IzdvojenoVeterinarski fakultet u ZagrebuZnanost i znanstveni radovi

Prof. dr. sc. Josip Madić izabran za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Prenešeno iz časopisa VETERINARSKA STANICA br.3/2012.[download/preuzmi pdf]

U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti 10. svibnja 2012. godine održana je izborna skupština na kojoj su izabrani novi članovi Akademije. Nat­polovičnom većinom glasova ukupnog broja redovitih članova Akademije, izabrano je 18 novih redovitih članova.
Ponosni smo što je među novoizabranim redovitim članovima i prof. dr. sc. Josip Madić, dosadašnji član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i redoviti profesor Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Tim se izborom prof. dr. sc. Josip Madić pridružio skupini uglednih veterinara, čiji je znanstveni rad i doprinos okrunjen izborom za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. To su bili akademici: Ivo Babić, Božidar Oklješa, Ivo Tomašec, Teodor Varićak, Sergej Forenbacher, Slavko Krvavica i Branko Kurelec, a danas su redoviti članovi Akademije akademici Slavko Cvetnić, Eugen Topolnik i Teodor Wikerhauser. Prije izbora za redovite članove svi su oni bili članovi suradnici ili izvanredni članovi Akademije. Članovi suradnici veterinari bili su i prof. dr. sc. Mladen Hajsig i prof. dr. sc. Hrvoje Gomerčić. Dopisni član je dr. Ivan Katić, Kopenhagen, Danska.
Prof. dr. sc. Josip Madić diplomirao je na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem i danas radi kao redoviti profesor mikrobiologije i imunologije u Zavodu za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom. Znanstveno se usavršavao u Središnjem veterinarskom institutu u Lelystadu u Nizozemskoj.
Obnašao je dužnost dekana i prodekana za znanost i međunarodnu suradnju Veterinarskog fakulteta. Bio je član različitih tijela i povjerenstava Sveučilišta u Zagrebu te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Glavni je i odgovorni urednik znanstvenog časopisa „Veterinarski arhiv” te član uredničkog odbora časopisa „Rad“ Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Kao predsjednik ili član organizacijskog, odnosno znanstvenog odbora sudjelovao je u organizaciji različitih znanstvenih i stručnih skupova.
Za člana suradnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti prof. dr. sc. Josip Madić je izabran 1998., a reizabran 2008. godine. Za člana suradnika Akademije medicinskih znanosti Hrvatske izabran je 1998.
Kao autor ili koautor prof. dr. sc. Josip Madić objavio je više od 130 znanstvenih i stručnih članaka, nekoliko udžbenika, više desetaka referata na međunarodnim i domaćim znanstvenim i/ili stručnim skupovima. Bio je predsjednik i/ili član mnogih organizacijskih i/ili znanstvenih odbora znanstveno-stručnih skupova, recenzent znanstvenih knjiga i sveučilišnih udžbenika te mentor pri izradbi diplomskih, znanstvenih i stručnih magistarskih i doktorskih radova. Održao je mnoga javna predavanja. Radovi su mu objavljeni u renomiranim znanstvenim časopisima poput: Vaccine, Archives of Virology, Veterinary Microbiology, Theriogenology, Equine Veterinary Journal, Journal of Virological Methods i drugdje, a citirani stotinama puta. Citirani su i u desetak stranih knjiga. Bio je voditelj i/ili suradnik u realizaciji desetak domaćih i stranih projekata.
Znanstveni rad prof. Josipa Madića obuhvaća područje virologije, bakteriologije, mikologije te infekcijske imunologije. Posebice se bavi virologijom i na tom je području postigao zapažene rezultate. Njegovi se virusološki radovi odnose na istraživanja imunobiologije, epizootiologije, dijagnostike i imunoprofilakse virusnih zaraza, posebice prouzročenih herpes-, mikso-, pesti-, parvo-, retro- i flavivirusima.
