Prof. dr. sc. Nenad Turk
dekan Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
“ Kao i svake godine običaj je da dekan pred predstavnicima svekolike veterinarske struke da pregled najvažnijih zbivanja u nastavnom, znanstvenom i stručnom radu Fakulteta, pa mi dozvolite da iskoristim svojih desetak minuta i ovoga puta za tu priliku.
N ova uprava Fakulteta, koja je 1. listopada 2016. godine stupila na dužnost, predano je prionula ispunjavanju otprije zadanih strateških odrednica u svim segmentima djelatnosti naše visokoobrazovne institucije. Nastavljen je rad na započetim projektima, a pokrenut je i niz novih aktivnosti na domaćem i međunarodnom planu. Kako je opširan pregled svih zbivanja i aktivnosti nemoguće prikazati u cijelosti, kronološkim ću redom spomenuti samo one, po mom skromnom sudu, najvažnije.VetNEST
S početkom akademske godine, u listopadu 2016., veterinarski je fakultet preuzeo dvogodišnje predsjedanje grupacijom VetNEST – Veterinary Network of European Student and Staff Transfer te smo odmah pokrenuli niz aktivnosti u smislu oživljavanja i unapređenja multilateralne suradnje fakulteta sa srodnim ustanovama unutar mreže. Tako je u travnju 2017. u Dubrovniku po prvi puta uspješno organizirana međunarodna ljetna škola za strane studente našega fakulteta, ali i za studente fakulteta članica Vetnest-a pod nazivom «Zoonoze» koja bi trebala postati tradicionalnom.EAEVE
U svibnju 2017. održana je 30. Glavna skupština Europske udruge ustanova za veterinarsku naobrazbu (European Association of Establishments for Veterinary Education, EAEVE) na kojoj je nakon predstavljanja kandidature našeg fakulteta jednoglasno odlučeno da se organizacija 32. Glavne skupštine EAEVE-a 2019. godine dodijeli Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dolazak više od 200 dekana i rektora veterinarskih fakulteta i veterinarskih sveučilišta iz čitave Europe, kao i gostiju promatrača veterinarskih fakulteta i sveučilišta iz ostatka svijeta, bit će jedno od glavnih događanja u slavljeničkoj 2019. godini u kojoj ćemo obilježiti 100. obljetnicu veterinarskoga fakulteta.
Važno je napomenuti da je ovo po prvi puta da jedna mala zemlja poput Hrvatske dobiva priliku organizirati godišnju skupštinu EAEVE-a.Fakultetsko vijeće Veterinarskoga fakulteta donijelo je odluku o pristupanju tzv. «razini dva» evaluacije EAEVE-a, odnosno o evaluaciji implementacije kontrole kvalitete na svim razinama djelatnosti Veterinarskoga fakulteta. Dobiven je termin vizitacije koja će se održati u travnju 2020. godine. Pozitivnom evaluacijom druge razine, Veterinarski fakultet uvrstio bi se u sam vrh europskih veterinarskih fakulteta. S tim u svezi pokrenuto je niz aktivnosti za pripremu postizanja te visoke razine, a kao najvažnije ističem početak digitalizacije dokumentacije na Veterinarskom fakultetu, odnosno implementaciju tzv. e-ureda.
Novi vizualni identitet Fakulteta
N adalje, u suradnji s Grafičkim fakultetom napravljen je novi vizualni identitet Fakulteta, čija realizacija će se odvijati po fazama. Prva faza bila je izrada novih dvojezičnih natpisa na svim zgradama Fakulteta, a uslijediti će izrada i totema i ploča koje će biti postavljene na ključnim mjestima unutar Fakulteta te će se tako omogućiti studentima i gostima lakše snalaženje unutar kampusa. Intenzivno se radi i na izradi nove web stranice fakulteta, a fakultet je stalno prisutan i na društvenim mrežama gdje se pravodobno izvješćuje javnost o zbivanjima i aktualnostima na Fakultetu.Studij na engleskom jeziku
V eterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu prošle je akademske godine po prvi puta od svoga osnutka pokrenuo integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij veterinarske medicine na engleskom jeziku te tako postao prvi veterinarski fakultet u regiji i drugi na Sveučilištu u Zagrebu koji je svoj obrazovni program međunarodnoj zajednici i tržišnoj utakmici. S uspjehom je završena prva godina studija na engleskom jeziku s osam upisanih stranih studenata. Kao potvrda uspješnosti provedene prve godine studija uslijedio je i upis nove generacije u akademskoj godini 2017./2018., njih 16 iz čak sedam različitih zemalja Europe i svijeta. Većina studenata dolaze iz Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke.
