Muzeji – vidljivi i nevidljivi
31. siječnja 2025.
I ove je godine Veterinarski fakultet na Noć muzeja otvorio svoja vrata i pozvao posjetitelje da ju dožive na jedinstven način. Kako je znanjem omogućeno prepoznavanje vidljivog u nevidljivom jedna od karakterističnih crta čitave veterinarske medicine, Fakultet i u tom smislu svojim noćnim posjetiteljima uvijek ima puno toga za reći. Premda ove godine nismo prošli kroz njegove klinike kao prethodnih godina, Noć muzeja 2025. na “Veterini” je ponovo bila interesantna zahvaljujući ponajviše maštovitosti organizatora. Još je jedan put dokazala da premda identične, mnoge stvari i pojave vidimo i doživljavamo svatko na sebi svojstven način. Uz naizgled iste slike fakultetskih kolonada u Noći muzeja uvijek se iznova putuje u doba u kojem su nastale, podsjećajući svakog upućenog na nemjerljivu vrijednost ove struke stvarane kroz dugu povijest njezinoga nastanka. U Noći muzeja i pogleda u povijest u kojoj su današnji fakultetski muzeji nastajali, očima njezinih poznavatelja nije teško dijelove nekadašnje stvarnosti prepoznati kao aktualne. Veterinarski fakultet je u tom smislu i danas jedno od izuzetno vrijednih mjesta na kojemu su povijest i budućnost mudro i korisno spojeni čak i u procesu usvajanja kompetencija i učenja vještina ove plemenite profesije.
Ovogodišnja Noć muzeja bila je svojim opsegom nešto drugačija od prethodnih godina, s ukupno 11 izložbi i jednim informativnim štandom studentske udruge „The Vet Society“ smještenim u predvorju glavne zgrade Fakulteta.
Na prvom katu glavne zgrade Knjižnica Veterinarskog fakulteta u suradnji sa Zagrebačkim knjižničarskim društvom (ZKD) ponudila je posjetiteljima izložbu fotografija „Godina čitanja kroz objektiv knjižničara“, autora i knjižničara Vedrana Peruničića koje su nastale kao rezultat fotografskog projekta „Godina čitanja kroz objektiv knjižničara“ sa jedinstvenim pogledom na knjižnice i njihovu ulogu u promicanju čitanja.
Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti s klinikom pripremio je edukativnu izložbu „Čudesni paraziti i gdje ih naći“ na kojoj su izloženi primjerci iz zbirke parazita koji su prisutni u domaćih i u divljih životinja. Uz edukativne igre za najmlađe, posjetitelji su mogli saznati koje zdravstvene probleme paraziti mogu uzrokovati životinjama i jesu li opasni i za ljude.
Na izložbi Zavoda za higijenu, tehnologiju i sigurnost hrane prikazan je povijesni pregled razvoja prijemnog ureda i laboratorijske opreme korištene za higijenu i analitiku hrane, usporedno su prikazani analitički postupci, kemijske i mikrobiološke pretrage u prošlosti kao i suvremene metode uz prikaz jednostavnih analitičkih postupaka koji se koriste u laboratorijima higijene hrane.

Lovačka sekcija Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu “dr. OTO ROHR” postavila je izložbu i radionicu HistoWildVefNight na samom ulazu u dvoranu za histologiju, a preparati divljih životinja u stvarnoj veličini dočekali su posjetitelje već na stepenicama i njihovoj ogradi, zadržavajući najviše pažnju onih najmlađih na javnosti rijetko dostupnim eksponatima.
Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela postavio je u svojim vanjskim objektima uz Horvatov brijeg izložbu „Sigurna hrana za pčele – sigurna hrana za ljude“, koja je obuhvatila usporedan prikaz muzejskih i suvremenih izložaka pojedinih dijelova biologije, fiziologije i patologije pčela, ali i tehnologije pčelarenja.
Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju postavio je u sekcijskoj dvorani izložbu “Anatomia invisibilia visibilia facit“ (Anatomija nevidljivo vidljivim čini) na kojoj je izloženo četrdesetak osteoloških eksponata raznih vrsta životinja, ali i čovjeka, kao i plastinirani preparati dijelova tijela i pojedinih organa domaćih životinja.
Zavod za anatomiju, histologiju i embriologiju postavio je u histološkoj dvorani interaktivnu izložbu pod nazivom “Vidljivo i nevidljivo: tajna moć histologije” koja je bila prvenstveno namijenjena učenicima osnovnih i srednjih škola, a na njezinih pet lokacija sudionici su mogli pogledati makroskopsku građu pojedinih tkiva te zahvaljujući histologiji spoznati mali dio nevidljivog svijeta. Izloženi su i različiti preparati koštanog i mišićnog sustava, rogovlja i zubi.
Studenti članovi Udruge Studenata Veterinarske Medicine „Equus“ pripremili su Mini Reptilomaniju+, na kojoj su posjetitelji imali priliku naučiti osnove pravilnog držanja gmazova, vodozemaca i ostalih egzotičnih životinja, a uz mogućnost fotografiranja sa zmijom i osloboditi se onih neopravdanih strahova i različitih predrasuda.
Zavod za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju pripremio je izložbu dermopreparata domaćih životinja, skulpture Roberta Frangeša Mihanovića, rekonstruiran starinski laboratorij, edukativne postere te omogućio posjetiteljima sudjelovanje u kvizu naziva “Kviz u mraku kviz u strahu”.
Zavod za veterinarsku patologiju otvorio je posjetiteljima vrata svoga muzeja omogućivši im jedinstven pogled u svijet veterinarske patologije čiji vidljivi dio zbirke obuhvaća više od 3000 preparata patološki izmijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, humanih organa, konkremenata, stranih tijela i urođenih deformiteta. Premda svaki izložak nosi sa sobom neku priču, na Zavodu ističu da se prava ljepota krije u nevidljivom – u mikroskopskim analizama.
Zavod za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom na neuobičajen je i neočekivan način skrio vrata svoje izložbe “Tajna iza maske: kako su genijalne mjere štitile zdravlje od nevidljivih prijetnji”, pa tako zamalo odvratio svoje prve posjetitelje.Oni skoji su ušli, imali su priliku vidjeti evoluciju zaštitne opreme u borbi protiv zaraznih bolesti kroz povijest – od povijesnih maski liječnika kuge do suvremenih zaštitnih mjera. Govorilo se o najčešćim bolestima koje se prenose sa životinja na ljude te o povijesnim epidemijama zaraznih bolesti koje su kroz nužno razumijevanje javnog zdravlja oblikovale čitavu civilizaciju, pa tako i vrijeme u kojem živimo.
Zavod za bolesti peradi s klinikom pripremio je radionicu “Šareno pernati svijet” i prikazao karakteristike ptica kućnih ljubimaca iz raznih dijelova svijeta te osobitosti njihovog držanja, ali i najčešćih patogena. Najmlađi posjetitelji bili su zaokupljeni slagalicama, bojankama i – kvizom.
Sljedeće godine, premda na istom mjestu, bit će ponovo drugačije. Vrata koja su bila zatvorena ponovo će se otvoriti, a iza njih uvijek atraktivni prizori iz svijeta veterine i njezinih muzeja čije su zbirke kroz znanje, kompetencije i vještine usađene u svaku novu generaciju.