Spomenimo rad prof. J. Madića na otkriću i identifikaciji prirodne delecijske mutante goveđeg herpevirusa 1 s krnjim genomom za glikoprotein gE, danas u komercijalnoj uporabi kao DIVA cjepivo, zatim rad na genotipizaciji i filogenetskoj analizi izolata virusa influence konja, virusa svinjske kuge, virusnog proljeva goveda, virusa enzootske leukoze goveda i dr. Istraživao je epizootiološke značajke i mogućnosti imunoprofilakse enzootske bronhopneumonije tovne junadi, parvovirusne infekcije svinja i pasa, hemoragijske bolesti kunića, cirkovirusne infekcije svinja i ostalih virusnih zaraza. Bavio se i ulogom nekih divljih životinja u širenju arbovirusnih infekcija u Hrvatskoj.
Zanimaju ga zoonoze, primjerice infekcija virusom zapadnog Nila, a tu je zarazu dokazao u konja i medvjeda u Hrvatskoj.
Pratio je pojavu, širenje i patogenezu određenih bakterijskih i gljivičnih bolesti životinja u Hrvatskoj.
Svoj znanstveno-nastavni put prof. dr. sc. Josip Madić započeo je na Zavodu za mikrobiologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon prelaska na Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu uključio se u izvođenje dodiplomske nastave, najprije iz predmeta „Zarazne bolesti domaćih životinja”, na Ambulantnoj klinici, a zatim iz predmeta „Mikrobiologija i Veterinarska imunologija”. U svojstvu prodekana za znanost bio je odgovoran za donošenje novih programa 13 poslijediplomskih znanstvenih i devet specijalističkih studija te donošenja novog programa trogodišnjeg poslijediplomskog Doktorskog studija iz veterinarskih znanosti. Sada je voditelj poslijediplomskog specijalističkog studija iz Mikrobiologije i epizootiologije. U svojstvu prodekana za međunarodnu suradnju 1998. je pokrenuo postupak prosudbe Fakulteta od strane EAEVE-a (European Association of Establishments for Veterinary Education). Kao obnašatelj dužnosti dekana Fakulteta 2007. je potpisao Ugovor o darovanju, kojim je, nakon velikog zalaganja rukovodstva Fakulteta, Vlada Republike Hrvatske dodijelila Fakultetu poljoprivredno zemljište u Dugom Selu površine oko 100 hektara.
Vrijedan je njegov prilog širenju znanstvenih spoznaja putem preglednih članaka na vrlo dinamičnom području veterinarske virologije i imunologije. S obzirom na činjenicu da su mu radovi objavljivani u uglednim znanstvenim časopisima te da su mu citirani u stranim i domaćim znanstveno-stručnim izdanjima, treba istaknuti da je u njegovim radovima riječ o iznimno kvalitetnim temeljnim i primijenjenim istraživanjima.
Čestitamo prof. dr. sc. Josipu Madiću na izboru za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Razredu za medicinske znanosti, uvjereni da je članstvo u toj najvišoj i najuglednijoj znanstvenoj i umjetničkoj instituciji u Republici Hrvatskoj zavrijedio svojim radom, zalaganjem, požrtvovnošću i svim svojim ljudskim vrijednostima. Poželimo prof. Josipu Madiću da svojim znanjem, stručnošću i marljivošću i nadalje doprinosi ugledu hrvatske veterinarske znanosti.

Željko Cvetnić

(Članak prenešen iz časopisa Veterinarska stanica br.03/2012 sa adrese http://www.veinst.hr/casopis-veterinarska-stanica/doc_download/26-broj-3)

Vezani sadržaji

Na Veterinarskom fakultetu otvoren inovativni studio za AV produkciju

Urednik

Utvrđene dodatne aktivnosti s obzirom na pojavu slinavke i šapa u Republici Njemačkoj

Urednik

Novi laureat i novi članovi Akademije medicinskih znanosti Hrvatske – Kolegij veterinarske medicine 2024.

Urednik

Dan Fakulteta: 105. obljetnica Veterinarskoga fakuteta Sveučilišta u Zagrebu, 13.11.2024.

Urednik

Prva priznanja za uspješan znanstvenoistraživački rad, u kategoriji doktoranada

Urednik

Promovirane nove doktorice i doktori veterinarske medicine

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više