Uvodno se sudionicima sjednice obratio predsjednik Hrvatskoga sabora, gospodin Gordan Jandroković, ministrica poljoprivrede, gospođa Marija Vučković, glavni pregovarač za poglavlje Poljoprivreda, gospodin Miroslav Božić i predstavnica Društva agrarnih novinara Hrvatske, gospođa Leticija Hrenković, nakon čega je otvorena rasprava. Među pozvanim sudionicima na sjednici bio je i Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore koji je tijekom rasprave sudionike ukratko uputio u poziciju i zadaće veterinara na hrvatskim ruralnim područjima, ali je iskazao i zabrinutost za osiguranje zdravlja i dobrobiti životinja u ruralnim područjima kroz osiguravanje veterinarske usluge našim farmerima, a samim tim i zabrinutost za uspješan nastavak osiguravanja proizvodnje sigurne i zdrave hrane.
“ Slušajući sve ovo napomenuto, zastupnica Vrhovac je spomenula veterinarstvo, poglavlje 12 pregovora koje je bilo izrazito teško, sigurnost hrane i zdravlje životinja, treba reći da je kod nas tržište uvjetovalo i razvoj veterinarske struke. Tih devedesetih godina dok je trajao domovinski rat, 2500 praktičara uglavnom za farmske životinje radilo u Hrvatskoj, danas imamo oko 1600 praktičara veterinara od koji se većina bavi kućnim ljubimcima. Imamo područja na kojima više uopće nema veterinarske usluge, na žalost, a posljedica je upravo ove situacije na selu i posljedica je to događaja u ruralnim sredinama gdje su polagano se zatvarale farme, nestajala goveda, nestajale ovce, koze,… napomenut ću samo evo ovo područje Dalmacije, pa i Istočnu Slavoniju. Danas se sve bazira na sigurnosti hrane, na zdravlju životinja, na dobrobiti, veterina se nalazi u Ministarstvu poljoprivrede, ali je zdravstvena djelatnost prvenstveno i bazira se na tome da osigura sigurnu hranu i zdrave životinje i da bude osigurana njihova dobrobit i svojim radom je u biti veterina, doktori veterinarske medicine su osigurali da je danas zemlja slobodna i od bjesnoće i od bedrenice, da nemamo više toliku pojavu tuberkuloze, da nemamo trihinelozu u tom obujmu, slobodni smo od bruceloze, no prijeti nam stalno nešto novo – influenca ptica kao zoonoza, a sad zadnjih par tjedana evo afrička svinjska kuga – čekamo, čekamo i evo je. Pitanje je na koji način u budućnosti osigurati zdravlje tih životinja na područjima gdje je praktički teško osigurat uopće veterinarsku zaštitu životinja i treba reći da još se to sad na neki način i može održati, ali pitanje u budućnosti da li će na takvim područjima biti moguće održati zdravlje i osigurati sigurnu hranu i osigurat zdrave životinje koje će kasnije ići na tržište. Evo, ono zadnje, da ne duljim samo ću reći, dok je i posljednje te staje sa životinjama bit će potrebno veterinara i ja se nadam da će naše resorno Ministarstvo naći načina da osigura tu uslugu našim farmerima.”
(Izvor: https://youtu.be/qEeeBaN1Zzs)
Vezano:
- Suradnja HVK i saborskog Odbora za poljoprivredu
- Rasprava o problematici obavljanja poslova javnih ovlasti u veterinarstvu i funkcioniranja nacionalne veterinarske službe na 43. sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora