JANKOVIĆKućni ljubimciPopularni članci i video

Operacija tumora mliječne žlijezde

Autor: Antun Janković DVM, Veterinarska ambulanta JANKOVIĆ


Tumori mliječne žlijezde prilično su česti kod kuja starijih od šest, sedam godina. Promjene se prvo mogu primijetiti kao male kvržice u području mliječne žlijezde, odnosno sisa (mamarnog kompleksa). To su tumorozno promijenjeni limfni čvorovi koji počinju rasti, a tumorske stanice metastaziraju od jednog limfnog čvora do drugog, pa mogu tvoriti niz kvrga i kvržica raznih veličina u korijenu sisa.

Čim primijetite takve kvržice kod svoje kuje trebate ju što prije odvesti od veterinara koji će, ako je u pitanju tumor, odmah pristupiti operaciji.

U ovom slučaju u pitanju je kuja engleskog koker španijela stara oko deset godina. Kvrga se pojavila prije oko dvije godine no vlasnici je savjetovano da ne treba operirati jer je kujica stara. U to vrijeme kujica je imala osam godina i nije bila stara ni na koji način.

Odmah smo pristupili operaciji.

Tumori općenito, a osobito tumori mliječne žlijezde, te veličine, izuzetno su dobro prokrvljeni te se treba pripremiti na obilno krvarenje tijekom operacije.

Na sreću u ovom slučaju tumor se snabdijevao krvlju iz samo dvije dobro razvijene krvne žile koje smo na vrijeme podvezali, pa nije bilo jakog krvarenja.

Moguće komplikacije

Inače osim krvarenja, kod uklanjanja tumora mliječne žlijezde obično nema drugih komplikacija. Tumori naime rastu okruženi masnim tkivom u podkožju, pa ih se vrlo lako može odvojiti od podloge i odstraniti. Tako je bilo i u ovom slučaju.

Nakon operacije

Poslije uklanjanja tumora rekonstruira se operativna rana, a pacijenta se još neko vrijeme štiti antibioticima.

Obično savjetujem vlasnicima da se napravi kultura tkiva tumora. Na taj način saznamo od kojih stanica se tumor sastojao i mogućnosti njegovog metastaziranja. Osim toga bez tog nalaza ne možemo znati koji je najbolji citostatik ili antimetabolit za dalju eventulanu kemoterapiju. Kemoterapija kod pasa je u pravilu vrlo uspješna ako oboljenje nije ušlo u terminalnu fazu iz jednostavnog razloga što psi žive kraće nego ljudi. Uspijemo li operativnim putem i kemoterapijom odgoditi pojavu metastaza četiri do pet godina, riješili smo problem jer će većina pasa prije toga umrijeti zbog starosti.

Vezani sadržaji

Primjena terminoloških načela na sinonimne nazive u veterinarskoj kirurgiji

Urednik

Pojavnost neoplazija u hrvatskih autohtonih pasmina pasa: retrospektivna analiza tijekom desetogodišnjeg razdoblja

Urednik

Patofiziologija mastocitoma u ljudi i životinja

Urednik

Zoonotski nametnici riba kao kancerogeni skupine I

Urednik

Kirurško liječenje lomova lopatice u pasa i mačaka

Urednik

2. EUROPSKI KONGRES VETERINARSKE ENDOSKOPIJE I MINIMALNO INVAZIVNE KIRURGIJE

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više