Doc. dr. sc. Zrinka Štritof
Zavod za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom, Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
(zstritof@vef.hr)
Izvor: Zbornik radova 3. savjetovanja za uzgajivače konja u Republici Hrvatskoj (v. www.hpa.hr ↗)
Kontagiozni metritis konja
K ontagiozni metritis konja (eng. contagious equine metritis – CEM) je bakterijska zarazna bolest koja se u kobila očituje upalnim promjenama u reprodukcijskom sustavu i prolaznom neplodnošću. U pastuha je infekcija subklinička, što znači da ne pokazuju nikakve znakove bolesti, zbog čega godinama pa i doživotno prenose bakteriju na kobile koje opasuju. Kontagiozni metritis važna je bolest u reprodukciji konja zbog čega se nalazi na listi Međunarodnog ureda za epizootije (OIE). Uzročnik je bakterija Taylorella equigenitalis koja je prvi puta dokazana 1977. godine u Velikoj Britaniji i Irskoj. Zbog izrazito lakog širenja među životinjama i međunarodnog prometa životinja kliconoša, bolest se brzo proširila u druge zemlje. Zabilježena je u većini europskih zemalja, a izvan Europe u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Australiji, Japanu i Republici Južnoj Africi. Premda je bolest dokazana u Hrvatskoj, životinje se gotovo uopće ne pretražuju te stoga nema podataka o njenoj proširenosti niti o njenom utjecaju na konjogojstvo.
Uzročnik
T. equigenitalis je gram negativna bakterija, kokobacilarnog oblika. Za razliku od ostalih bakterija koje uzrokuju upalu maternice (metritis) u kobila, T. equigenitalis za rast zahtijeva specifične obogaćene i selektivne hranidbene podloge, mikroaerofilne uvjete uzgoja kao i dužu inkubaciju. Izvan organizma može duže preživjeti u povoljnim uvjetima, npr. u sekretima na nedovoljno očišćenim i dezinficiranim predmetima koji se koriste u rasplođivanju konja poput umjetnih vagina, kanti, fantoma, pribora za higijenu i slično. Unutar roda Taylorella opisana je i vrsta T. asinigenitalis (Jang i sur., 2001.). Ova bakterija je uzgojno i morfološki vrlo slična bakteriji T. equigenitalis. Češće je izdvajana iz magaraca, a dokazana je i prirodna infekcija u konja. Njena patogenost još uvijek je nedovoljno istražena, no pokusna infekcija kobile rezultirala je metritisom.
Načini širenja infekcije
Klinička slika
U pastuha je infekcija subklinička, što znači da ne pokazuju nikakve znakove bolesti.
Dijagnostika i liječenje
Obrisci vanjskih spolnih organa konja kontaminirani su mnoštvom drugih bakterija pa se nacjepljuju na selektivne hranidbene podloge s dodacima antibiotika koji inhibiraju rast kontaminanata, a omogućuju rast T. equigenitalis. Budući da ona tvori vrlo sitne kolonije i sporo raste, često ju na ploči prerastu druge bakterije pa se zbog zagađenja pretraga ne može očitati. Zbog zahtjevnosti uzgoja i čestog lažno negativnog rezultata pretrage, u mnogim je zemljama propisano da se životinje pretražuju trokratnim uzorkovanjem u razmaku od nekoliko dana kako bi se sa većom sigurnošću životinja mogla smatrati stvarno negativnom.
Svi problemi vezani uz bakteriološku kulturelnu pretragu već se godinama nastoje prevladati uporabom molekularnih metoda dijagnostike. Molekularne metode bitno su osjetljivije od kulturelnih, što znači da za detekciju bakterije treba puno manja količina bakterija u uzorku. Vrste T. equigenitalis i T. asinigenitalis su uzgojno i morfološki vrlo slične, a i molekularna metoda (PCR) ovisno o korištenim početnicama, detektira obje vrste. Stoga je u slučaju pozitivnog nalaza bilo kulturelne bilo molekularne pretrage potrebno ustanoviti radi li se o T. equigenitalis, koja je obligatno patogena bakterija za konja, ili o T. asinigenitalis, čija patogenost još nije dovoljno istražena. Zbog poteškoća vezanih uz identifikaciju vrste, sprječavanja širenja kao i nepoznatog kliničkog značaja, preporuča se da postupak s konjima pozitivnim na T. asinigenitalis bude isti kao i s onima pozitivnim na T. equigenitalis. Pozitivne životinje liječe se lokalno tijekom pet dana čišćenjem predilekcijskih mjesta na spolnim organima antiseptikom i mazanjem antibiotskom mašću. Tri tjedna po završetku liječenja potrebno je ponovno pretražiti životinju da se provjeri uspješnost liječenja.
Zaključak
U tu svrhu su od strane Ministarstva poljoprivrede, Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane odobrena sredstva za pretraživanje konja na kontagiozni metritis u 2016. godini. Životinje će biti pretraživane i kulturelnom i molekularnom metodom čime se postiže bolja osjetljivost pretrage i dobiva pouzdan rezultat.