Igor Štoković 1, Željko Cvetnić 2, Velimir Sušić 1, Anamaria Ekert Kabalin 1, Kristina Matković 1, Relja Beck 2, Miroslav Benić 2, Kristina Starčević 1, Sven Menčik 1, Maja Maurić 1
1 Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2 Hrvatski veterinarski institut
UVOD
Uz prije navedeno svjedoci smo izbijanja većeg broja opasnih zaraznih bolesti koje ugrožavaju zdravlje ljudi i životinja. U sprečavanju izbijanja i širenja bolesti izuzetno je važna uloga veterinara koji štiteći zdravlje životinja ujedno štite i zdravlje ljudi.
Stoga je na svjetskoj razini pokrenuta kampanja „Jedan Svijet – Jedna medicina – Jedno zdravlje“ što obuhvaća interdisciplinarnu suradnju i komunikaciju u svim dijelovima zdravstvene brige o ljudima, životinjama i okolišu. Kako bi se lakše i učinkovitije borili protiv opasnosti koje prijete osmišljena je i ova nova veterinarska tehnološka platforma koja bi trebala povećati transparentnost u sustavu praćenja zdravlja životinja i ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla u cijelom lancu prehrane, a ujedno povećati konkurentnost veterinarskog sektora u Hrvatskoj i regiji.
TKO I ZAŠTO?
Na projektu pod nazivom Nova veterinarska platforma za veću transparentnost i konkurentnost, vrijednom više od pola milijuna eura, surađuju znanstvenici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatskog veterinarskog instituta uz podršku Hrvatske veterinarske komore, Ministarstva poljoprivrede – Uprave za veterinarstvo i Hrvatske poljoprivredne agencije te internacionalnog udruženja za praćenje proizvodnje životinja (ICAR – International Committee for Animal Recording). Njihov cilj je razviti novu informacijsku veterinarsku platformu uz primjenu najnovijih tehnologija kako bi se povećala efikasnost cijelog sustava nadzora životinja i hrane za ljude.
KAKO?
Stručnjaci i znanstvenici sa Veterinarskog fakulteta i Veterinarskog instituta uz suradnju sa stručnjacima iz drugih profesija (informatičari, ekonomisti, agronomi i drugi) izraditi će računalni program koji bi trebao omogućiti veterinarima da u realnom vremenu komuniciraju sa bazama podataka te na taj način ne trebaju dodatno administriranje nakon obavljena posla po štalama. Osim nabave potrebne opreme, spomenutim će se novcem financirati i nužna edukacija znanstvenika te istraživanje i razvoj vlastitih prototipova uređaja i programa nužnih za obavljanje veterinarske djelatnosti čime će se olakšati prikupljanje potrebnih podataka o zdravlju životinja i rad veterinara. Time bi hrvatski znanstvenici i veterinari prešli na višu razinu i zauzeli vodeću poziciju u Europi i postali međunarodno prepoznatljivi.
PROJEKT
NAZIV
NOVA VETERINARSKA PLATFORMA ZA VEĆU
TRANSPARENTNOST I KONKURENTNOST
VRIJEDNOST
511.317,50 EUR
KORISNIK
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
ODGOVORNO TIJELO
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
PROVODI
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje
MJESTO PROVEDBE
Zagreb
SVRHA
Povećanje konkurentnosti i transparentnosti veterinarskog sektora u Hrvatskoj transferom i komercijalizacijom inovacija
CILJEVI
- komercijalizacija inovativnih tehnologija koje do sada nisu bile korištene u veterinarskom sektoru Hrvatske
- poboljšanje suradnje znanstvenog i poslovnog sektora pomoću veterinarske informativne platforme
OČEKIVANI REZULTATI
- nova veterinarska platforma sa sustavom za rano uzbunjivanje
- poboljšana sljedivost u lancu prehrane
- transparentnost i provjerljivost
- spin-off tvrtka bazirana na transferu inovacija i tehnologije
- novi veterinarski računalni program
- upitnici, radionice i internet stranice
GLAVNE AKTIVNOSTI
- dizajn nove veterinarske platforme
- registracija intelektualnog vlasništva
- istraživanje tržišta
- demonstracija platforme potencijalnim korisnicima u Hrvatskoj i regiji
- edukacija korisnika
- testiranje opreme i programa
- razvoj prototipa
- diseminacija rezultata projekta
KRAJNJI KORISNICI
- potrošači
- proizvođači
- prerađivači
- veterinarski sektor
- znanstvenici
Uz uvođenje potpuno nove tehnologije, projekt predviđa i uspostavljanje sustava za prijenos znanja i novih tehnologija sa znanstvenih institucija u praksu. Budući da je cilj projekta uspostaviti učinkovitiji sustav otkrivanja i praćenja bolesti životinja, stvarnu korist od projekta imat će potrošači, proizvođači i prerađivači hrane, znanstvenici, odnosno svi sudionici u lancu prehrane.
U doba krize projekt bi trebao biti mali doprinos većoj konkurentnosti hrvatskog veterinarskog sektora. Uspješan veterinar trebao bi biti u mogućnosti pružiti bolju uslugu stočarima te tako povećati njihovu konkurentnost, a onda još preostaje borba za povećanje stočnog fonda u trenutku ukidanja sustava kvota i jače konkurencije na domaćem i inozemnom tržištu. S obzirom na stanje u Hrvatskoj potrebno je boriti se i za onog najmanjeg stočara kako bi opstao te po mogućnosti i povećao svoje stado.