Veterinarski fakultet u Zagrebu

Noć muzeja 2024. “Muzeji i nova publika”

Pod naslovom “Muzeji i nova publika”, ovogodišnja Noć muzeja ponovo je potaknula znatiželjne da posjete brojne institucije koje u ovoj jedinstvenoj manifestaciji sudjeluju. Među njima su i ove godine bili možda i novi i stari posjetitelji zavoda i klinika Veterinarskog fakulteta u Zagrebu. Svake godine (od 2016.-te, pa i one pandemijske) ova manifestacija na Fakultetu privuče njihov nemali broj, ali teško bi bilo sukladno ovogodišnjem naslovu utvrditi radi li se o novoj ili staroj publici. Naravno da to zapravo uopće nije važno. Posjeta Veterinarskom fakultetu u noćne sate i za stare i za nove posjetitelje predstavlja poseban doživljaj, kako na stazama i kolonadama između zavoda i klinika, tako i unutar njih jer već i sama arhitektura Fakulteta, premda nije muzejska, naročito u noćne sate pruža jedinstven dojam i kao da nosi duh prošlosti kakav svakom muzeju treba. No, kao i sama veterina, spoj je to prošlosti, sadašnjosti i budućnosti koja se gradi na temeljima znanja, iskustva, umješnosti i predanosti onih koji ovu struku prenose na nove mlade stručnjake. To nije posebnost samo zagrebačkog Veterinarskoga fakulteta, ali on i njegovi djelatnici uvijek na poseban način prezentiraju prave vrijednosti Noći muzeja.
I ove godine neki su zavodi i klinike ostali zatvoreni za razliku od prošlih godina, pa se potvrđuje pravilo da Noć muzeja na veterini svake godine izgleda drugačije. No, uvijek imamo i one redovite domaćine ove manifestacije koji nove kontakte sa zainteresiranim posjetiteljima Fakulteta nikada ne propuštaju. Poznavatelji sa iskustvom Noći muzeja na veterini reći će da je bilo lijepo kao i ranijih godina, sa manje ili više posjetitelja koji barem dio svoje znatiželje nahrane zalogajčićima prošlosti u Heinzelovoj 55. Kao i prošlih godina, uvijek je tu i puno najmlađih, a dok je njihovog interesa – zavodi i klinike Fakulteta morat će svoja vrata uvijek spremno držati otvorenima. To je samo jedan od razloga koji potvrđuju da su Noć muzeja kao i Dan otvorenih vrata svaka po sebi jedinstvene prilike za neposredno upoznavanje s Fakultetom i njegovom društvenom misijom.

Unutar Lovačke sekcije Veterinarskog fakulteta u Zagrebu “Dr. Oto Rohr”, pod naslovom WILDVEFNIGHT izloženi su dermo preparati pojedinih vrsta divljih životinja, u stvarnoj veličini. Prava prilika za upoznavanje sa više šumskih, pa i nekih za nas egzotičnih vrsta. Oni najmlađi su u ovoj šumskoj avanturi prepoznavali i crtali različite vrste divljih životinja, a svoje znanje osvježili su s njima i oni stariji uz slagalice i uparivanje slika.

Zavod za fiziologiju i radiobiologiju pripremio je edukativnu izložbu koja je posjetiteljima prikazala neke od kućnih ljubimaca takozvanih egzota i njihovu krv. Među fakultetskim životinjama (ribe, vodozemci, zmije, poluvodene i kopnene kornjače, gušteri, ptice i kukci) bilo je i uobičajenih kućnih ljubimaca kao i svake godine.

Edukativno-arhivska postaja za pčelarstvo bila je ovogodišnjim posjetiteljima u Noći muzeja jedna od novijih postaja. Pod nazivom “Pčele su najvažnija bića na našoj planeti”, u postaji su prikazani muzejski i suvremeni izlošci pojedinih dijelova biologije, fiziologije i patologije pčela. Posjetitelji postaje saznali su i o tehnologiji pčelarenja, dobrim pčelarskim, veterinarskim i okolišnim praksama bez čije primjene niti jedna pčelarska proizvodnja ne može biti uspješna.

