Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
O kakvoj se to grinji radi?
Ova grinja je srodnik kokošje tekuti pa tako ima slične životne navike, a jedna od njih je da se na svom domaćinu hrani samo povremeno dok se preostalo vrijeme skriva u okolišu.
Otkud ta grinja kod gmazova?
Smatra se da je ova grinja afričkog podrijetla i da je među kolekcionare došla sa kraljevskim pitonima koji su i danas vrlo popularni. Ako ju i nismo nikada vidjeli, moći ćemo ju prepoznati po karakterističnom izgledu malog četveronožnog paučnjaka koji podsjeća na sitnog krpelja. Mužjaci su nešto manji i dugački su oko trećine milimetra. Ženke su veće i dosežu dužinu od oko pola milimetra. Zanimljivo je spomenuti da ova grinja predstavlja i veliki problem uzgajivačima koji se brinu o reintrodukciji gmazova u Australiji.
Vrlo otporna napast
Osim što siše krv, uznemirava životinju i uzrokuje blage ozljede na koži, ona je i vrlo značajan prijenosnik smrtonosnih bolesti gmazova, u što su se u niz navrata uvjerili brojni kolekcionari. Među najznačajnijim bakterijama koje prenosi su vrste iz roda Aeromonas, ali tu su i virusi specifični za gmazove, pa čak i neki paraziti poput filarida i nekih unutarstaničnih parazita iz roda Leucocytozoon. No, to nije sve. Ova grinja može prijeći i na čovjeka, uzrokujući svojim parazitiranjem promjene na koži. Najosjetljivije su zmije dok su manje osjetljivi gušteri i kornjače.
O životu grinje
Kako otkriti problem?
Izvor: http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0604+1187
Izvor: http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?enlarge=0000+0000+0604+1186.
Kako se riješiti grinje?
Problem sa grinjama ne da se lako riješiti. Preporučuju se vodene kupke u trajanju od pola sata kako bi se većina grinja naprosto utopila. Vrlo je važno dekontaminirati sve predmete, pa i sam terarij vrućom vodom (55 °C). Prikladne su i tvari koje isušuju (desikanti). Iako su učinkoviti, insekticidi mogu biti vrlo opasni za gmazove, pa se preporuča da se primjenjuju uvijek pod nadzorom veterinara.
Kako nijedna metoda nije visoko učinkovita, preporuča se uvijek novo donijete gmazove držati u karanteni u trajanju od dva mjeseca.
Vezano