Nakon dobrodošlice, voditeljica ovog laboratorija, Dr. Florence Cliquet zahvalila je svim prisutnima na dolasku, Europskoj komisiji i TAIEX-ovom timu za financijsku podršku za putovanje i smještaj pojedinih sudionika radionice, Hrvatskom veterinarskom institutu na toploj dobrodošlici i velikoj pomoći, preporukama i podršci u organizaciji radionice, Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane na sudjelovanju, Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i FAO/IAEA diviziji IAEA HQ (VIC) međunarodnoj organizaciji (UN) za njihovo prvo sudjelovanje na radionici te svojoj matičnoj agenciji ANSES na svoj pomoći i podršci u organizaciji.
Domaćin ovogodišnje radionice bio je Hrvatski veterinarski institut, čiji je Laboratorij za bjesnoću jedan od tri laboratorija Odjela za virologiju. HVI Laboratorij za bjesnoću je od 2011. godine nacionalni referentni laboratorij za bjesnoću, a također je odobren od EU za serološka testiranja na bjesnoću u pasa, mačaka i tvorova. U ovom laboratoriju, svake godine oko 3000 uzoraka bude testirano direktnom imunofluorescencijom, a istovremeno između 700 i 3000 lisica godišnje u ovom laboratoriju bude testirano kako bi se ustanovio postotak uzimanja mamaka i serološki odziv.Ispred domaćina, sudionike su pozdravili zamjenik ravnatelja Hrvatskog veterinarskog instituta prof.dr.sc. Željko Cvetnić, predstojnik Odjela za virologiju HVI i voditelj Laboratorija za dijagnostiku bjesnoće i opću virologiju dr.sc. Tomislav Bedeković i zamjenica voditelja Laboratorija za dijagnostiku bjesnoće i opću virologiju HVI, dr. sc. Ivana Lojkić, a dobrodošlicu u ime Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane sudionicima je zaželio načelnik Sektora za zaštitu zdravlja životinja Tomislav Kiš.
Tijekom radionice održano je ukupno 16 prezentacija, a njihove teme obuhvaćale su tehnike kontrole oralne vakcinacije lisica, novosti iz nacionalnih referentnih laboratorija, govorilo se o shemama kontrole bjesnoće i općenito situaciji sa bjesnoćom u Hrvatskoj, Rumunjskoj, Latviji, Mađarskoj, Slovačkoj te uopće o monitoringu bjesnoće u EU. Blokovi radionice bavili su se dijagnostikom i temama iz molekularne biologije, a uobičajeno važna tema u oba radna dana bili su međulaboratorijski testovi bjesnoće u 2014. godini.Sažetak, perspektive i zaključak ovog susreta iznijele su Dr. Florence Cliquet i Dr. Helene Klein. Ovakav susret europskih eksperata za bjesnoću svakako je vrlo rijedak događaj za Hrvatsku. Stoga možemo biti ponosni na činjenicu da je Francuska agencija za hranu, zaštitu okoliša i medicinu rada i sigurnost ANSES odnosno referentni laboratorij za bjesnoću za čitavu EU (EU-RL) kao organizator radionice za svoga domaćina odabrao upravo Hrvatski veterinarski institut.
U održavanju ove radionice sudjelovale su:
- Europska komisija
- Europska agencija za hranu
- Hrvatski veterinarski institut
- IAEA HQ (VIC)
- Svjetska zdravstvena organizacija
- Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske,
a svaka je na svoj način doprinijela da ova radionica bude uspješna.
Vezano:
- Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)
- Odluka o izmjeni Odluke o visini i opsegu naknada za troškove provedbe propisanih mjera iz područja veterinarstva (cijene, cijepljenje, bjesnoća…)
- Početak proljetne akcije oralne vakcinacije lisica
- Svjetski dan borbe protiv bjesnoće
- Započela akcija oralne vakcinacije lisica
- Panonska konferencija Mađarske veterinarske komore 24. i 25. veljače 2023., Heviz
- 3. studenog obilježava se Svjetski dan Jednog zdravlja
- Bjesnoća :: 28.09. Svjetski dan borbe protiv bjesnoće
- Započela jesenska oralna vakcinacija lisica protiv bjesnoće u Hrvatskoj
- Započela proljetna oralna vakcinacija lisica