Na Skupštini je od ukupno 75 članova sudjelovalo 36 osobno i 9 članova koji su predočili svoje punomoći, pa je konstatirano da su time i Skupština i sve donesene odluke pravovaljane.
Ispred Veterinarskoga fakulteta i u ime dekana prof. dr. sc. Nenada Turka, Skupštinu je pozdravio doc. dr. sc. Dean Konjević, prodekan za znanost, poslijediplomske studije i cjeloživotno učenje. Kao trajni suradnici i partneri u unaprjeđenju veterinarstva, ove dvije institucije između ostaloga surađuju po pitanjima cjeloživotnog učenja kao jedne od temeljnih karakteristika čitave veterinarske struke.Podsjetio je članove Skupštine da je još početkom svoga mandata dekan prof. dr. sc. Nenad Turk uputio poziv veterinarima da, neovisno o postojećim temama kontinuiranog obrazovanja, upute i svoje prijedloge problematike koja bi trebala biti dodatno pojašnjena kroz buduće tečajeve ove vrste.
U raspravi su iznešena nezadovoljstva stanjem onog dijela veterinarskih organizacija čija je praksa značajnim dijelom vezana uz brojno stanje stoke u Hrvatskoj i druge okolnosti koje posljednjih godina negativno utječu na veterinarsku djelatnost u Hrvatskoj.
Predsjednik HVK Ivan Forgač u svom je izvješću, osim brojnih aktivnosti i događanja u protekloj godini, naveo i postojeće probleme vezane uz cijene veterinarskih usluga obuhvaćenih Naredbom. Ove cijene nisu mijenjane još od 2015. godine, a kako je istaknuo, “o njima struka ovisi, one su ponižavajuće za struku i struka po tim cijenama više ne može opstati”. Naveo je da je prosječna neto plaća zaposlenih u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti 2016. g. u Hrvatskoj bila za 3% manja od prosječne neto plaće zaposlenih u pravnim osobama RH (u području zdravstvene zaštite ona je bila 28,2% veća od one u veterinarskoj djelatnosti).
Predsjednik Forgač je u izvješću istaknuo i da je Odjel veterinara male prakse jedan od najaktivnijih, te je u tom smislu ponovo javno pohvalio njegov rad, kao što je učinio i na ovogodišnjim Veterinarskim danima.
Sandra Mišić Ivšić izabrana je za predsjednicu Odjela, a Dubravko Perušić izabran je za zamjenika.
Govora je na Skupštini bilo i o mikročipiranju konja kao stručnom zahvatu kojega u Hrvatskoj legalno provode laici, ali i o volonterskim kastracijama odnosno sterilizacijama malih životinja. Iskazana je sumnja u stvarne financijske mogućnosti provedbe novog Zakona o zaštiti životinja, kolikogod struka podržava njegove ciljeve.
Razloge donošenja i značaj predloženog Pravilnika o radu Odjela za veterinarsko javno zdravstvo i Pravilnika o radu Odjela za veliku praksu – farmske životinje obrazložio je dr. sc. Anđelko Gašpar, tajnik HVK. Usvajanjem ovih pravilnika omogućeno je ustrojstvo i početak rada budućih novih odjela HVK za koje se prvenstveno očekuje što skoriji početak rada. U svom obraćanju Skupštini i on je iskoristio priliku pohvaliti rad Odjela veterinara male prakse HVK kojeg vodi Lea Kreszinger kao predsjednica Odjela.
Oči stručne javnosti većinom su i dalje uprte prema Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane jer je ona, iz perspektive praktičara, najrelevantnija u operativnoj formalno-pravnoj i financijskoj regulaciji okvira u kojima struka u praksi djeluje. No, za očekivati je da će Hrvatska veterinarska komora kao legitimni predstavnik čitave struke u javnosti dodatno pojačati svoje aktivnosti kako bi potaknula potrebne promjene svih zakona i podzakonskih akata koji na bilo koji način ugrožavaju ili mogu ugroziti zaštitu zdravlja ljudi i životinja.