Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane

Obavijest posjednicima životinja cijepljenih cjepivom protiv bolesti plavog jezika

Izvor: Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede RH (http://www.mps.hr/default.aspx?id=15307)

uprava-web


Obavijest posjednicima životinja cijepljenih cjepivom protiv bolesti plavog jezika


Na tržištu Republike Hrvatske u primjeni je inaktivirano cjepivo protiv bolesti plavog jezika Bluevac serotp 4, španjolskog proizvođača CZ Veterinaria.

Predmetno cjepivo odobreno je u Španjolskoj koja također mora poštivati odredbe važećih europskih propisa u području veterinarsko-medicinskih proizvoda. Temeljem procjene i iskustva pri korištenju predmetnog cjepiva u drugim državama članicama EU isto se pokazalo neškodljivim za primjenu na prijemljivoj populaciji životinja.

Ukoliko veterinar posumnja na moguće nuspojave na cjepivo, iste mora sukladno Zakonu o veterinarsko medicinskim proizvodima, prijaviti nositelju odobrenja za stavljanje veterinarsko-medicinskog proizvoda u promet te nadležnom tijelu (Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane) u najkraćem mogućem roku.

Prema podatcima od nositelja odobrenja za stavljanje u promet cjepiva Bluevac 4, do danas su zaprimljene ukupno dvije prijave sumnji na nuspojave cijepljenja. Nuspojave su prijavljene isključivo u goveda i to u slijedećem obliku:

  • oteklina na mjestu aplikacije cjepiva koje su se povukle nakon nekog vremena te
  • otežano disanje,
  • kašljanje i
  • tremor koji se povukao bez intervencije, u roku 30 minuta po aplikaciji cjepiva.

Sukladno navedenome, do danas nije zaprimljena niti jedna nuspojava na cjepivo nakon primjene u koza ili ovaca.

Bolest plavog jezika se u Hrvatskoj 2014. godine pojavila relativno kasno gledajući sezonu aktivnosti vektora i stoga virus nije imao dovoljno vremena da izazove epidemiju značajnijih razmjera. Uzimajući u obzir karakteristike BPJ infekcije, u datom trenutku nisku razinu imuniteta populacije životinja, činjenicu da virus prezimljava u vektorima, vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika na području cijele Hrvatske u proljeće 2015. godine (ukoliko se ne bi provelo pravovremeno cijepljenje svih domaćih preživača (ovaca, koza i goveda) u zemlji) bila je velika. Preporuku za zaštitu populacije cijepljenjem dao je i Ekspertni tim Europske komisije za bolest plavog jezika tijekom procjene epidemiološke situacije u Hrvatskoj provedene u studenom 2014. godine.

Mjere koje se provode pri svakom potvrđenom slučaju bolesti uključuju obilazak, klinički pregled svih prijemljivih životinja, dezinsekciju i opsežnu epidemiološku obradu svih gospodarstava koja se nalaze u radijusu od 20 km oko zaraženog gospodarstva, što se iz epidemije u 2014. godini pokazalo kao dugotrajan i financijski značajan trošak za posjednike životinja te za Državni proračun. Premještanje živih životinja u zaraženim i ugroženim područjima ograničeno je na kretanje unutar iste zone i odvija se pod posebnim uvjetima čije ispunjavanje iziskuje dodatna financijska sredstva te nanosi indirektnu štetu gospodarstvu.

Primarna preventivna mjera bolesti je cijepljenje inaktiviranim vakcinama koje u sebi sadrže serotip koji trenutno cirkulira na određenom području (u Republici Hrvatskoj to je serotip 4). Cijepljenje se obvezno moralo obaviti najkasnije s početkom vakcinacije u veljači-ožujku, da bi početak sezone vektora (komarčića) dočekali s imunom populacijom preživača.

Kako bi se smanjila mogućnost daljnjeg širenja bolesti u prijemljivoj populaciji potrebno je postići najmanje 80%-tnu procijepljenost cjelokupne populacije. Upravo radi toga Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane osigurala je odgovarajuće cjepivo te u potpunosti posjednicima životinja financirala zaštitno cijepljenje životinja.

Prema trenutno obrađenim rezultatima iz Baze životinja cijepljenih protiv bolesti plavog jezika do dana 03. travnja 2015. cijepljeno je više od 86% populacije, a što se smatra adekvatnom zaštitom kojom je mogućnost širenja virusa BPJ serotipa 4 u zemlji svedena na najmanju moguću mjeru.

Ovim putem pozivamo posjednike životinja da svaki pobačaj ili sumnju na oboljenje životinja odmah i bez odgađanja prijave nadležnom veterinaru kako bi se poduzele sve mjere potrebne za isključivanje postojanja zaraznih i/ili nametničkih bolesti u stadu, problema nastalih sa hranidbom životinja ili eventualnih nuspojava na primjenu veterinarsko-medicinskih proizvoda.

Prenešeno sa http://www.mps.hr/default.aspx?id=15307

Vezani naslovi:


Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Odluka o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva

Urednik

Novi slučaj visokopatogene influence u labuda na području Šibensko-kninske županije

Urednik

Odluka o izmjeni Odluke o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva (cijene, cijepljenje, bjesnoća…)

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više