Muzej Zavoda za veterinarsku patologiju čuva brojne preparate patološki promijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, ali i humanih organa, konkremenata, stranih tijela i urođenih deformiteta (nakaza) prikupljenih tijekom desetljeća kliničkog rada stručnjaka. Na svakog posjetitelja ovi preparati uvijek ostavljaju snažan dojam.

Osim održavanja kviza “Kviz u mraku, kviz u strahu”, Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju izložio je muzejsku zbirku gipsanih i virtualnih 3D modela animalističkih motiva, dermopreparate, kolekcije perja, zubala goveda i konja, slike iz arhive Zavoda i postere s hrvatskim autohtonim pasminama. Posjetiteljima je prikazana knjižnica Zavoda i arhivski namještaj, laboratorij i uređaji koji su bili korišteni u znanstvene i stručne aktivnosti, kao i nastavna oprema korištena prije digitalizacije.

Preparati fetusa i novorođenčadi različitih vrsta domaćih životinja, uključujući nakaze koje predstavljaju najčešće malformacije u razvoju plodova, karakteristična je zbirka Klinike za porodništvo i reprodukciju koju u istom duhu nadopunjuju stari instrumenti nekada korišteni pri teškim porodima domaćih životinja.

Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom ove je godine svoju izložbu prezentirao pod nazivom “Harry Potter i Odaja parazita”. I ovdje osigurano stručno vodstvo olakšalo je posjetiteljima razgledavanje, ali i razumijevanje preparata. Mnogi od njih upoznati su sa zaštitom protiv ektoparazita, a saznali su ponešto i o koprološkoj pretrazi konja i kućnih ljubimaca.

Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju u svojoj je sekcijskoj dvorani u izložbi anatomskih preparata domaćih i divljih životinja prikazao raznolikost njihove unutarnje građe, koristeći i nativne preparate i organe pohranjene u staklenim spremnicima.

U tzv. muzejskom prostoru Zavoda posjetitelji su vidjeli kosture različitih kralježnjaka koji su nezaobilazni i uvijek atraktivni eksponati…

, a uz uvijek aktivne zaposlenike Zavoda, u neizravnom pojašnjavanju i prikazu mikrostruktura organa sudjelovala je i studentica Akademije likovnih umjetnosti Elena Poljuha kroz stvaranje digitalne slike histološkog preparata…

Udruga studenata veterinarske medicine “EQUUS” organizirala je Mini Reptilomaniju+ na kojoj su osim egzotičnih gmazova, vodozemaca i člankonošaca posjetiteljima ponudili i promotivne materijale Udruge, a naravno i fotografiranje, ovaj puta sa zmijom.

Skills Lab Klinike za unutarnje bolesti prikazao je posjetiteljima kako je svakodnevni rad veterinara u klinici izgledao nekada i kako izgleda danas. Zainteresirani su čak mogli naučiti i ono najosnovnije o radu s ultrazvučnim aparatom te što se i kako njime može vidjeti. No, za mnoge je EKG bio barem jednako aktraktivan, ako ne i atraktivniji.

Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela ponudio je posjetiteljima izložbu pod nazivom “Uronimo u vodeni svijet” s bogatim fundusom različitih trajnih preparata akvatičnih organizama. Prikazane su brojne patološke promjene u riba, a osim sa najčešćim parazitima akvatičnih organizama, posjetitelji su uz akvarije mogli saznati puno i o funkcioniranju vodenog ekosustava.

Osim U.S.V.M. Equus, članice međunarodnog udruženja studenata veterine IVSA također su se uključile u realizaciju ovogodišnje Noći muzeja, malim štandom za veliku okrepu.

Vezani sadržaji

Primjena ultrazvuka u oslikavanju organa abdomena u pasa i mačaka – predavanje i radionica

Urednik

Profesorica Ivana Tlak Gajger dobitnica nagrade Aurea Apis

Urednik

Reptilomanija+ dvanaest godina projekta udruge EQUUS

Urednik

Inovativne tehnike u pripremi veterinarskih anatomskih preparata i digitalnom modeliranju

Urednik

Uporaba pčelinjih proizvoda u biomedicinske svrhe

Urednik

Složeni učinci neonikotinoida na ponašanje i zdravlje pčela

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više