Knjige i priručnici

Objavljen sveučilišni priručnik DOBROBIT ŽIVOTINJA

prof. dr. sc. Željko Pavičić, doc. dr. sc. Mario Ostović
urednici

Prenešeno iz časopisa HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK br. 26/2018., 7-8
[download/preuzmi pdf]

Tijekom studenoga 2018. godine u izdanju Naklade Slap objavljen je sveučilišni udžbenik Dobrobit životinja, kao prvi takav udžbenik na hrvatskome jeziku. Urednici udžbenika su prof. dr. sc. Željko Pavičić i doc. dr. sc. Mario Ostović sa Zavoda za higijenu, ponašanje i dobrobit životinja Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji su zajedno s 30 stručnjaka s Fakulteta napisali ovo djelo.

U predgovoru udžbenika urednici naglašavaju da suvremeno društvo pridaje sve veću važnost načinu na koji se čovjek odnosi prema životinji, neovisno o njezinoj vrsti i namjeni. Takav je stav posljedica etičke osviještenosti o životinjama kao osjećajnim bićima i dokazanih činjenica prema kojima čovjek životinju iskorištava na prikladan način ako ona živi u skladu s njezinom dobrobiti. Tako je moralna i zakonska obveza čovjeka osigurati dobrobit životinja o kojima skrbi, koje koristi za proizvodnju hrane te u pokusne ili druge svrhe, u čemu neizostavnu ulogu imaju doktori veterinarske medicine.

Osiguranje dobrobiti farmskih životinja preduvjet je održivosti stočarske proizvodnje te kvalitete i sigurnosti hrane, što neminovno dovodi do potrebe za edukacijom različitih profila stručnjaka u lancu proizvodnje od farme do stola. S ciljem zaštite životinja koje se neizbježno koriste u pokusne ili u druge znanstvene svrhe, nužna je i edukacija znanstvenika i osoblja u istraživačkim institucijama. No osim domaćih životinja koje se drže u svrhu proizvodnje i pokusnih životinja, koncept dobrobiti potrebno je sagledavati i pri zaštiti drugih kategorija životinja, kao što su kućni ljubimci, divljač, ribe i životinje u zoološkim vrtovima.

Od ak. god. 2005./2006. područje dobrobiti životinja na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu sastavni je dio Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine u okviru obveznog predmeta Okoliš, ponašanje i dobrobit životinja, koji se sluša na prvoj godini studija. Dakle, studenti već na početku studija dobivaju osnovne spoznaje o dobrobiti životinja, a to znanje nadograđuju slušajući obvezni predmet Higijena i držanje životinja na drugoj godini studija, obvezni predmet Zdravlje stada na šestoj godini te obvezne izborne predmete u različitim usmjerenjima (farmske životinje i konji, kućni ljubimci, veterinarsko javno zdravstvo i sigurnost hrane) tijekom posljednje dvije godine studijskog programa. Osim toga, diplomiranim doktorima veterinarske medicine i stručnjacima srodnih struka omogućeno je dodatno obrazovanjeiz dobro biti životinja putem istoimenog poslijediplomskog specijalističkog studija koji se na Fakultetu izvodi od ak. god. 2012./2013. Radi se o interdisciplinarnom studiju koji objedinjuje sva područja dobrobiti životinja vezana za veterinarsku medicinu kao najvažnijeg dionika u edukaciji i provedbi toga područja prema Zakonu o zaštiti životinja i drugim propisima.

U skladu s time trebalo napisati i objaviti sveobuhvatan udžbenik o dobrobiti životinja. Udžbenik je podijeljen na 17 poglavlja i na 438 stranica sa slikovnim prilozima u boji objedinjuje sve relevantne činjenice vezane za dobrobit životinja: opću etologiju, fiziologiju ponašanja, neuroendokrine aspekte stresa kod životinja, etiku i dobrobit životinja, dobrobit životinja u različitim sustavima proizvodnje i uzgojno-selekcijskom radu, dobrobit farmskih životinja i konja, dobrobit kućnih ljubimaca i životinja u zoološkim vrtovima, dobrobit jelenske i pernate divljači u uzgoju, riba i pokusnih životinja, eksperimentalnu kirurgiju i anesteziologiju, dobrobit životinja i kakvoću mesa, hranidbu i dobrobit životinja, reprodukciju i dobrobit, kliničku etologiju, ekonomiku dobrobiti životinja i zaštitu životinja u zakonskim propisima.

