Hrvatski veterinarski institutUprava za veterinarstvo i sigurnost hraneVeterinarska djelatnostVeterinarski fakultet u Zagrebu

Nova veterinarska platforma za 22. stoljeće

Igor Štoković 1, Željko Cvetnić 2, Velimir Sušić 1, Anamaria Ekert Kabalin 1, Kristina Matković 1, Relja Beck 2, Miroslav Benić 2, Kristina Starčević 1, Sven Menčik 1, Maja Maurić 1
1 Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
2 Hrvatski veterinarski institut

Izlaganje sa skupa VETERINARSKI DANI 2013

UVOD


Igor Štoković
Prof. dr. sc. Igor Štoković (pok.), Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

U vrijeme negativnih trendova u stočarstvu i poljoprivrednoj proizvodnji te velikih promjena u zahtjevima koji se postavljaju pred veterinare u Hrvatskoj potrebno je uvesti promjene u struku. Veterinari su opterećeni sa sve više administrativnog posla povezanog uz slijedivost životinja i njihovih proizvoda. Uz navedeno sve je veći pritisak javnosti kako bi se smanjila i kontrolirala upotreba antibiotika u humanoj ali i veterinarskoj medicini. Hrvatski znanstvenici s Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Hrvatskim veterinarskim institutom planiraju primjenom novih tehnologija promijeniti način rada veterinarske struke. Ovim jedinstvenim projektom u Europi, u Hrvatskoj bi se uspostavila iznimno djelotvorna veterinarska platforma i sustav praćenja i uzbunjivanja prilikom izbijanja opasnih bolesti. Time bi postavili nove standarde i hrvatsku veterinarsku struku učinili prepoznatljivom u Europi i Svijetu.

Uz prije navedeno svjedoci smo izbijanja većeg broja opasnih zaraznih bolesti koje ugrožavaju zdravlje ljudi i životinja. U sprečavanju izbijanja i širenja bolesti izuzetno je važna uloga veterinara koji štiteći zdravlje životinja ujedno štite i zdravlje ljudi.

Stoga je na svjetskoj razini pokrenuta kampanja „Jedan Svijet – Jedna medicina – Jedno zdravlje“ što obuhvaća interdisciplinarnu suradnju i komunikaciju u svim dijelovima zdravstvene brige o ljudima, životinjama i okolišu. Kako bi se lakše i učinkovitije borili protiv opasnosti koje prijete osmišljena je i ova nova veterinarska tehnološka platforma koja bi trebala povećati transparentnost u sustavu praćenja zdravlja životinja i ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla u cijelom lancu prehrane, a ujedno povećati konkurentnost veterinarskog sektora u Hrvatskoj i regiji.

TKO I ZAŠTO?


Na projektu pod nazivom Nova veterinarska platforma za veću transparentnost i konkurentnost, vrijednom više od pola milijuna eura, surađuju znanstvenici Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i Hrvatskog veterinarskog instituta uz podršku Hrvatske veterinarske komore, Ministarstva poljoprivrede – Uprave za veterinarstvo i Hrvatske poljoprivredne agencije te internacionalnog udruženja za praćenje proizvodnje životinja (ICAR – International Committee for Animal Recording). Njihov cilj je razviti novu informacijsku veterinarsku platformu uz primjenu najnovijih tehnologija kako bi se povećala efikasnost cijelog sustava nadzora životinja i hrane za ljude.

KAKO?


Stručnjaci i znanstvenici sa Veterinarskog fakulteta i Veterinarskog instituta uz suradnju sa stručnjacima iz drugih profesija (informatičari, ekonomisti, agronomi i drugi) izraditi će računalni program koji bi trebao omogućiti veterinarima da u realnom vremenu komuniciraju sa bazama podataka te na taj način ne trebaju dodatno administriranje nakon obavljena posla po štalama. Osim nabave potrebne opreme, spomenutim će se novcem financirati i nužna edukacija znanstvenika te istraživanje i razvoj vlastitih prototipova uređaja i programa nužnih za obavljanje veterinarske djelatnosti čime će se olakšati prikupljanje potrebnih podataka o zdravlju životinja i rad veterinara. Time bi hrvatski znanstvenici i veterinari prešli na višu razinu i zauzeli vodeću poziciju u Europi i postali međunarodno prepoznatljivi.

PROJEKT


NAZIV
NOVA VETERINARSKA PLATFORMA ZA VEĆU
TRANSPARENTNOST I KONKURENTNOST

VRIJEDNOST
511.317,50 EUR

KORISNIK
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

ODGOVORNO TIJELO
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

PROVODI
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje

MJESTO PROVEDBE
Zagreb

SVRHA
Povećanje konkurentnosti i transparentnosti veterinarskog sektora u Hrvatskoj transferom i komercijalizacijom inovacija

CILJEVI

  • komercijalizacija inovativnih tehnologija koje do sada nisu bile korištene u veterinarskom sektoru Hrvatske
  • poboljšanje suradnje znanstvenog i poslovnog sektora pomoću veterinarske informativne platforme

OČEKIVANI REZULTATI

  • nova veterinarska platforma sa sustavom za rano uzbunjivanje
  • poboljšana sljedivost u lancu prehrane
  • transparentnost i provjerljivost
  • spin-off tvrtka bazirana na transferu inovacija i tehnologije
  • novi veterinarski računalni program
  • upitnici, radionice i internet stranice

GLAVNE AKTIVNOSTI

  • dizajn nove veterinarske platforme
  • registracija intelektualnog vlasništva
  • istraživanje tržišta
  • demonstracija platforme potencijalnim korisnicima u Hrvatskoj i regiji
  • edukacija korisnika
  • testiranje opreme i programa
  • razvoj prototipa
  • diseminacija rezultata projekta

KRAJNJI KORISNICI

  • potrošači
  • proizvođači
  • prerađivači
  • veterinarski sektor
  • znanstvenici

Uz uvođenje potpuno nove tehnologije, projekt predviđa i uspostavljanje sustava za prijenos znanja i novih tehnologija sa znanstvenih institucija u praksu. Budući da je cilj projekta uspostaviti učinkovitiji sustav otkrivanja i praćenja bolesti životinja, stvarnu korist od projekta imat će potrošači, proizvođači i prerađivači hrane, znanstvenici, odnosno svi sudionici u lancu prehrane.

U doba krize projekt bi trebao biti mali doprinos većoj konkurentnosti hrvatskog veterinarskog sektora. Uspješan veterinar trebao bi biti u mogućnosti pružiti bolju uslugu stočarima te tako povećati njihovu konkurentnost, a onda još preostaje borba za povećanje stočnog fonda u trenutku ukidanja sustava kvota i jače konkurencije na domaćem i inozemnom tržištu. S obzirom na stanje u Hrvatskoj potrebno je boriti se i za onog najmanjeg stočara kako bi opstao te po mogućnosti i povećao svoje stado.


Vezani sadržaji

Marinet – Umrežavanje u marikulturi: Primjena novih tehnologija za diversificiarnu održivu akvakulturu usmjerenu na zdravo društvo i konkurentne regije

Urednik

Dan Fakulteta: 105. obljetnica Veterinarskoga fakuteta Sveučilišta u Zagrebu, 13.11.2024.

Urednik

Prva priznanja za uspješan znanstvenoistraživački rad, u kategoriji doktoranada

Urednik

Promovirane nove doktorice i doktori veterinarske medicine

Urednik

U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više