Hrana za kućne ljubimceKućni ljubimci

Procjena koristi i rizika za pse i mačke hranjene sirovom hranom

Izvor:
https://doi.org/10.1111/jsap.13000


U mnogim razvijenim zemljama u posljednje vrijeme jača trend hranjenja kućnih ljubimaca i mačaka sirovim mesom i životinjskim nusproizvodima – ili komercijalnim pripravcima ili sirovom hranom pripremljenom po kućnim receptima. Ovaj odmak od termički obrađene hrane potaknut je uočenim promjenama koje se tumače kao zdravstvene koristi, uz sumnjičavost prema industrijski proizvedenoj hrani za kućne ljubimce.

Prehrana njima srodnih divljih vrsta koristi se kao obrazloženje za hranjenje kućnih ljubimaca sirovom hranom, ali razlike u biologiji i načinu života nameću ograničenja za takve usporedbe. Za tvrdnje pristalica prehrane sirovom hranom postoje formalni dokazi o promjeni crijevnog mikrobioma i (subjektivno) poboljšane kvalitete stolice u ljubimaca. Međutim, trenutno ne postoje čvrsti dokazi niti su utvrđeni vjerodostojni mehanizmi za mnoge od širokog spektra drugih tvrdnji o koristima ovakve prehrane.

Postoje dokumentirani rizici povezani sa hranjenjem sirovom hranom. To su uglavnom neuhranjenost (zbog nestručnih formulacija i testiranja prehrane) te infekcije koje pogađaju kućne ljubimce i/ili članove kućanstva.

U istraživanjima sirove hrane u Europi i Sjevernoj Americi redovito se pronalaze salmonele, obično u svježe smrznutim komercijalnim hranama. Drugi emergentni problem tiče se rizika od unosa bakterija otpornih na antimikrobne lijekove.
Sirova hrana za kućne ljubimce obično premašuje granične higijenske vrijednosti za broj enterobakterija (Enterobacteriaceae). Te bakterije često kodiraju otpornost na kritično važne antibiotike, kao što su cefalosporini proširenog spektra, a uz ljubimce hranjene sirovom hranom raste rizik od širenja takvih, otpornih bakterija.
Drugi zarazni organizmi koji bi mogli zabrinjavati uključuju listerije (Listeria), šiga toksin producirajuću E. coli (STEC), parazite poput toksoplazme (Toxoplasma gondii) i egzotične agense poput zoonotske Brucella suis, nedavno identificirane u Europskoj uniji i UK u sirovom mesu za kućne ljubimce, uvezenom iz Argentine.

Cijeli članak pročitajte ovdje.


Izvor:
https://doi.org/10.1111/jsap.13000


Vezano:

Vezani sadržaji

Održana radionica ‘Antimikrobna rezistencija i razborita primjena veterinarskih lijekova’

Urednik

Međunarodni promet kućnih ljubimaca (psi, mačke i pitome vretice)

Urednik

Bi li moj GI pacijent trebao dobiti antibiotike ili nešto drugo?

Urednik

Antimikrobna rezistencija u humanoj medicini

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Detekcija i karakterizacija infekcije psećim koronavirusom: enteralni pristup

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više