Bolesti domaćih životinjaIzdvojenoUprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Noviji slučajevi ptičje gripe upućuju na nepridržavanje Naredbe

Damir Agičić, dr.med.vet., Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane
Damir Agičić, dr.med.vet., pomoćnik ministra
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane
Damir Agičić, dr.med.vet., Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane: “Ovo je prilika da još jednom upozorimo posjednike peradi u Hrvatskoj da je trenutno najbolja mjera zaštite domaće peradi od ptičje gripe upravo držanje peradi u zatvorenom.”

U petak 10.2.2017. godine obavljen je pregled i eutanazija u pogođenom gospodarstvu u Mlaki Antinskoj. U pet od šest kontaktnih gospodarstava uzeti su uzorci koji su tijekom vikenda i obrađeni. Rezultati pretrage pokazali su da su svi uzorci bili serološki pozitivni što upućuje na širenje virusa sa predmetnog gospodarstva na okolna gospodarstva.
U ponedjeljak 13.02.2017. godine, od strane tima iz Veterinarske ambulante Landia i veterinarske inspekcije iz Vinkovaca obavljena je procjena peradi u tim dvorištima te provedena mjera eutanazije. Nakon toga je obavljena dezinfekcija tih dvorišta i popis ostalih gospodarstava u krugu kako bi se mogle provesti mjere i daljnje kontrole.

Slijedećih će dana inspekcija pojačano kontrolirati način držanja peradi, posebice u selima Antin, Tordinci i Mlaka Antinska na području Vinkovaca, ali i u svim ostalim mjestima koja su uz vodu i vodotokove. Veterinarski inspektori imaju jasne naredbe i zakonske ovlasti te će provesti sve propisane mjere kako se bolest dalje ne bi širila.


Naredba o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske
(Narodne novine, br. 5/2017)
Posjednici peradi nad kojom su izvršene propisane mjere će biti pravično obeštećeni ukoliko nisu postupali protivno Naredbi koju je propisao ministar, a kojom se zabranjuje držanje peradi na otvorenom. Posjednici koji su držali perad u zatvorenom, a njihova perad je unatoč tome oboljela (a moglo se tako nešto dogoditi) – dobiti će odštetu. Svi oni koji to nisu napravili neće dobiti odštetu i morat će prekršajno odgovarati.

Ministarstvo još uvijek obrađuje ‘prvi’ slučaj od petka, 10. veljače. Ukoliko bude utvrđeno da je došlo do proboja bolesti iz tog gospodarstva na susjedna, tada će svi prikupljeni podatci biti proslijeđeni drugim državnim tijelima koja će procesuirati slučaj u skladu sa svojim nadležnostima.

Sankcije za nepridržavanje Naredbe


Sankcije za nepridržavanje Naredbe određuje sud. Može biti proveden samo prekršajni postupak, ali može biti proveden i kazneni postupak ukoliko se utvrdi da se bolest proširila iz gospodarstva u kojemu perad nije držana sukladno Naredbi. Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane ovlaštena je za podnošenje prijava odnosno pokretanje postupka, o kojemu dalje odlučuje sud.

Isplaćena šteta za eutanaziranu perad u Sopu Bukevskom


Za eutanaziranu perad u Sopu Bukevskom šteta je u potpunosti isplaćena. Ona je u svakom pojedinačnom gospodarstvu bila različita. Procjena štete je rađena prema pojedinačnoj vrsti peradi, pasmini, težini, dobi. Eventualna kašnjenja isplata odšteta posjednicima vezana su uz činjenicu da dio posjednika ima blokirane račune. Uz to postoje i neki drugi problemi vezani uz isplate, ali to su isključivo provedbeni problemi jer su sve štete likvidirane i u fazi su isplate.

Može li kokoš biti zaražena i širiti zarazu, a da ne ugine?


U slučaju ptičje gripe, perad može širiti zarazu svega dan ili dva. Nakon toga životinja ugiba, bolest je smrtonosna.

Svi vlasnici koji su primijetili ili koji eventualno primijete znakove bolesti ili povećana uginuća, trebaju se javiti veterinaru.
Damir Agičić, dr.med.vet., Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane
Damir Agičić, dr.med.vet.,
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane
  • Svi posjednici peradi u Hrvatskoj moraju imati na umu da je trenutno najbolja mjera zaštite domaće peradi od ptičje gripe upravo držanje peradi u zatvorenom. Stoga je takva naredba i donešena.

“Posjednici neka ne provjeravaju i ne propituju Naredbu koju je propisao ministar. Neka poslušaju tu Naredbu i neka poslušaju veterinare koji im to govore jer drugog načina borbe protiv te bolesti nema. Kad se ova bolest pojavi – eutanazija je jedina moguća mjera suzbijanja.”

Kada će proći kritično razdoblje?


Može se očekivati da će se to dogoditi dolaskom toplijih dana, koncem ožujka ili polovinom travnja. Tada možemo očekivati smanjenje populacije divljih ptica u tolikoj mjeri da ona više neće predstavljati opasnost za domaću perad.

Nabava nove peradi


infoU svakom mjestu gdje je zbog influence ptica provedena eutanazija, nova perad se ne smije unositi mjesec dana, što je posjednicima navedeno i u danim rješenjima. Naseljavanje nove peradi dozvoljeno je tak kada prođu svi rokovi, odnosno mjesec dana nakon svih provedenih mjera uključujući dezinfekciju. No, i tada se novonabavljena perad mora držati u zatvorenom ukoliko je takva naredba na snazi.

Vezani sadržaji

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Zaštitite svoju perad od influence ptica

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Na području Grada Zagreba potvrđen podtip H5N1 ptičje gripe

Urednik

Odluka o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva

Urednik

Influenca ptica potvrđena u tovnih purana

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više