Divlje životinje i divljačDobrobit, zaštita i zbrinjavanjeStudentiVeterinarski fakultet u Zagrebu

Predstavljen „Plavi projekt – doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu“

dr. sc. Lada Radin, Sanja Tabori
dr. sc. Lada Radin, dr. med. vet., Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Sanja Tabori, mag.turism.cult., Udruga Argonauta

Na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održano je predstavljanje projekta „Plavi projekt- doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu“ koji je započeo u travnju 2018. godine.
Prof. dr. sc. Nives Mikelić Preradović, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Ivona Jadrić, Udruga Agronauta, Sanja Tabori, Udruga Argonauta, dr. sc. Lada Radin, Veterinarski fakultet u Zagrebu, dr. sc. Maja Lukač, Veterinarski fakultet u Zagrebu, prof. dr. sc. Martina Đuras, Veterinarski fakultet u Zagrebu
Svrha projekta je dati priliku studentima veterine za angažman u društveno korisnim projektima očuvanja morskog okoliša.

Kroz projekte u sklopu nastave, a u suradnji s organizacijama civilnoga društva, studenti detektiraju potrebe zajednice i kroz kolegije izrađuju moguća rješenja – projekte kroz koje će se angažirati u lokalnoj zajednici.
U sklopu konkretnog projekta, detektirane su teme koje su zanimljive studentima, a donijet će korist zajednici kroz edukaciju o metodama praćenja populacija i liječenja zaštićenih morskih životinja, morskih kornjača i dupina.Terenski rad tijekom projekta odvijat će se u Morskom obrazovnom centru – Aquarium Pula te na Murteru. Pulski dio edukacija bit će fokusiran na morske kornjače te će studenti u teoretskom i praktičnom dijelu proći gradivo izrade protokola praćenja i spašavanja morskih zaštićenih životinja do praktične primjene prilikom isplova morskim brodicama. Nakon edukacije osmislit će konkretne projekte primjenjive u zajednici i provesti ih u djelo na području Istarske županije.
Na radionicama u Murteru studentski će se fokusirati na dupine, i educirati se o izradi protokola za praćenje, bilježenju pojavnosti zaštićenih morskih životinja – datum, vrijeme, zemljopisna pozicija, broj životinja, dobne kategorije, meteorološkim uvjetima i ljudskom utjecaju (pomorski promet, turistička i ribarska djelatnost), osnovama fotografiranja zaštićenih morskih životinjskih vrsta te opisu prijetnji tijekom boravka u prirodi i slično. Nakon edukacija, studenti će također osmisliti projekte za stanovništvo obalnih i otočnih zajednica na cijelom području hrvatske strane Jadrana te ih odraditi u suradnji s lokalnim udrugama, školama i sličnim ustanovama.
Partneri na ovom projektu omogućit će studentima potpuno novi pristup učenju od onoga na koji su navikli, te time potaknuti njihovo aktivno i svrhovito sudjelovanje u životu lokalne zajednice svojim stručnim doprinosom.Na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu biti će opremljen Edukacijski centar o zaštićenim morskim životinjama i društveno korisnom učenju koji će studentima osigurati adekvatan prostor za edukacije u smislu građanskog angažmana u području zaštite morskih životinja.

Službena Facebook stranica Plavog projekta https://www.facebook.com/plaviprojekt/
Internet stranica udruge Argonauta: www.argonauta.hr

Projekt traje 18 mjeseci (do listopada 2019.), sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 854.018,21 Kn, a njegova ukupna vrijednost iznosi 1.004.727,31 Kn. Nositelj projekta je Udruga Argonauta iz Murtera, a partneri na projektu su Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Morski obrazovni centar Pula. Projekt se provodi na području Šibensko-kninske, Zagrebačke i Istarske županije.

Vezani sadržaji

Okrugli stol „Praćenje i očuvanje sentinel vrsta – dobrog dupina i morskih kornjača u Jadranskome moru“

Urednik

Nasukavanja kitova i očuvanje populacije dupina i morskih kornjača u Jadranu

Urednik

REPTILOMANIJA +

Urednik

Reptilomanija+ 2021.

Urednik

Uginuća kitova uzrokovana ribolovom i ingestijom morskog otpada u hrvatskom dijelu Jadranskoga mora tijekom razdoblja od 1990. do 2019.

Urednik

Digitalni model srca dobrog dupina

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više