Image default
Divlje životinje i divljačDobrobit, zaštita i zbrinjavanjeIzdvojenoVeterinarski fakultet u Zagrebu

Oporavilište za divlje životinje WildrescueVEF

oporaviliste-wildrescuevef
Suživot sa divljim životinjama u urbanim sredinama tema je o kojoj se u javnosti sve češće govori, premda u zadnje vrijeme nerijetko u kontekstu sve masovnijeg ulaska čopora divljih svinja na zagrebačke ulice, većinom na perifernim dijelovima grada. Međutim, brojne druge divlje životinje niz godina susrećemo u gotovo svim gradskim kvartovima, a ti susreti su iz dana u dan sve češći, pa smo sve češće i u situaciji konstatirati njihovu potrebu za zdravstvenom skrbi kao sve više prepoznatljivu aktivnost veterinara u gradovima. U tome su u javnosti do sada više bile poznate aktivnosti gradskog ZOO vrta, no dugo pripreman i željno očekivani završetak projekta WildrescueVEF donosi nove i doista sjajne mogućnosti kojima će zdravstvena skrb gradskih divljih životinja dobiti potpuno nove perspektive koje javnosti tek trebaju biti otkrivene. Glas o oporavilištu za divlje životinje teško će sadašnji pacijenti pronijeti širom grada i okolice, ali dobro je znati da odavno na Veterinarskom fakultetu postoje stručnjaci, a odnedavno i sva potrebna oprema u novootvorenom prostoru kojega je oporavilištu prepustila stara Klinika za zarazne bolesti nakon preseljenja u nove prostore 2016. godine. Oporavilište je registrirano još 2017. godine, a početkom 2021. godine započet je projekt „Unaprjeđenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za divlje životinje na Veterinarskom fakultetu – WildRescueVEF“ kojim je njegov cjelokupan prostor potpuno opremljen i u potpunosti prilagođen potrebama.Projekt WildrescueVEF velik je i povijesno važan iskorak u osiguravanju uvjeta za prihvat, liječenje i oporavak divljih životinja na Veterinarskom fakultetu koji je praktički finaliziran otvarenjem Oporavilišta za divlje životinje kao potpuno nove ustrojstvene jedinice Fakulteta. Na službenom otvaranju ovog oporavilišta u amfiteatru Fakulteta, upravo 28. rujna na Svjetski dan borbe protiv bjesnoće, okupljenima su se obratili dekan Fakulteta prof. dr. sc. Marko Samardžija i voditeljica Oporavilišta doc. dr. sc. Maja Lukač.

Dekan Fakulteta prof. dr. sc. Marko Samardžija i voditeljica Oporavilišta doc. dr. sc. Maja Lukač.

Doc. dr. sc. Maja Lukač.
Osim što Fakultet svojim studentima uvijek nastoji osigurati najvišu razinu edukacije, svim svojim pacijentima svih životinjskih vrsta istovremeno nastoji osigurati i najvišu razinu veterinarske skrbi.
Projekt Unaprijeđenja oporavilišta za divlje životinje značajno je doprinio tim nastojanjima jer je kroz njega preuređen prostor Fakulteta koji trenutno nije bio u funkciji u funkcionalno i prihvatljivo oporavilište.
Fakultet je istovremeno obogatio mogućnosti edukacije studenata i unaprijedio mogućnosti liječenja divljih životinjskih vrsta na Fakultetu.
Na taj način, zahvaljujući ovom oporavilištu koje danas službeno otvaramo (premda je ono već neko vrijeme u funkciji), naši studenti dobivaju priliku i mogućnost biti u kontaktu s brojnim vrstama divljih životinja, što do sada nisu bili u mogućnosti, dijelom i zbog same biologije divljih životinja.
Dekan prof. dr. sc. Marko Samardžija.

Smatram da je opravdano očekivati da će rad oporavilišta koristiti i unaprjeđenju struke u području veterinarske skrbi divljih životinja. U istom smislu, vjerujem da će rad oporavilišta imati očekivan utjecaj u stvaranju budućih naraštaja stručnjaka za očuvanje divljih životinjskih vrsta (i njihovog zdravlja).
Obzirom na neupitan i sve vidljiviji suživot sa divljim životinjama uključujući i gradove kao što je i naš grad, planova i mogućnosti za ovo oporavilište ne nedostaje, i veselimo se njihovoj realizaciji, iz svih ovih razloga.
S obzirom da liječenje i rehabilitacija divljih životinja ne spadaju niti u jednu postojeću ustrojbenu jedinicu Fakulteta, odlučili smo Oporavilište za divlje životinje izdvojiti kao zasebnu ustrojbenu jedinicu za liječenje i rehabilitaciju divljih životinja te edukaciju studenata i veterinara.
Iz perspektive ‘Jednog zdravlja’, jedna od specifičnosti oporavilišta je i testiranje životinja na mnoge zarazne (i parazitarne) bolesti prije puštanja životinja u prirodu. Na taj način nastojimo štititi i zdravlje slobodnoživućih životinjskih vrsta nekog područja, ali i zdravlje ljudi.

Premda Hrvatska prvenstveno zahvaljujući radu veterinara ima status zemlje slobodne od bjesnoće, kao struka smo i dalje dužni brinuti ne samo o bjesnoći nego i o svim drugim zoonozama. O tome Fakultet vodi dodatnu brigu i kroz ovo oporavilište.
Otvaranje oporavilišta 28. rujna 2023. godine je bitna zabilješka suvremene povijesti zagrebačkog Veterinarskog fakulteta. Time je započeto novo poglavlje u zdravstvenoj skrbi i radu sa divljim životinjama na Fakultetu. Osim izravne veterinarske pomoći životinjama, kroz rad Oporavilišta možemo očekivati i druge rezultate prepoznatljive kroz budući napredak struke zahvaljujući WildLife programima, nastavak šire primjene znanstvenih dostignuća u praksi, a naravno i kroz primjerenu edukaciju budućih stručnjaka u području veterinarske skrbi o divljim životinjama, što je iz perspektive Fakulteta kao obrazovne ustanove i najvažnije. Vrijednost Fakulteta i u tom smislu ovim Oporavilištem dobiva sasvim novu dimenziju iznimnoga značaja za nadolazeće generacije. Stoga treba čestitati svima koji su u bilo kojem trenutku i na bilo koji način bili uključeni u ovaj projekt i realizaciju Oporavilišta kao jedinice koja se bavi isključivo jedinkama divljih životinjskih vrsta.

Vezani sadržaji

S radom počelo Oporavilište za divlje životinje u Dumovcu

Urednik

VETERINARSKI DANI 2023. :: Uvodna riječ :: prof. dr. sc. Marko Samardžija, dekan Veterinarskoga fakulteta u Zagrebu

Urednik

Liječenje i rehabilitacija strogo zaštićenih divljih životinja na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

U Dubrovniku održana Ljetna škola “Zoonoze”

Urednik

Istraživanje prisutnosti SARS CoV-2 u slobodnoživućih divljih životinja i životinja iz zoološkog vrta

Urednik

Simpozij: ZOONOTSKA OBILJEŽJA PANDEMIJE SARS-COV-2

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više