Izlaganje sa skupaReprodukcija životinjaStručni rad

Primjena ozona u bujatrici

Dražen Đuričić1, Tomislav Dobranić2, Hrvoje Valpotić2, Ivan Folnožić2, Ivica Harapin2, Marko Samardžija2
1 Veterinarska stanica Đurđevac d.o.o., Đurđevac, Hrvatska
2 Veterinarski fakultet, Zagreb, Hrvatska

Izvor: Zbornik radova VETERINARSKI DANI 2015

Sažetak


Ozon ima baktericidno, fungicidno i antivirusno djelovanje. Jedna od glavnih aktivnosti medicinskog ozona je poticanje sinteze enzima stanične stijenke koji štite stanicu od štetnog djelovanja slobodnih radikala. U posljednje vrijeme, ozon se počeo intenzivnije primjenjivati u veterinarskoj medicini, pogotovo u bujatrici, ali još uvijek nedovoljno. Upotreba derivata od ozoniziranih biljnih ulja predstavljaju napredak u liječenju nekih reprodukcijskih problema. Postoje brojni različiti oblici ozonskih pripravaka na tržištu kao što su kreme, injektori, pajete, pjene, oblete i bolusi. Pripravci ozona su isprobani u liječenju lezija genitalnog trakta, urovagine i pneumovagine, metritisa, endometritisa i zaostale posteljice, kao i u funkcionalnoj obnovi endometrija nakon porođaja krava, koza i ovaca. Liječenje ozonom je postiglo iste rezultate kao i standarno liječenje antibioticima, što upućuje da bi ovo mogla biti nova potencijalna alternativna terapija u svrhu liječenja puerperalnih bolesti krava i malih preživača te poboljšanja njihove plodnosti.


Ključne riječi: ozon, bujatrika, liječenje

Uvod


Ozon (O3) je plin jakog mirisa blijedo plave boje, a molekula se sastoji od 3 atoma kisika.
U Zemljinoj je atmosferi smješten u stratosferi na visini od 20 do 50 km iznad površine Zemlje, a odgovoran je za upijanje ultraljubičastog zračenja (B i C). Za razliku od ozona u ozonskom omotaču, ozon pri tlu iritira očnu sluznicu, grlo, nos i dišne puteve, dok u velikim koncentracijama može biti i smrtonosan. Ozon je jako oksidacijsko sredstvo, a služi za sterilizaciju vode, operacijskih, kino i športskih dvorana te kazališta, zatim u farmaceutskoj, kozmetičkoj, tiskarskoj industriji te industriji papira, tekstila i umjetnih materijala. Christian Friedrich Schönbein je prvi opisao ozon kao kemijsku supstancu 1840. godine i nazvao je prema grčkoj riječi ὄζειν (ozein), što znači miris (Rubin, 2001). Kemijsku formulu ozona O3 je utvrdio Jacques-Louis Soret (Soret, 1865).
Nikola Tesla je patentirao prvi generator ozona 1896. “Tesla Ozone Company” je 4 godine kasnije počela upotrebljavati ozon u medicinske svrhe (Mandhare et al., 2012). Thauerkauf i Luth su 1898.g. u Berlinu osnovali Institut za liječenje ozonom gdje je prvi put primijenjen ozon za liječenje životinja. Nakon gotovo 120 godina upotrebe ozona u humanoj medicini (kod bolesti zglobova, kardiovaskularnih bolesti, virusnih bolesti, gljivičnih bolesti, za regeneracija tkiva i zacijeljivanje rana, upotreba u onkologiji dermatologiji i stomatologiji itd.), ozon se u veterinarskoj medicini još uvijek nedovoljno upotrebljava. Ozon ima baktericidno, fungicidno i antivirusno djelovanje.
Jedna od glavnih aktivnosti medicinskog ozona je poticanje sinteze enzima stanične stijenke superoksid-dismutaze, katalaze i glutation-peroksidaze koje štite stanicu od štetnog djelovanja slobodnih radikala (Hernández et al., 1995).

