Europska komisija ovom području oduvijek pridaje značajnu pozornost jer se radi o zaštiti zdravlja potrošača, pa je razumljivo da ove sustave redovito inspicira u svim zemljama članicama.
Osim za meso i mesne proizvode, revizije se provode i u cilju ocjene službenih kontrola povezanih s proizvodnjom i skladištenjem mlijeka i mliječnih proizvoda u pogledu organizacije i rada nadležnih tijela te službenih kontrola usklađenosti subjekata u poslovanju s hranom s općim i posebnim pravilima o higijeni hrane životinjskog podrijetla.
Nadležnost za uspostavljanje i vođenje sustava službenih kontrola u Ministarstvu poljoprivrede kao nadležnom tijelu, od osnutka Republike Hrvatske povjerena je Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane (tada: Uprava za veterinarstvo). Zajedno sa veterinarskim institucijama i organizacijama, Uprava je sustav sigurnosti hrane životinjskog podrijetla u Hrvatskoj izgrađivala godinama, a isti je već i prije ulaska Hrvatske u EU bio pod nadzorom i kontrolom. Europska komisija ovom području oduvijek pridaje značajnu pozornost jer se radi o zaštiti zdravlja potrošača, pa je razumljivo da ove sustave redovito inspicira u svim zemljama članicama.
Iz javno objavljenih izvješća revizije koju daje specijalna inspekcija EK u pogledu ocjene službenih kontrola, jasno je ocijenjeno da je sustav službenih kontrola koje se odnose na sigurnost hrane životinjskog podrijetla u Hrvatskoj sveobuhvatan i dobro razvijen. Kao i u većini EU zemalja, uvijek postoje i nedostatci. Jedinstveno mišljenje upućenih i (samo)kritičnih je da treba nastaviti ispravljati njegove nedostatke, ali da je sustav ipak i službeno unutar dobrog prosjeka EU – dakle niti najbolji, niti najgori. Isti upozoravaju na mogućnost urušavanja čitavog sustava sigurnosti hrane životinjskog podrijetla ako se veterinarska inspekcija, kao njegov važan dio, usvajanjem predloženog novog Zakona izdvoji u Državni inspektorat (v. e-savjetovanje), posebice jer prijedlog ovog Zakona nema jasno definirane nadležnosti pojedinih inspekcija.
“Završno izvješće revizije provedene u Hrvatskoj od 16. veljače 2016. do 26. veljače 2016. u cilju ocjene sustava službenih kontrola koje se odnose na sigurnost hrane životinjskog podrijetla, posebno mesa i mesnih proizvoda” govori u prilog navedenim ocjenama sustava, uz istaknute nedostatke, ali bez kritičnih i ključnih. U nastavku prenosimo sažetak dokumenta koji je u cijelosti dostupan na adresi:
http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/audit_reports/details.cfm?rep_id=3736 ↗.
Opći je zaključak ovog izvješća da je hrvatsko središnje nadležno tijelo uspostavilo sustav kontrole utemeljene na procjeni rizika koji obuhvaća službene kontrole koje se odnose na proizvodnju i skladištenje hrane životinjskog podrijetla u okviru ove revizije. Iako je sustav sveobuhvatan i dobro razvijen, u njegovoj primjeni postoje nedostaci koji dovode u pitanje njegovu učinkovitost, posebno u pogledu službenih kontrola kojima se osigurava da subjekt u poslovanju s hranom ispunjava posebne zahtjeve u pogledu higijene, ispitivanja vode na fizikalno-kemijske parametre, zahtjeve u pogledu dobrobiti životinja i primjene oznake zdravstvene ispravnosti.
Za odobravanje objekata postoje posebni postupci. Međutim, oni se ne primjenjuju uvijek na odgovarajući način, što dovodi do odobravanja određenih objekata koji ne ispunjavaju sve relevantne zahtjeve.
Središnje nadležno tijelo utvrdilo je pravila kojima se u pogledu određenih objekata omogućuje fleksibilnost kriterija za odobravanje, posebno da bi mali objekti lakše dobili odobrenje.
Kada je riječ o praćenju prethodne revizije, revizorski je tim zabilježio poboljšanja u svim područjima, iako su neki problemi riješeni samo djelomično.
Ovo izvješće daje preporuke nadležnom tijelu radi otklanjanja nedostataka utvrđenih tijekom ove revizije.
Izvor: http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/audit_reports/details.cfm?rep_id=3736 ↗