Tihana Miškić
Odjel za analizu podataka, izvješćivanje, krizno planiranje i procjenu rizika, Služba za veterinarsku epidemiologiju, Sektor za zaštitu zdravlja životinja, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstvo poljoprivrede, Zagreb
Izvor: Zbornik radova 6. HRVATSKI VETERINARSKI KONGRES
Sažetak
S vjetska organizacija za zdravlje životinja (OIE) je međunarodna organizacija osnovana 1924. godine. Glavni cilj OIE-a je kontrola bolesti životinja i globalna zaštita od njihovog širenja. OIE je razvila WAHIS sustav (World Animal Health Information System), informacijski sustav za on line prijavu i izvješćivanje o bolesti životinja. Za hitnu reakciju te kontrolu bolesti presudno je pravovremeno dijeljenje informacija među zemljama u određenoj regiji putem sustava za rano upozoravanje.
Ključne riječi: OIE, kontrola, zaštita, bolesti životinja, WAHIS
Uvod
Zemlje članice OIE-a (trenutno njih 180) imaju zakonsku obvezu izvještavati o pojavama bolesti kopnenih i akvatičnih, domaćih i divljih životinja na svojem području (uključujući i pojavu zoonoza) na transparentan način i pravovremeno. Kako bi zemljama članicama pomogla u uspješnom i svrsishodnom ispunjavanju svojih obveza OIE je razvila WAHIS sustav (World Animal Health Information System), platformu koja služi za prikupljanje, prijavu i pristup podacima. Riječ je o kompjuteriziranom sustavu baziranom na mrežnoj aplikaciji putem koje su sve zemlje članice direktno spojene sa središnjim serverom, odnosno jedinstvenom i opsežnom bazom podataka.
Razvojem WAHIS sustava 2005. godine došlo je do prekretnice u naporima OIE-a u poboljšavanu transparentnosti, efikasnosti i brzine protoka informacija u globalnom svijetu. Transparentnost sustava neupitno je osigurala bolju kontrolu bolesti te sprečavanje širenja bolesti.
U globalnom svijetu u vrijeme porasta putovanja i trgovine uzročnici bolesti kontinuirano i neprekidno „prolaze granice“ kontinenata i oceana. Smatra se tako da 60 % zaraznih i nametničkih bolesti od kojih obolijevaju ljudi potječu u stvari od životinja ili proizvoda životinjskog podrijetla, a velik broj tih bolesti ima potencijal širenja na različite načine i na velike udaljenosti te vrlo lako mogu postati i globalni problem.
Za brzu kontrolu bolesti ključan je učinkoviti sustav ranog upozoravanja, tzv. „early warning system“. Trenutno se na popisu bolesti koje podliježu obvezi prijave i izvješćivanja nalazi 118 bolesti domaćih i divljih životinja (90 bolesti kopnenih životinja, 28 bolesti akvatičnih životinja), a o pojavi svake od propisanih bolesti potrebno je obavijestiti OIE te zemlje članice.
WAHIS sustav sastoji se od dvije komponente: već spomenuti sustav ranog upozoravanja (prijava određenih epidemioloških događaja u roku 24 sata od potvrde bolesti, uključujući i emergentne bolesti; hitna prijava) te kontinuirani sustav nadziranja i praćenja (prijava putem mjesečnih, šestomjesečnih i godišnjih izvješća o pojavi bolesti).
Hitna prijava sadrži podatke o zemlji, regiji te području na kojem se bolest pojavila, vrsti životinja koje je bolest pogodila, primijenjenim kontrolnim mjerama, laboratorijskom potvrdnom testu dijagnostike te ostale podatke. Od iznimne je važnosti točnost i provjerenost informacija potrebnih za prijavu bolesti, od strane tijela nadležnih za veterinarstvo zemalja koje prijavljuju bolest, prije same prijave, a za to je nužna dobra komunikacija svih sudionika u lancu prijave: od posjednika, veterinara, djelatnika laboratorija…
Od 2005. godine do danas svi relevantni epidemiološki događaji te izvještaji o zdravlju životinja od svih zemalja članica su javno objavljeni i vidljivi te se mogu pronaći na službenim mrežnim stranicama OIE- a, na tzv. WAHIS sučelju (raspoloživi su prema vrstama bolesti, zemljama, regijama, vrstama životinja, godini u kojoj su prijavljeni…).
Proaktivne informacije kontinuirano objavljivane na Internet stranicama služe i za informiranje opće javnosti.
Hitna prijava bolesti u roku od 24 sata od njene potvrde omogućava susjednim zemljama ili trgovinskim partnerima zaštitu od unošenja bolesti na svoje gospodarstvo odnosno u zemlju ili na određeno područje. Nadležna tijela zemalja, te ostale zainteresirane strane imaju mogućnost dobivanja hitnih prijave, a informacije im služe za donošenje odluka o mjerama za sprečavanje pojave i širenja bolesti, političkih ili komercijalnih odluka odnosno sprečavanje mogućih neopravdanih ekonomskih gubitaka.
Uz Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), OIE je jedina svjetska organizacija koja ima zakonsko i legalno pravo i osnovu za prikupljanje i razmjenu informacija o pojavama i kretanjima bolesti u životinja i u ljudi.
Globalni sustav za brzo uzbunjivanje za važnije bolesti životinja, uključujući zoonoze (eng. Global Early Warning System for Major Animal Diseases, including Zoonoses – GLEWS) uspostavljen je od strane WHO-a, Organizacije za hranu i poljoprivredu (Food and Agriculture Organization – FAO) i OIE-a. Navedenim su sustavom uzbunjivanja djelomično uklonjeni nedostatci u ranom otkrivanju bolesti životinja, koji su onemogućili rano djelovanje i pridonijeli širenju bolesti na međunarodnoj razini.
Informacijski sustav (WAHIS) doprinosi i konceptu pod nazivom „Jedno zdravlje“ – svjetskoj inicijativi i strategiji širenja interdisciplinarne suradnje i komunikacije u okviru zajedničke zaštite zdravlja ljudi, životinja i okoliša.
Tihana Miškić
USE OF THE OIE WORLD ANIMAL HEALTH INFORMATION SYSTEM (WAHIS) FOR THE MONITORING AND TREND OF ANIMAL DISEASES PURPOSES WORLDWIDE
Abstract
W orld organization for animal health (OIE) is an inter-governmental organisation created in 1924. The main objective of the OIE is control and prevention of the global spread of animal diseases. OIE has developed the World Animal Health Information System (WAHIS), an on-line information system for the submission and reporting of animal disease. Sharing of information timely among countries of a given region, through early warning system is crucial for emergency response and disease control.
Key words: OIE, control, prevention, animal diseases, WAHIS
Vezano:
- Međunarodni znanstveno-stručni sastanak Europske organizacije veterinara za konje (FEEVA)
- Uz veterinarski certifikat HVI 21-2 JAPAN, PIK Vrbovec započeo izvoz u Japan
- Hrvatska otvorila japansko tržište za izvoz junećeg mesa
- Kod lavova u ZOO Zagreb potvrđen COVID-19
- Pet Alliance Europe