Prof. dr. sc. Albert Marinculić
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Ovi paraziti u ljudima i svim životinjama žive najčešće u probavnom sustavu iako postoje brojni koji naseljavaju krvotok i sve ostale dijelove tijela. Da ovi paraziti mogu potaknuti i tumore do sada se samo nagađalo, no u posljednjih nekoliko godina sumnje su potvrđene i za to su inkriminirani metilji.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji postoje tri kancerogene vrste metilja i to krvni metilj (Schistosoma haematobium), azijski jetreni metilj (Opisthorchis viverrini) i kineski jetreni metilj (Clonorchis sinensis).
Krvni metilj je prepoznat kao uzrok tumorskih tvorbi na žučnom mjehuru dok su preostala dva jetrena metilja prepoznata kao uzrok holangiokarcinoma.
No, nisu samo oni inkriminirani, ima krivaca i među praživotinjama. Tako je praživotinja Trichomonas vaginalis odgovorna i za nastajanje tumora cerviksa i prostate. Globalno značajna Toxoplasma gondii je povezana s tumorima oka, moždanih ovojnica, limfomima i leukemijom. Posebno iznenađuje i podatak da vrlo česta praživotinja Cryptosporidium parvum potiče transformaciju stanica koja se može povezati i sa stvaranjem tumora.
Koi Pla je tradicionalna delicija pripremljena od sirove slatkovodne ribe koja sadrži brojne metacerkarije (učahurene mlade metilje) odgovorna za učestale holangiokarcinome u dalekoj Aziji.