Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti, Heinzelova 55, 10 000 Zagreb, E-mail: albert@vef.hr
ToksoplazmozaKriptosporidiozaGiardioza
Izvor: Zbornik predavanja – 22. savjetovanje uzgajivača ovaca i koza u RH, 25. studeni 2020. (https://www.hapih.hr/)
Toksoplazmoza
U ovaca i koza se očituje pobačajem ili janjenjem i jarenjem avitalne ili mrtve janjadi. Zato je vrlo važno pri svakom pobačaju zatražiti veterinarsku pomoć jer se radi o opasnoj zoonozi osobito za imunokompromitirane osobe i trudnice. I u prethodno zdravih ljudi može izazvati akutnu bolest koja se očituje groznicom i najčešće povećanim limfnim čvorovima. Zato se nikako ne preporuča trudnicama timarenje i hranjenje malih preživača, kao ni rukovanje odjećom osoba koje su dolazile u dodir s gravidnim ovcama. Trudnice bi trebale izbjegavati svako sudjelovanje u janjenju i ne bi trebale ni rukovati odjećom osoba koje rade s ovcama.
Ovce se zaražavaju golim okom nevidljivim tzv. oocistama (iz mačjeg izmeta) u hrani, sijenu ili pašnjaku. Mačke ovog parazita izlučuju uglavnom kratko vrijeme i to najčešće nakon odbića i kao posljedica prvih ulova jer se toksoplazme vrlo često nalaze u glodavcima. Smatra se da svega jedna mačka može izlučiti dovoljno oocisti da zarazi tisuće životinja. Govorimo o milijunima u svega nekoliko tjedana. Razdoblje bređosti u kojoj se ovca zarazi odredit će ishod. Razdoblje do prvih znakova pa tako i do pobačaja traje oko šest tjedana. Ako se ovca ili koza zaraze tijekom prvih 60 dana bređosti doći će do uginuća ploda i njegove resorpcije što će se protumačiti neplodnošću. Zaražavanje u razdoblju od 60 do 120 dana u većini slučajeva će dovesti do mumifikacije ploda, mrtvorođene janjadi ili pak janjenja avitalne janjadi koja ubrzo ugiba. Iskustva govore da osobito u ovaca postoje pet tzv. sindroma (skupina kliničkih znakova) uzrokovanih toksoplazmozom. To su neplodnost, pobačaj, mumifikacija (vrlo česta), mrtvorođenost i janjenje avitalne janjadi. Razudbeni nalaz koji je karakterističan za pobačaj uzrokovan toksoplazmama je nastanak malih bijelih područja u režnjevima (kotiledonima) posteljice uzrokovanih odumiranjem stanica napadnutih toksoplazmama. Jednom kad se ovca zarazi, ona ubrzo postaje imuna i vjerojatno neće pokazivati znakove bolesti u sljedećim godinama. Ne postoje pouzdani lijekovi kojima bi se liječile životinje pa je tako izuzetno važno životinje koje su pobacile izolirati i zatražiti veterinarsku pomoć.
Kriptosporidioza
Nakon zaražavanja sa svega nekoliko oocisti i proljeva koji može potrajati i do deset dana u većini slučajeva dolazi do samoizlječenja. Stanje može biti popraćeno dehidracijom, gubitkom teka, usporenim rastom i pospanosti. Bolest zna zahvatiti i do 90 % životinja. Neke životinje ne preživljavaju dehidraciju i ugibaju.
Za razliku od osjetljivih mladih životinja, starije ovce i koze su otporne. U većini studija je primijećeno da u janjadi i jaradi prevladavaju genetski subtipovi koji se mogu prenijeti i na čovjeka. O značaju prijenosa na čovjeka najbolje govori podatak o epidemiji koja se desila 1993. u američkom gradu Milwaukee na obali jezera Michigan. U samo tjedan dana od proljeva je oboljelo 403 000 stanovnika. Do danas je istraživana mogućnost liječenja i to s čak 90 lijekova i ni za jednog nije potvrđena pouzdana učinkovitost. Ova praživotinja živi ispod stanične membrane gdje ne dopiru lijekovi. Na temelju svega navedenog je zato vrlo važno bolesne životinje izolirati te zatražiti veterinarsku pomoć.
Giardioza
U brojnim slučajevima zaražene životinje ne pokazuju nikakve kliničke znakove, ali i pored toga izmetom izlučuju veliki broj cisti kojima se mogu zaraziti i druge životinje i čovjek. Kako se i u ovom slučaju radi o vrlo zaraznoj bolesti neophodno je važno izolirati bolesne životinje i zatražiti veterinarsku pomoć.
Vezano (toksoplazmoza, kriptosporidioza, giardioza):