Ozon u veterinarskoj medicini


Ozon se počeo intenzivnije primjenjivati u veterinarskoj medicini kad su se na tržištu pojavili proizvodi na bazi ozoniziranih biljnih ulja koja su bila stabilnija i čija je primjena bila daleko pojednostavljena. Proizvodi u obliku krema, injektora, pajeta, pjene, bolusa i obleta (Travagli et al., 2009) su patentirani (npr. BIO OZOTECH TM ) prema regulativama EU (tj. European Conformity Medical Device) te registrirani u Talijanskom ministarstvu zdravlja prema EU Directivi 93/42/CEE.
Danas se upotrebljava za liječenje mastitisa, metritisa i endometritisa, kod zaostale posteljice krava i malih preživača, kod urovagine i vaginitisa, enteritisa, laminitisa, kod neuromuskularnih poremećaja i oštećenja tkiva (Marusi et al., 1999; Đuričić i sur., 2011a,b; Đuričić i sur., 2012a,b; Zobel et al., 2012; Đuričić et al., 2014; Đuričić et al., 2015a,b).

Rasplodna sposobnost krava je uvjetovana genetskim čimbenicima, čimbenicima okoline, menadžmenta i zdravlja stada. (Gröhn i Rajala-Schultz, 2000). Učinkovitost ozona je određena pomoću pokazatelja rasplodne sposobnosti kao što su period od poroda do prvog osjemenjivanja, servis period, međutelidbeno razdoblje, indeks osjemenjivanja, non return te brojnih drugih kao što su biokemijski, hematološki i hormonski pokazatelji (Prandi et al., 1999.).
Poslije teških poroda kada nastanu lezije rodnice i porođajnog kanala, koristi se sprej ozona u boci s mekanim nastavkom (kateterom) koji se uvede u rodnicu i aplicira kroz 3-5 sekundi, pjena ispuni vaginu i vestibulum vaginae te potiče regeneraciju oštećenih tkiva i ubrzava njihovo cijeljenje. Maternica krava nakon telenja je izložena bakterijskoj kontaminaciji. Patogene bakterije se umnožavaju nakon porođaja, dok je imuni sustav suprimiran te smanjen obrambeni mehanizam endometrija kao posljedica smanjene funkcionalne sposobnosti neutrofila (Sheldon i Dobson, 2004; Gilbert et al. 2005). Tijekom puerperija, 16–30 dana nakon poroda oko 78 % maternica krava je kontaminirano bakterijama, nakon 31–45 dana oko 50 % i samo 9 % 50–60 dana postpartum (Sheldon i Dobson, 2004).

Urovagina i pneumovagina mogu biti razlog produženja servis perioda, učestalih pregona i neplodnosti u krava, a intravaginalna primjena ozona u obliku spreja može skratiti servis period u muznih krava (Zobel i sur., 2012).
Koliformne bakterije su gotovo uvijek prisutne u lohijama krava nakon teškog porođaja ili nakon zaostajanja posteljice. Iako su Arcanobacterium pyogenes i gram-negativni anaerobi učestali patogeni u maternici, nemaju sposobnost inficirati intaktni epitel pa je predisponirajući faktor kolonizacije endometrija ovim bakterijama oštećenje epitela (npr manualna ektrakcija posteljice) ili prethodna infekcija s E. coli čiji endotoksini imaju direktni citotoksični učinak na neutrofile, te otvaraju vrata infekciji (Đuričić 2011b).

U stadima mliječnih krava je prisutno od 10 do 50 % krava s infekcijama maternice (Gilbert i sur., 2005). Endometritis može biti razlog ranijeg izlučenja plotkinje iz uzgoja zbog neplodnosti (duži servis-period, povećan broj utrošenih doza po kravi, produženo međutelidbeno razdoblje) (Maizon i sur., 2004; Gilbert i sur., 2005). U prosjeku, 32.6 % krava ima neku vrstu cervikovaginalnog iscjetka (od sluzavo gnojnog do gnojnog) u prva dva mjeseca nakon porođaja, ali samo oko 25.9 % krava ima klinički vidljive znakove, a servis period je duži od 205 dana (Gautam i sur., 2009). Kod metritisa se ozon u obliku spreja aplicira kateterom u maternicu kroz 8-10 sekundi isto kao i kod endometritisa (folikularna faza ili nakon indukcije estrusa prostaglandinima) (Đuričić i sur., 2014).

