Hrvatska veterinarska komoraIzdvojenoVeterinarska djelatnostVeterinarsko javno zdravstvoZoonoze i Jedno zdravlje

Priopćenje Hrvatske veterinarske komore o suzbijanju bjesnoće i usmrćivanja pasa iz skloništa Dumovec i Noina Arka


Broj: 224/2012
Zagreb, 21. lipnja 2012.


SREDSTVIMA PRIOPĆAVANJA
– svima –

Poštovani,

Potaknuti za sve nas, kako veterinare tako i za širu javnost, neugodnim događanjima posljednjih nekoliko dana u svezi suzbijanja bjesnoće i usmrćivanja pasa iz skloništa Dumovec i Noina Arka, a koji su u dijelu javnosti izazvali zgražanje i nedoumice te različitim, ponekad i nestručnim informacijama koje su sredstvima javnog priopćavanja davane u javnost, Hrvatska veterinarska komora kao strukovna udruga doktora veterinarske medicine, daje sljedeće priopćenje:

Bjesnoća je opasna, virusna, smrtonosna bolest različitih vrsta domaćih i divljih životinja te čovjeka (zoonoza) koja još uvijek u cijelom svijetu uzrokuje smrt ljudi. U Republici Hrvatskoj bolest je prisutna godinama, na cijelom području, osim na otocima, kako u populaciji divljih, tako i domaćih životinja. U cilju sprječavanja pojave bolesti u životinja te posebice kod ljudi, veterinarska struka više od 50 godina uspješno provodi propisane mjere kontrole bjesnoće domaćih životinja, a što je glavnim razlogom da u Republici Hrvatskoj nije bilo pojave bjesnoće kod ljudi od 1964. godine. Osnovna preventivna mjera kontrole i suzbijanja bjesnoće koja se uspješno provodi nekoliko desetljeća je propisano cijepljenje svih pasa starijih od 3 mjeseca, a po potrebi provodi se cijepljenje i drugih vrsta životinja. Također, u novije vrijeme uz potporu sredstava EU-a, provodi se oralna vakcinacija lisica.
Dugogodišnja provedba mjere cijepljenja pasa pokazala se veoma pouzdanom, samo cjepivo je iznimno učinkovito i pruža sigurnu zaštitu cijepljenih životinja te su provedbom navedene mjere polučeni veliki uspjesi u veterinarskom javnom zdravstvu.
Pri svakoj sumnji ili pojavi bolesti, veterinarska služba obavlja propisane mjere kontrole i suzbijanja bolesti po nalogu nadležne veterinarske inspekcije, a u provedbi spomenutih mjera postupa hitno, stručno te u skladu sa propisanom zakonskom legislativom.
Mjere kontrole i suzbijanja bolesti propisane su odgovarajućim aktima za suzbijanje i iskorjenjivanje bjesnoće i to:
Pravilnikom o suzbijanju i iskorjenjivanju bjesnoće,
Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju, koju krajem svake godine za narednu donosi ministar poljoprivrede te
Zakonom o veterinarstvu.
Odgovornost za provedbu mjera snose posjednici životinja, a djelatnici veterinarskih organizacija koji provode mjere dužni su iste provesti stručno i savjesno, u propisanim rokovima.
U konkretnom slučaju provedbe mjera suzbijanje bjesnoće kod pasa iz skloništa Dumovec i Noina Arka, Hrvatska veterinarska komora apelira na razboritost i poštivanje zakona te propisanih upravnih akata.
Zalažemo se za provedbu mjera na zakoniti način u svim segmentima djelovanja naše službe, a posebice kada su u pitanju zoonoze (bolesti koje su zajedničke i ljudima i životinjama) što smatramo najznačajnijom ulogom veterinarskog javnog zdravstva.
Eventualne greške i propuste kako posjednika životinja, tako i svih razina veterinarske službe trebaju rješavati nadležne institucije Republike Hrvatske koje za to imaju ovlasti. Stoga i mi, kao Hrvatska veterinarska komora na ovom mjestu i ovim putem to nećemo činiti, te očekujemo i od drugih koji su na bilo koji način, izravno ili neizravno povezani s ovim slučajem da postupe na isti način.
Na kraju, u ime svih doktora veterinarske medicine izražavam suosjećanje s vlasnicima usmrćenih pasa, te ću se osobno založiti za što kvalitetniju suradnju između udruga za zaštitu životinja i veterinarske struke u cjelini da bi se ovakvi nemili događaji u budućnosti potpuno izbjegli.

S poštovanjem!
PREDSJEDNIK HVK
dr. sc. Saša Legen, dr. med. vet.

Vezani sadržaji

Izazovi veterinarske medicine na području pčelarstva

Urednik

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Antimikrobna rezistencija u humanoj medicini

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Svjetski dan Jednog zdravlja

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više