Udžbenik je namijenjen studentima diplomske i poslijediplomske nastave na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, ali i srodnim fakultetima, te stručnjacima koji se bave ovim područjem u svakodnevnoj praksi. Posvećen je 100. obljetnici osnutka i djelovanja Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, svim njegovim dosadašnjim generacijama nastavnika i studenata koji su ostavili dubok trag u razvoju i važnosti veterinarske medicine za našu zemlju te pridonijeli međunarodnoj prepoznatljivosti Fakulteta.
Krajnji je cilj urednika da u suradnji s autorima i nakladničkom kućom Slap objavi ovo djelo na engleskom jeziku kao doprinos međunarodnoj afirmaciji Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kroz njegovu izdavačku djelatnost.

ULOMCI IZ RECENZIJA

Prof. dr. sc. Boris Antunović, Poljoprivredni fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku


… Kako je djelo pokriveno visokom stručnošću različitih profila autora, ono se može koristiti na svim predmetima koji u svojem programu, između ostalog, izučavaju dobrobit životinja… Čitatelja se uvodi u temu pojašnjavanjem osnovnih pojmova (opća etologija, stres, etika i dobrobit, klinička etologija), preko fiziologije ponašanja, neuro-endokrine regulacije ponašanja, povezanosti dobrobiti i uvjeta proizvodnje te selekcije, nakon čega se interes sužava na pojedine vrste farmskih životinja i kućnih ljubimaca, životinja u zoološkim vrtovima i ribe. Za studente koji će se baviti znanstvenim istraživanjima značajno je poglavlje koje se odnosi na dobrobit pokusnih životinja, eksperimentalnu kirurgiju i anesteziologiju. Ovisno o fokusu interesa studenata ili području rada pojedinog čitatelja, kao i o vrsti studija/predmeta, veći interes će pobuditi poglavlja koja se odnose na povezanost dobrobiti životinja s kakvoćom mesa, hranidbom ili reprodukcijom. Djelo logično završava s ekonomskim aspektima dobrobiti te s područjem legislative, čije poznavanje je u suvremenoj današnjici esencijalno za sve osobe koje dolaze u kontakt sa životinjama…

Prof. dr. sc. Marko Samardžija, Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu


… Radi se o prvom udžbeniku na hrvatskom jeziku koji obrađuje relativno novi i iznimno važan segment veterinarske medicine, područje dobrobiti životinja, a po svom sadržaju i prikazu materije u skladu je s najkvalitetnijim svjetskim knjigama iz ovog područja. Štoviše, pregledom suvremene literature teško je pronaći djelo koje na jednom mjestu tako detaljno obrađuje i objedinjuje sve relevantne činjenice vezane za dobrobit životinja. Iz opsega rukopisa i korištenih referenci, razvidno je da su autori i urednici uložili golemi trud i vrijeme u pisanje ovog udžbenika, povezujući svoje dugogodišnje stručno iskustvo i dosadašnji znanstveni rad s najsuvremenijim znanstvenim spoznajama i praksama… Upravo zbog vidljivog velikog truda autora u obradi navedene tematike smatram da će čitanje i u prvom redu studiranje udžbenika „Dobrobit životinja“ predstavljati svima kojima je namijenjen zadovoljstvo u stjecanju novih spoznaja…

Vezani sadržaji

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Popis propisa objavljenih od 10. svibnja 2024. godine do 31. srpnja 2024. godine

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Popis propisa objavljenih od 15. ožujka 2024. godine do 10. svibnja 2024. godine

Urednik

Potpisan Memorandum of Understanding između veterinarskih fakulteta u Zagrebu i Kafkasu

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više