U organizaciji Hrvatske agencije za hranu (HAH) i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO), 15. listopada 2014. godine u Osijeku, povodom obilježavanja Svjetskog dana hrane, održan je međunarodni skup „Kako smanjiti gubitke i bacanje hrane: od polja do stola“. Ovaj međunarodni skup je održan pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Ive Josipovića te pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša i prirode. Geslo skupa bilo je „Neka svaki dan bude svjetski dan borbe protiv bacanja hrane“.
Na skupu je sudjelovalo oko 170 dionika u prehrambenom lancu „od polja do stola“, predstavnika nadležnih tijela, industrije, trgovine i svih drugih subjekata u poslovanju hranom, organizacija potrošača te znanstvene zajednice.
U uvodnom dijelu programa, prisutne goste pozdravili su dekan Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac, Andrea Gross-Bošković, ravnateljica HAH-a, Denis Ambruš, zamjenik gradonačelnika grada Osijeka, dr. sc. Željko Kraljičak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije, Stjepan Tanić, predstavnik FAO-a te Božica Rukavina, pomoćnica ministra poljoprivrede Republike Hrvatske. Pomoćnica ministra je u svom govoru istaknula kako je problem bacanja hrane globalna pojava i pogrešno je bacanje hrane povezivati samo s bogatim i razvijenim zemljama, već se s time suočavaju i zemlje u razvoju, te izrazila zadovoljstvo što je Hrvatska agencija za hranu prepoznala značaj ove teme i što su se pozivu odazvali vrhunski stručnjaci, te je odaziv sudionika doista velik, što dodatno potvrđuje da smo osvijestili težinu problema i potrebu da se on riješi.
Sudionicima se video porukom obratio i predsjednik Republike Hrvatske, prof.dr.sc. Ivo Josipović.
Video poruku predsjednika prof.dr.sc. Ive Josipovića možete pogledati ovdje.
Tema bacanja i gubitaka hrane je, kroz plenarna izlaganja, obrađena iz perspektiva donositelja odluka, znanosti, subjekata u poslovanju s hranom i potrošača. Skup su moderirale akademkinja Vlasta Piližota i dr. sc. Brigita Hengl.
Prema programu uslijedila su pitanja sudionika te rasprava. U okviru zaključaka skupa definirano je kako je nužna suradnja svih dionika u sustavu, trajna edukacija potrošača te unapređenje praćenja i prikupljanja podataka o bacanju i gubitcima hrane, kako bi relevantne institucije mogle poduzeti što učinkovitije mjere za njihovo smanjivanje. Također je istaknuta i jedinstvena poruka: trebamo smanjiti bacanje hrane, a djelovati moramo odmah!
Sudionicima skupa su podijeljeni materijali, koje je izradila Europska komisija, sa savjetima kako smanjiti gubitke i bacanje hrane u svakodnevnom životu.