Time je ostvarena jedna od fakultetskih dugoročnih strateških smjernica koja nam osigurava dodatnu sigurnost za daljnju opstojnost i razvoj te priliku da se dodatno učvrstimo kao vodeća visokoškolska veterinarska institucija u regiji.Novi uvjeti upisa
O d strane Fakultetskog vijeća Veterinarskog fakulteta usvojeni su novi uvjeti upisa na Integrirani preddiplomski i diplomski studij veterinarske medicine za ak. god. 2017./18. U cilju povećanja predikacijske valjanosti selekcijskog postupka studenata Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu od ak. god. 2017./18. uvesti će test psihomotoričkih sposobnosti. U kategoriji uvjeta za izradu rang lista na Fakultet rezultat testa bodovati će se kroz «Dodatne provjere specifičnih znanja, vještina i sposobnosti» na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na taj način će se pojačati kvaliteta procjene ulaznih studenata na Veterinarski fakultet.Akreditacije doktorskih studija
S redinom rujna 2017. Agencija za znanost i visoko obrazovanje obavijestila nas je da je u postupku akreditacije doktorskih studija, koja je provedena krajem 2016. godine, naš poslijediplomski doktorski studij ocijenjen visokim ocjenama te da će nam na svečanoj ceremoniji u studenom 2017. biti dodijeljena oznaka visoke kvalitete doktorskog studija zajedno s još dva fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Značajno je naglasiti da su u postupku akreditacije i ocjenjivanju našega doktorskog studija sudjelovali stručnjaci iz vodećih europskih veterinarskih fakulteta, na što smo osobito ponosni. Dodijeljeno priznanje Veterinarskom fakultetu temelji se na prepoznatljivosti objavljenih disertacija i znanstvenih radova u usporedbi s onima drugih visokih učilišta u svijetu, koja jamči kvalitetu i razinu postignutih ishoda znanja. Želio bih ovom prilikom naglasiti da ovo priznanje za Veterinarski fakultet nije iznenađenje, već je posljedica rada na svim razinama studija, uključujući dugu tradiciju, ali i vrhunske znanstvenike s fakulteta, ali i suradničkih ustanova koji sudjeluju u izvođenju nastave.Kako ne biste mislili da je sve idealno i da problemi ne postoje dužnost mi je upozoriti i na stvari s kojima nismo zadovoljni i koje bi željeli riješiti, a na koje ne možemo utjecati, jer nisu u našoj nadležnosti.
! Nismo zadovoljni s dinamikom realizacije strukturnih projekata na koje smo aplicirali i nedostatkom novih poziva za koje imamo pripremljene prijave. Nismo zadovoljni s financijskom potporom Veterinarskog fakulteta od strane države kao jedine visokoobrazovne institucije koja obrazuje doktore veterinarske medicine. Nedovoljno se uvažava specifičnost studija veterinarske medicine i cijena koštanja studija po studentu u odnosu na cijenu koštanja studija u drugim područjima. Tu nam predstoji jedna velika borba u artikuliranju naših interesa kroz realizaciju novih programskih ugovora o financiranju visokoobrazovnih institucija.
! Nadalje, nismo zadovoljni sa činjenicom da naši studenti koji su naš glavni proizvod i koji se kao mladi doktori veterinarske medicine nađu na tržištu i dalje nemaju minimalni standard vrednovanja njihova rada koji zaslužuje jedna regulirana profesija. Kao posljedica toga dešava nam se da tridesetak naših novo diplomiranih doktora veterinarske medicine odlazi u inozemstvo izravno po završetku studija. Ukoliko ne učinimo nešto da početna plaća doktora veterinarske medicine bude barem u razini hrvatske prosječne plaće, dogodit će nam se da ćemo obrazovati doktore veterinarske medicine isključivo za inozemno tržište rada. Ono što smatramo nužnom zadaćom svih subjekata unutar veterinarske struke i djelatnosti jest zamisliti se nad tim problemom i pokušati naći adekvatna rješenja. Kao jedno od rješenja je i inicijativa da bi vodeće hrvatske veterinarske organizacije i kompanije koje zapošljavaju doktore veterinarske medicine trebale razmotriti mogućnost ranog novačenja/stipendiranja najboljih ili onih s posebnim darom ili interesom za pojedine specifične djelatnosti, tzv. ranu akviziciju buduće radne snage. Tu smo zasad naišli na razumijevanje Dechra Genere i Agroproteinke i želim im javno zahvaliti na proaktivnosti i brzoj reakciji na naš apel. Nadamo se i očekujemo da će se i druge kompanije i veterinarske organizacije ohrabriti na slične aktivnosti i omogućiti da barem oni najbolji doktori veterinarske medicine ostanu u domovini.
I na kraju, dopustite mi da istaknem da akademsku godinu 2016./2017. sveukupno ocjenjujemo uspješnom. Osim već navedenog, učinjeni su znatni napori i u kadrovskoj, organizacijskoj i ustrojbenoj strukturi Fakulteta u svrhu poboljšanja znanstvenog, nastavnog i stručnog potencijala Fakulteta, te daljnjeg pozicioniranja Veterinarskog fakulteta kao vodeće visokoobrazovne institucije u regiji. Koristim priliku da se zahvalim svima koji su izravno ili neizravno sudjelovali kao suradnici Veterinarskoga fakulteta i utkali i svoj doprinos u naš uspjeh. Hvala vam od srca. Očekujemo da će godina koja je pred nama biti nesumnjivo barem jednako zahtjevna i puna izazova, ali siguran sam i godina novih dostignuća i uspjeha. Stoga je čekamo hrabri i spremni. Hvala vam na pozornosti!