Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Postoji mnogo uzroka sljepoće u ljudi, a među njima nalazimo i parazite koji su od osobite važnosti za javno zdravlje, osobito u zemljama u razvoju.
U posljednje vrijeme listu zoonotskih očnih parazita su nadopunili svakim danom sve važniji pseći nematodi koje nalazimo i kod nas poput oblića Thelazia callipaeda, Onchocerca lupi i dobro znanog Dirofilaria repens.
Oblić Onchocerca lupi može biti uzrok sljepoće u pasa
Ličinke koje još nazivamo mikrofilarijama kao u dirofilarije u krvi već u koži na mjestima poput uški, nosnica i međulopatičnog područja.
Taj oblić je ustvari prvi puta dokazan u vuka u Rusiji 1967. godine. Od tada pa do danas objavljeni su brojni nalazi diljem svijeta, a u Europi za sada u Grčkoj, Portugalu, Mađarskoj, Njemačkoj i Švicarskoj.
Kod nas do sada nije zabilježen niti jedan slučaj, ali to ne znači da ne postoji.
Prvi slučaj tog zoonotskog prijenosa je dokazan u Turskoj. Danas se zna da je endemično područje ono između Grčke i Turske. Ono što još uvijek nedostaje među spoznajama su pojedinosti o vektoru iako se pretpostavlja da ovog oblića prenose mušice papučarice (porodica Simulidae) što potvrđuju nedavni rezultati istraživanja provedenog u Kaliforniji. Posebno zabrinjava i nalaz DNA oblića u kućnom komarcu (Culex spp.).
Nedavno je u Portugalu DNA dokazana u komarcima odnosno u kućnom komarcu roda Culex.
Premda još uvijek nije precizno definiran vektor, za pretpostaviti je da bi ovaj oblić mogao predstavljati problem u prometu pasa, osobito onih iz endemskih područja i to zbog dugog životnog vijeka od osam godina.