Ravnatelj HVI izv. prof. dr. sc. Boris Habrun održao je kraću prezentaciju Instituta kako bi upoznao ministricu Vučković sa kompetencijama, misijom, statusom i očekivanjima Hrvatskog veterinarskog instituta po pitanju suradnje sa ministarstvima, primarno u cilju osiguravanja nastavka dosadašnje suradnje, ali i rješavanja pojedinih pitanja krucijalne važnosti za sam Institut.
Osim za prigodni obilazak laboratorija, prva posjeta ministrice Marije Vučković Hrvatskom veterinarskom institutu bila je i dobro iskorištena prilika za otvoreni razgovor o položaju, funkciji i javnom značaju Hrvatskog veterinarskog instituta za Republiku Hrvatsku, njegovim stručnjacima i njihovim međunarodno potvrđenim kompetencijama kao i prepoznatljivosti i brojnim potvrdama kvalitete laboratorija Instituta i izvan granica Republike Hrvatske. Sa 29 akreditiranih laboratorija i 247 akreditiranih metoda, Hrvatski veterinarski institut je i u 2020. godini u rangu s vodećim laboratorijima u EU. To kroz godine kontinuirano potvrđuju i rješenja o imenovanju nacionalnih referentnih laboratorija kao i ugovorne pretrage koje Hrvatski veterinarski institut niz godina provodi primarno za potrebe Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede kao svog najznačajnijeg naručitelja i partnera.
Obzirom na različite obveze razvidne kroz vrlo odgovornu misiju u društvu, Hrvatski veterinarski institut godinama nastoji promijeniti način financiranja svoga rada u tom smislu da osigura financijska sredstva za svoje poslovanje u potpunosti ili većim dijelom upravo iz Državnog proračuna. Većem dijelu javnosti nije poznata činjenica da od trenutno 252 zaposlenika Hrvatskog veterinarskog instituta, njih svega 30 dobiva plaću iz riznice, preko Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Drugačijim modelom financiranja Hrvatskog veterinarskog instituta očekuju se benefiti kako za Institut tako i za Ministarstvo poljoprivrede odnosno za sve one radi kojih Ministarstvo kroz Institut osigurava postojeće i buduće analize i testove. U tom smislu, Ministarstvo od Instituta očekuje dodatne prijedloge i analize temeljem kojih predstoje budući susreti koji bi mogli omogućiti realizaciju očekivanih promjena u zajedničkom interesu.
Najznačajniji, najbitniji i najveći segment rada Instituta danas je ugovorna suradnja upravo s Ministarstvom poljoprivrede i to u dva važna segmenta: dijagnostika i kontrola zaraznih bolesti životinja te veterinarsko javno zdravstvo koje obuhvaća kontrolu hrane, kontrolu hrane za životinje i poslove u segmentu veterinarsko-medicinskih proizvoda. Ova suradnja temelji se na više godišnjih ugovora.
Akreditacija metoda prema normi HRN EN ISO/IEC 17025 (Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija) je vrlo zahtjevan posao. Još 2007. godine HVI je imao 14 akreditiranih laboratorija i 35 akreditiranih metoda, a taj je broj uz velika ulaganja do 2020. godine porastao na 29 akreditiranih laboratorija sa 247 akreditiranih metoda. Najveći dio razvijanih metoda akreditiran je upravo radi potreba i na zahtjev Ministarstva poljoprivrede.
U odnosu na nacionalne referentne laboratorije, Hrvatski veterinarski institut ima puno više službenih laboratorija. Svake godine participira u radionicama europskih referentnih laboratorija, uspješno prolazi međulaboratorijske usporedbe, a također je dužan za službene laboratorije osigurati i edukacije i međulaboratorijske usporedbe i sve ostalo potrebno da bi i službeni laboratoriji pratili trend kojeg nalaže Europa odnosno promjene direktiva i metodologija.
U okolnostima kada na tržištu postoji sve veći broj privatnih laboratorija, Hrvatski veterinarski institut i u području konkuretnog rada ima suradnju sa ozbiljnim subjektima u poslovanju s hranom koji zaista žele kvalitetnu podršku.
Čak i unutar tehničkih pomoći za različite strateški manje značajne ciljeve zasigurno postoji mogućnost financiranja Hrvatskog veterinarskog instituta koji je danas velik i skup pogon, ali pogon koji zadovoljava apsolutno sve kriterije i zahtjeve aktualne europske, pa i svjetske legislative.
Neupitno je da Hrvatska posjeduje uistinu izvrstan, međunarodno prepoznat i priznat veterinarski institut sa potrebnim nacionalnim referentnim laboratorijima, potpuno spreman i kompetentan provesti sve potrebne analize i testove kojima se u potpunosti osigurava zdravstvena zaštita životinja i kontrola hrane animalnog podrijetla na teritoriju Republike Hrvatske, što se svakodnevno i čini. Upitno je hoće li država već sljedeće godine na drugi način preuzeti punu odgovornost za brigu i očuvanje vlastitih laboratorijskih resursa i omogućiti znanstvenicima Hrvatskog veterinarskog instituta njihova napredovanja i razvoj znanstvenog rada ili će ih, ne mijenjajući postojeći status Instituta, prepustiti dosadašnjoj tržišnoj utakmici kakvu objektivno nikako ne zaslužuju.