IzobrazbaVeterinarski fakultet u Zagrebu

Potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava “Unapređenje stručne prakse na farmskim životinjama i konjima na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – VETFARM”

Klječanin Franić, Ž.


Željana KLJEČANIN FRANIĆ, prof., Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Dopisni autor: zkljecanin@vef.hr

Prenešeno iz časopisa HRVATSKI VETERINARSKI VJESNIK br. 28/2020., 1
[download/preuzmi pdf]

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za strukovno obrazovanje odraslih, kao posrednička tijela, te Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao korisnik bespovratnih sredstava Europskog socijalnog fonda potpisali su 9. ožujka 2020. ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u iznosu od 3.726.381,59 kuna za provedbu projekta Unapređenje stručne prakse na farmskim životinjama i konjima na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – VETFARM.

Dekan prof. dr. sc. Nenad Turk
Promjenom zakonodavstva vježbenički staž za doktore veterinarske medicine više nije obvezan, zbog čega je Veterinarski fakultet osigurao stručno-klinički rad unutar integriranoga preddiplomskog i diplomskog studija veterinarske medicine. Stručna je praksa pokrenuta ak. god. 2010./2011. u okviru koje, uz nastavu na Ambulantnoj klinici, studenti sudjeluju u terensko-stručnoj praksi u veterinarskim organizacijama i stručno-kliničkom radu. S obzirom na stanje stočnog fonda u našoj zemlji, ovakav model stručne prakse zadovoljava potrebe samo usmjerenja Kućni ljubimci, dok za preostala dva usmjerenja, Farmske životinje i Higijena namirnica i javno zdravstvo, nedostaje potreban broj kao i raznolikost slučajeva. Rad s farmskim životinjama i konjima znatno je rjeđi, sveden na mali broj slučajeva u sklopu predmeta Ambulantna klinika i Zdravlje stada. Osim toga, stručnjaci u partnerskim ustanovama u kojima studenti obavljaju terensko-stručni rad posjeduju kliničke vještine, ali im nedostaju nastavničke kompetencije.

Potpisnici ugovora s ministricom Blaženkom Divjak
Provedbom projekta Unapređenje stručne prakse na farmskim životinjama i konjima na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu – VETFARM očekuje se da će se riješiti problem nedostatnog broja pacijenata farmskih životinja i konja radi usavršavanja stečenih znanja i praktičnih kompetencija studenata, te istodobno poboljšati nastavničke kompetencije terenskih veterinara – stručnih mentora, koje su nužne za provedbu stručne prakse na terenu. Očekuje se i da će se povećati interes studenata za odabir ovoga usmjerenja kao i rad s farmskim životinjama i konjima. Time bi se poboljšala komunikacija studenata s potencijalnim poslodavcima te povećao broj diplomanata koji se zapošljavaju u veterinarskim organizacijama koje se bave farmskim životinjama i konjima. Povećanjem broja farmskih životinja i konja kao pacijenata dostigli bi se i održali uvjeti reakreditacije Agencije za znanost i visoko obrazovanje i Europske udruge ustanova za veterinarsku naobrazbu.

U okviru projekta planira se uvođenje suvremenih sadržaja u stručnu praksu čime će studenti steći kompetencije relevantne za tržište rada, a ujedno će se povećati dinamika osuvremenjivanja obrazovnih programa što je važno za snažnije povezivanje studijskog programa i tržišta rada.

Vezani sadržaji

Na Veterinarskom fakultetu održana Farmica – edukativna izložba hrvatskih autohtonih pasmina

Urednik

Natječaj za upis na doktorski studij Veterinarske znanosti u akademskoj godini 2024./2025.

Urednik

Gljivične bolesti u veterinarskoj kliničkoj praksi – izazovi dijagnostike i liječenja

Urednik

Popis propisa objavljenih od 10. svibnja 2024. godine do 31. srpnja 2024. godine

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – druga obavijest i pozivno pismo

Urednik

Prijedlozi parazitologa za dijagnostiku i liječenje endoparazita u pasa i mačaka

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više