Alemka Markotić
Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, Zagreb, Hrvatska
e-mail: alemka.markotic@bfm.hr
Izvor: Zbornik sažetaka Simpozija
26.11.2020.
Zahvaljujući tome što se cijeli znanstveni i stručni svijet udružio u borbi protiv novog koronavirusa, u iznimno kratkom vremenu su se razvili molekularni dijagnostički PCR testovi, a nakon toga i serološki i brzi antigenski testovi, koji također imaju ulogu u dijagnostici COVID-19.
Tijekom ovih desetak mjeseci značajna iskustva su se stekla i u kliničkom zbrinjavanju i liječenju bolesnika, iako specifičnih, učinkovitih lijekova za sada još uvijek nema. Značajne spoznaje i o imunopatogenezi ove nove bolesti su ostvarene te predstavljaju važnu podlogu za razvoj lijekova i cjepiva.
Veliku nadu u stavljanje pandemije pod kontrolu, međutim daju cjepiva. Nekoliko različitih cjepiva za sada pokazuje značajnu učinkovitost, a ozbiljnije nuspojave za sada nisu zabilježene.
Ono što je od iznimne važnosti je osigurati što veću procijepljenost stanovništva, u prvom redu rizičnih skupina i profesionalno izloženih osoba, a zatim i šire populacije.
Naredni mjeseci će pokazati koliko će i sama cjepiva, a i cjepna kampanja biti uspješni, a do tada je od iznimne važnosti držati se jednostavnih, ali učinkovitih epidemioloških mjera.
Vezano (koronavirus):
- Epizootiološki čimbenici infekcije respiratornim koronavirusom pasa u Republici Hrvatskoj
- Seroprevalencija respiratornog koronavirusa pasa u Hrvatskoj
- Humani koronavirusi u kontekstu ‘Jednog zdravlja’
- Emergentne zoonoze uzrokovane koronavirusima
- Prevalencija i molekularna epidemiologija SARS-CoV-2 na području Hrvatske