Kod krava sa zaostalom posteljicom apliciran je ozon u obliku spreja ili ozonskih obleta 12 do 36 sati nakon porođaja, na poziv vlasnika. Trajanje servis perioda i vrijeme do prve koncepcije bilo je gotovo isto u navedenih kao u krava iz pokusne grupe koje su imale fiziološki puerperij (Đuričić i sur., 2012b). Iako se preporuča 6 ozonskih obleta na bazi krutog parafina rezultati su bili nešto lošiji nego kod upotrebe spreja.
Pretpostavka je da se sprej bolje rasprši i ispuni maternicu pa je efikasniji. Smanjen je broj utrošenih doza dubokosmrznutog sjemena bikova po plotkinji, a smanjen je broj krava ekonomski iskorištenih (izlučenih) zbog neplodnosti. Ovakvi pripravci ozona su korišteni i kod malih preživača sa zaostalom posteljicom. Poznato je da je prevalencija zaostajanja posteljice u stadima krava i koza identična no u stadima koza predstavlja daleko manji problem. U našem istraživanju (Đuričić i sur., 2015a,2015b) koze sa zaostalom posteljicom koje su liječene ozonom ostale su gravidne slijedeću sezonu kao i one koje su liječene standarno (pjenušavim antibiotskim obletama). Pojavnost zaostale posteljice u ovaca je znatno manja oko 1,6 % u Grčkoj (Fthenakis, 2004), dok je u sjeverozapadnoj Hrvatskoj u 11 stada ovaca (ukupno 875 ovaca) iznosila 1,95 %. Čimbenici koji utječu na povećan rizik od zaostajanja posteljice su inducirani porođaj, pomaganje pri janjenju, paritet, broj janjadi po ovci, te broj mrtvorođene janjadi (Leontides et al., 2000). Ne postoji korelacija između pojave zaostale posteljice i veličine stada (Fthenaki et al., 2000). Intrauterina aplikacija ozona 4 do 36 sati nakon porođaja ubrzala je involuciju maternice ovaca.


Literatura [… prikaži]

Using ozone in buiatrics


Dražen Đuričić, Tomislav Dobranić, Hrvoje Valpotić, Ivan Folnožić, Ivica Harapin, Marko Samardžija


Ozone has bactericidal, fungicidal and antiviral activities. One of the major activity of medical ozone is increasing syntesis of cellular membrane’s enzymes which protect cell from harmful activity of free radicals. More recently, the usage of ozone in veterinary medicine has found, particularly in buiatrics, but still insufficiently.
The use of derivatives from ozonized oil represent advantage in the treatment of several reproductive problems. There are many different forms of ozone preparations on the market such as creams, syringes, paillettes, foam, pearls and boluses. Ozone preparations were tested in treatment of reproductive tract lesions, urovagina and pneumomovagina, metritis, endometritis i foetal membrane retention as well as in postpartal functional restoration of endometrium in dairy cows, goats and ewes.
Treatment with ozone attained similar results to the standard antibiotic therapy, indicating that it could be novel potential alternative therapy for the treatment of puerperal diseases in cows and small ruminants, and improvement of their fertility.
Key words: ozone, buiatrics, treatment

Vezano:

Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Prof. dr. sc. Željko Pavičić dobitnik Nagrade “Andrija Štampar”

Urednik

Tjedan Sveučilišta: Senat Sveučilišta proglasio nove profesorice i profesore u trajnom izboru i dodijelio spomen-medalje

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

2. Dani Erasmusa na VEF-u

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres – program

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više