagonetka jer su godinama istraživači nastojali pronaći razloge neobjašnjivih pobačaja goveda. Danas se zna da je za to odgovorna uglavnom bezazlena praživotinja u crijevu psa koja je potom nazvana Neospora caninum.

Parazit nije opasan za čovjeka

Ova praživotinja je po mnogočemu slična toksoplazmi (Toxoplasma gondii), koju su niz godina optuživali i za ovu prijavu. Za razliku od toksoplazmi koje mogu biti vrlo opasne, za neospore nije nikada dokazano da mogu naškoditi čovjeku iako nije isključena mogućnost zaraze. Tako ni pobačaji u trudnica nisu nikada povezani sa prisutnosti protutijela ili parazita.

Neosporoza je problem kohabitacije pasa i goveda

Prizor koji više nije poželjan (izvor fotografije: http://www.grit.com/~/media/Images/GRT/Editorial/Articles/Magazine%20Articles/2014/03-01/Best%20Farm%20Dog%20Breeds/herding-dog-in-pasture%20jpg.jpg)
Prizor koji više nije poželjan (izvor fotografije: www.grit.com > http://goo.gl/IR1rBc)
Neosporoza je velikim dijelom problem suživota goveda i pasa na farmama. U nekim državama u Europi, posebice u skandinavskim zemljama i u UK, zabranjeno je držanje pasa na govedarskim farmama, a postoje i vrlo ozbiljna upozorenja vlasnicima kućnih ljubimaca koji žele prošetati psa u blizini farme ili pašnjacima. Farmski psi se često zaraze proždiranjem posteljice ili pobačenog ploda. Zaraženi psi svojim izmetom kontaminiraju pašnjake i podove nastambi goveda.

Štete u goveda

http://www.k-state.edu/parasitology/625tutorials/FIGbrain2.jpg
Neospora caninum u tkivu goveda (izvor fotografije: www.k-state.edu -> http://goo.gl/pGr15K)
Među govedima unutar farme se ovaj parazit prenosi ‘vertikalno’ (sa krava na telad) pa je zato i bolest vrlo učestala u nekim uzgojima. Kako bi se smanjilo širenje bolesti preporuča se govedima pretražiti krv na prisutnost protutijela. Pozitivna goveda se potom preporuča izdvojiti iz uzgoja.
Gospodarske štete koje ovaj parazit uzrokuje su veoma velike i procjenjuju se u milijunima dolara. Ni Hrvatska nije pošteđena – u posljednjem desetljeću je i u našu zemlju uvezen pozamašan broj zaraženih životinja pa se neosporoza i u našim farmama udomaćila.

Praživotinja Neospora caninum se nakuplja u tkivu pa organizam oko nje stvara ovojnicu koja je mnogo deblja u odnosu na onu koja okružuje toksoplazme. Premda slične po izgledu ove dvije praživotinje su u stvari potpuno različite. Za razliku od neospore koja živi u crijevu psa, toksoplazme žive u crijevu mačke.

Parazita nije lako dokazati

Rutinskim kliničkim pregledom može se samo posumnjati na neosporozu. Krv se može pretražiti na prisutnost specifičnih protutijela.
Molekularnu i serološku dijagnostiku neosporoze u Hrvatskoj radi Hrvatski veterinarski institut.

Opasna i za pse

Nakon što se pas nahrani termički neobrađenim goveđim mesom ili tkivima, Neospora caninum ulazi u crijevne stanice psa i tu se umnaža. ‘Podmladak’ – oociste – se u okolinu oslobađaju izmetom psa. U pasa se ovaj parazit osim u crijevu umnaža i u drugim tkivima. Neospore su posebno opasne za štenad jer se umnažaju u mozgu i leđnoj moždini. U zaražene štenadi dolazi do oštećenja živaca i mišića zbog čega se događaju i paralize, sa smrtnim ishodom. No, za razliku od štenadi, odrasli psi najčešće ne pokazuju nikakve znakove bolesti. Djelotvornog lijeka nema.

Oprezno sa zdravom hranom za pse

Važno je napomenuti upravo uzgajivačima, ali i svim vlasnicima koji svoje pse hrane termički neobrađenom hranom na ovu opasnost. Vrlo popularna BARF hrana (Bones And Raw Food) ukoliko nije prikladno pripremljena i smrznuta može biti izvor zaraze. Uzgajivači smatraju da psima treba davati sirovo meso, posebice kujama pred porod, čime se bitno povećava rizik i od ove bolesti. Mnogo je sigurnije hraniti pse sa komercijalnom hranom ili barem termički dobro obrađenom vlastitom hranom.


Vezano:

Vezani sadržaji

Periodontalne bolesti

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Epilepsija u praksi – što sve možemo bez napredne dijagnostike?

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više