Izvor: Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede RH (http://www.mps.hr/default.aspx?id=15307)
Obavijest posjednicima životinja cijepljenih cjepivom protiv bolesti plavog jezika
Na tržištu Republike Hrvatske u primjeni je inaktivirano cjepivo protiv bolesti plavog jezika Bluevac serotp 4, španjolskog proizvođača CZ Veterinaria.
Predmetno cjepivo odobreno je u Španjolskoj koja također mora poštivati odredbe važećih europskih propisa u području veterinarsko-medicinskih proizvoda. Temeljem procjene i iskustva pri korištenju predmetnog cjepiva u drugim državama članicama EU isto se pokazalo neškodljivim za primjenu na prijemljivoj populaciji životinja.
Ukoliko veterinar posumnja na moguće nuspojave na cjepivo, iste mora sukladno Zakonu o veterinarsko medicinskim proizvodima, prijaviti nositelju odobrenja za stavljanje veterinarsko-medicinskog proizvoda u promet te nadležnom tijelu (Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane) u najkraćem mogućem roku.
Prema podatcima od nositelja odobrenja za stavljanje u promet cjepiva Bluevac 4, do danas su zaprimljene ukupno dvije prijave sumnji na nuspojave cijepljenja. Nuspojave su prijavljene isključivo u goveda i to u slijedećem obliku:
- oteklina na mjestu aplikacije cjepiva koje su se povukle nakon nekog vremena te
- otežano disanje,
- kašljanje i
- tremor koji se povukao bez intervencije, u roku 30 minuta po aplikaciji cjepiva.
Sukladno navedenome, do danas nije zaprimljena niti jedna nuspojava na cjepivo nakon primjene u koza ili ovaca.
Bolest plavog jezika se u Hrvatskoj 2014. godine pojavila relativno kasno gledajući sezonu aktivnosti vektora i stoga virus nije imao dovoljno vremena da izazove epidemiju značajnijih razmjera. Uzimajući u obzir karakteristike BPJ infekcije, u datom trenutku nisku razinu imuniteta populacije životinja, činjenicu da virus prezimljava u vektorima, vjerojatnost od pojave epidemije bolesti plavog jezika na području cijele Hrvatske u proljeće 2015. godine (ukoliko se ne bi provelo pravovremeno cijepljenje svih domaćih preživača (ovaca, koza i goveda) u zemlji) bila je velika. Preporuku za zaštitu populacije cijepljenjem dao je i Ekspertni tim Europske komisije za bolest plavog jezika tijekom procjene epidemiološke situacije u Hrvatskoj provedene u studenom 2014. godine.
Mjere koje se provode pri svakom potvrđenom slučaju bolesti uključuju obilazak, klinički pregled svih prijemljivih životinja, dezinsekciju i opsežnu epidemiološku obradu svih gospodarstava koja se nalaze u radijusu od 20 km oko zaraženog gospodarstva, što se iz epidemije u 2014. godini pokazalo kao dugotrajan i financijski značajan trošak za posjednike životinja te za Državni proračun. Premještanje živih životinja u zaraženim i ugroženim područjima ograničeno je na kretanje unutar iste zone i odvija se pod posebnim uvjetima čije ispunjavanje iziskuje dodatna financijska sredstva te nanosi indirektnu štetu gospodarstvu.
Primarna preventivna mjera bolesti je cijepljenje inaktiviranim vakcinama koje u sebi sadrže serotip koji trenutno cirkulira na određenom području (u Republici Hrvatskoj to je serotip 4). Cijepljenje se obvezno moralo obaviti najkasnije s početkom vakcinacije u veljači-ožujku, da bi početak sezone vektora (komarčića) dočekali s imunom populacijom preživača.
Kako bi se smanjila mogućnost daljnjeg širenja bolesti u prijemljivoj populaciji potrebno je postići najmanje 80%-tnu procijepljenost cjelokupne populacije. Upravo radi toga Ministarstvo poljoprivrede – Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane osigurala je odgovarajuće cjepivo te u potpunosti posjednicima životinja financirala zaštitno cijepljenje životinja.
Prema trenutno obrađenim rezultatima iz Baze životinja cijepljenih protiv bolesti plavog jezika do dana 03. travnja 2015. cijepljeno je više od 86% populacije, a što se smatra adekvatnom zaštitom kojom je mogućnost širenja virusa BPJ serotipa 4 u zemlji svedena na najmanju moguću mjeru.
Ovim putem pozivamo posjednike životinja da svaki pobačaj ili sumnju na oboljenje životinja odmah i bez odgađanja prijave nadležnom veterinaru kako bi se poduzele sve mjere potrebne za isključivanje postojanja zaraznih i/ili nametničkih bolesti u stadu, problema nastalih sa hranidbom životinja ili eventualnih nuspojava na primjenu veterinarsko-medicinskih proizvoda.
Prenešeno sa http://www.mps.hr/default.aspx?id=15307
Vezani naslovi:
- Svjetska organizacija za zdravlje životinja objavila samodeklaraciju Republike Hrvatske o bolesti plavog jezika
- Veterinarski dani 2019 :: uvodna riječ pomoćnice ministrice mr. sc. Tatjana Karačić
- Emergentne zarazne bolesti u Hrvatskoj
- 73% više EU sredstava za programe praćenja, kontrole i iskorjenjivanja bolesti životinja
- Bolest kvrgave kože :: Hrvatska pohvaljena uz dobiveni status tzv. “free zone with vaccination”
- Uz bolest kvrgave kože u regiji prisutna i bolest plavog jezika
- “Edukacija” za ovlaštene veterinare i veterinarske inspektore
- Mjere kontrole bolesti plavog jezika u 2015. i 2016. godini
- Bolest plavog jezika – osvrt na provedbu mjera u 2014. i 2015. godini
- Završetak akcije cijepljenja preživača protiv bolesti plavog jezika