IzdvojenoKomentariVeterinarski fakultet u Zagrebu

Noć muzeja 2018. na Veterinarskom fakultetu

Inicijativa Hrvatskog muzejskog društva da svi muzeji u Hrvatskoj jednu noć u godini uz slobodan ulaz otvore svoja vrata svim zainteresiranim građanima, postala je vrijedna javna manifestacija o kojoj se svake godine sve više govori i piše, jer je i broj onih koji koriste ovu priliku svake godine sve veći.

Noć muzeja 2018. na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u povijesnom smislu predstavlja tek početak prepoznavanja interesa javnosti za njegovom muzejskom građom, ali možda i puno više od toga. Kako se tek 29.01.2016. godine Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu po prvi puta priključio obilježavanju manifestacije Noći muzeja, a ove godine broj posjetitelja bio je višestruko veći, za očekivati je da slijedeće godine Noć muzeja na Fakultetu bude još posjećenija.Prema službenim podatcima, muzeje Fakulteta je 2016. godine posjetio 371 posjetitelj; 2017. godine Fakultet nije sudjelovao na manifestaciji, ali ove godine je gotovo od samoga otvaranja vrata muzeja u 18 sati, pa sve do zatvaranja u 23 sata (što radi zainteresiranih posjetitelja i nije bilo najjednostavnije) u svakom trenutku, uz fluktuaciju, u prostorima Fakulteta boravilo između stotinu i dvije stotine posjetitelja. Iako službenog podatka nema, procjenjujemo da je muzeje Fakulteta ove noći posjetilo između tisuću i dvije tisuće posjetitelja, uz zamjetan broj obiteljskih posjeta, uključujući i njihove četveronožne članove.U ovogodišnjoj Noći muzeja održanoj 26. siječnja, na Fakultetu su posjetiteljima bila otvorena vrata četiriju fakultetskih muzeja koji su inače dostupni samo studentima – Muzeja za povijest veterinarstva, Muzeja za patološku anatomiju, Muzeja za anatomiju, histologiju i embriologiju te po prvi puta i muzeja Zavoda za stočarstvo. No, osim šireg obujma tema, sa više stotina eksponata samih muzeja, potrebno je spomenuti i sadržaje koji nisu dio stalne muzejske građe, ali su u velikoj mjeri zainteresirali posjetitelje. Kako je ovogodišnja tema manifestacije bila sport, u predvorju glavne zgrade Fakulteta postavljena je izložba odličja koja su u novijoj povijesti primili sportaši i sportske ekipe Fakulteta, među kojima su – radi svojih vrijednih i bogatih sportskih karijera – pojedina imena i danas dobro poznata u stručnim sportskim krugovima. U skladu s temom “Muzeji i sport – brže, više, jače…”, ove su godine izložbena događanja Noći muzeja obogaćena ‘sportskim’ treningom pasa. Na prigodno osvijetljenom travnjaku između kolonada u središnjem dijelu fakultetskog dvorišta, Klub za obuku službenih i sportskih pasa “Zagreb” (KOSSP “Zagreb”) održao je agility trening za svoje članove, a njime privukao i veliku pažnju posjetitelja između posjeta pojedinim fakultetskim muzejima.Oni koji su željeli dodatno upotpuniti zadovoljstvo svog boravka u Noći muzeja na Veterinarskom fakultetu iskoristili su i mogućnost okrjepe u primjerenom vanjskom, ali prilično opuštenom ambijentu ispred studentskih prostorija Fakulteta…

Osim pasa sportaša, u posjeti muzejima bilo je brojnih ljubimaca, većinom pasa, čiji su se vlasnici odazvali pozivu i iskoristili mogućnost da svoje ljubimce povedu u muzeje, barem ovdje, gdje je to moguće – na Veterinarski fakultet.Sudjelovanje Veterinarskoga fakulteta na ovoj sada već tradiciji koju je započelo Hrvatsko muzejsko društvo, ne može se jednom riječju okarakterizirati drugačije nego – uspješnim. Noćni ‘štih’ Veterinarskoga fakulteta vjerojatno je dodatno pridonio ukupnom dojmu i zadovoljstvu posjetitelja, a naš ukupni pozitivni dojam o ovogodišnjoj Noći muzeja na Veterinarskom fakultetu svakako upućuje na mišljenje da je sudjelovanje Fakulteta na ovoj manifestaciji dobra i lijepa prilika za upoznavanje sa dijelom njegovih stručnih, povijesnih, ali i općenito društvenih vrijednosti te da ga kao takvo zaista vrijedi nastaviti i razvijati. Nadamo se da će rastući broj zainteresiranih građana i ubuduće imati priliku za upoznavanje muzejske građe Fakulteta. Sudeći po viđenom, ali i iskazima ovogodišnjih posjetitelja, interes za nesvakidašnjim eksponatima postoji, pa će možda narednih godina šansa da budu viđeni biti pružena i drugim eksponatima, poput onih parazitoloških…


Vezani sadržaji

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Održan stručni tečaj „Terapija laserom – jesmo li na istoj valnoj duljini?”

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više