Vrijeme održavanja kongresa je i vrijeme obilježavanja stogodišnjice Veterinarskoga fakulteta i 350.-te godišnjice Sveučilišta u Zagrebu.
U vremenu što dolazi, uloga Veterinarskog fakulteta bit će što je moguće više poticati aplikativnu znanost, osluškivati veterinarsku struku i njezine probleme i izazove i biti što je moguće aktivniji u ponudi znanstvenih i stručnih rješenja u svrhu unaprjeđenja i modernizacije veterinarstva.
Uz četrnaest stručnih radionica iz raznih područja veterinarske medicine, održane su i tzv. soft-skills radionice. Premda je ove godine bio nešto manji broj prijavljenih sudionika, zaprimljen je najveći broj sažetaka dosad pa je tako prezentirano ukupno 109 radova od čega 45 usmenih prezentacija te 64 poster prezentacije.
I ove su godine održana izlaganja mladih doktoranada na danu doktorata kao dijelu službenog programa kongresa čime se i na ovaj način nastoji promovirati veterinarsku znanost, a dijelom i pokušati predstaviti budućnost znanstvenog razvoja veterinarske medicine.
Ni stručna komisija koja je ocijenila sve pristigle radove i dodijelila nagrade najboljima nije skrivala zadovoljstvo uvjerenjem da je među pristiglim radovima bilo teško izdvojiti nekoga za nagradu jer su svi bili na visokoj razini, a to je na zaključenju znanstvenog dijela kongresa prilično jasno istaknula i prof. Renate Weller ( ↗ ).
Jednako je tako teško objektivno istaknuti bilo kojeg od dvanaest pozvanih predavača, pa je stoga i najbolje zadržati se u njihovom ocjenjivanju na konstataciji da njihov odabir zaslužuje barem jednako tako kvalitetan i pozitivan komentar.
Pozvani predavači:
Urban H. Besenfelder ( ↗ ), Bojan Blagojević ( ↗ ), Đuro Huber ( ↗ ), Andrea Gudan Kurilj ( ↗ ), Lorena Jemeršić ( ↗ ), Marja Kik ( ↗ ), Ana Nemec ( ↗ ), Marko Pipan ( ↗ ), Vladimir Savić ( ↗ ), Breda Jakovac Strain ( ↗ ), Renate Weller ( ↗ ), Nevijo Zdolec ( ↗ ).
Izborom prof. Renate Weller za uvodničara u kongres (keynote lecture) naglašena je vječna tema, a po svemu sudeći i problematika veterinarske struke, a to je stalno podizanje razine kompetencija, posebice stručnjaka u praksi. Oni su najbolji pokazatelji uspješnosti rada ne samo pojedinih čimbenika nego i čitavog sustava čija je temeljna zadaća zadovoljavanje specifičnih veterinarsko zdravstvenih potreba društva.
Zanimljivo je ovo, a posebice za naše prilike, upravo stoga što stručnjaci, eksperti na međunarodnoj razini unatoč svojim rastućim znanjima i iskustvu neprestano propituju vlastite kompetencije za razliku od onih, od naroda izabranih, koji odlučuju čak i o njihovom postojanju, a sebe nikada ne propituju. No, …
Službena stranica kongresa: https://vzs2019.eu/.