(Članak prenešen iz časopisa Veterinarska stanica br.03/2012 sa adrese http://www.veinst.hr/casopis-veterinarska-stanica/doc_download/26-broj-3)
U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti 10. svibnja 2012. godine održana je izborna skupština na kojoj su izabrani novi članovi Akademije. Natpolovičnom većinom glasova ukupnog broja redovitih članova Akademije, izabrano je 18 novih redovitih članova.
Ponosni smo što je među novoizabranim redovitim članovima i prof. dr. sc. Josip Madić, dosadašnji član suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i redoviti profesor Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
T im se izborom prof. dr. sc. Josip Madić pridružio skupini uglednih veterinara, čiji je znanstveni rad i doprinos okrunjen izborom za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. To su bili akademici: Ivo Babić, Božidar Oklješa, Ivo Tomašec, Teodor Varićak, Sergej Forenbacher, Slavko Krvavica i Branko Kurelec, a danas su redoviti članovi Akademije akademici Slavko Cvetnić, Eugen Topolnik i Teodor Wikerhauser. Prije izbora za redovite članove svi su oni bili članovi suradnici ili izvanredni članovi Akademije. Članovi suradnici veterinari bili su i prof. dr. sc. Mladen Hajsig i prof. dr. sc. Hrvoje Gomerčić. Dopisni član je dr. Ivan Katić, Kopenhagen, Danska.
Prof. dr. sc. Josip Madić diplomirao je na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem i danas radi kao redoviti profesor mikrobiologije i imunologije u Zavodu za mikrobiologiju i zarazne bolesti s klinikom. Znanstveno se usavršavao u Središnjem veterinarskom institutu u Lelystadu u Nizozemskoj.
Obnašao je dužnost dekana i prodekana za znanost i međunarodnu suradnju Veterinarskog fakulteta. Bio je član različitih tijela i povjerenstava Sveučilišta u Zagrebu te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Glavni je i odgovorni urednik znanstvenog časopisa „Veterinarski arhiv” te član uredničkog odbora časopisa „Rad“ Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Kao predsjednik ili član organizacijskog, odnosno znanstvenog odbora sudjelovao je u organizaciji različitih znanstvenih i stručnih skupova.
Za člana suradnika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti prof. dr. sc. Josip Madić je izabran 1998., a reizabran 2008. godine. Za člana suradnika Akademije medicinskih znanosti Hrvatske izabran je 1998.
Kao autor ili koautor prof. dr. sc. Josip Madić objavio je više od 130 znanstvenih i stručnih članaka, nekoliko udžbenika, više desetaka referata na međunarodnim i domaćim znanstvenim i/ili stručnim skupovima. Bio je predsjednik i/ili član mnogih organizacijskih i/ili znanstvenih odbora znanstveno-stručnih skupova, recenzent znanstvenih knjiga i sveučilišnih udžbenika te mentor pri izradbi diplomskih, znanstvenih i stručnih magistarskih i doktorskih radova. Održao je mnoga javna predavanja. Radovi su mu objavljeni u renomiranim znanstvenim časopisima poput: Vaccine, Archives of Virology, Veterinary Microbiology, Theriogenology, Equine Veterinary Journal, Journal of Virological Methods i drugdje, a citirani stotinama puta. Citirani su i u desetak stranih knjiga. Bio je voditelj i/ili suradnik u realizaciji desetak domaćih i stranih projekata.
Znanstveni rad prof. Josipa Madića obuhvaća područje virologije, bakteriologije, mikologije te infekcijske imunologije. Posebice se bavi virologijom i na tom je području postigao zapažene rezultate. Njegovi se virusološki radovi odnose na istraživanja imunobiologije, epizootiologije, dijagnostike i imunoprofilakse virusnih zaraza, posebice prouzročenih herpes-, mikso-, pesti-, parvo-, retro- i flavivirusima.
Spomenimo rad prof. J. Madića na otkriću i identifikaciji prirodne delecijske mutante goveđeg herpevirusa 1 s krnjim genomom za glikoprotein gE, danas u komercijalnoj uporabi kao DIVA cjepivo, zatim rad na genotipizaciji i filogenetskoj analizi izolata virusa influence konja, virusa svinjske kuge, virusnog proljeva goveda, virusa enzootske leukoze goveda i dr. Istraživao je epizootiološke značajke i mogućnosti imunoprofilakse enzootske bronhopneumonije tovne junadi, parvovirusne infekcije svinja i pasa, hemoragijske bolesti kunića, cirkovirusne infekcije svinja i ostalih virusnih zaraza. Bavio se i ulogom nekih divljih životinja u širenju arbovirusnih infekcija u Hrvatskoj.
Zanimaju ga zoonoze, primjerice infekcija virusom zapadnog Nila, a tu je zarazu dokazao u konja i medvjeda u Hrvatskoj.
Pratio je pojavu, širenje i patogenezu određenih bakterijskih i gljivičnih bolesti životinja u Hrvatskoj.
Svoj znanstveno-nastavni put prof. dr. sc. Josip Madić započeo je na Zavodu za mikrobiologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon prelaska na Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu uključio se u izvođenje dodiplomske nastave, najprije iz predmeta „Zarazne bolesti domaćih životinja”, na Ambulantnoj klinici, a zatim iz predmeta „Mikrobiologija i Veterinarska imunologija”. U svojstvu prodekana za znanost bio je odgovoran za donošenje novih programa 13 poslijediplomskih znanstvenih i devet specijalističkih studija te donošenja novog programa trogodišnjeg poslijediplomskog Doktorskog studija iz veterinarskih znanosti. Sada je voditelj poslijediplomskog specijalističkog studija iz Mikrobiologije i epizootiologije. U svojstvu prodekana za međunarodnu suradnju 1998. je pokrenuo postupak prosudbe Fakulteta od strane EAEVE-a (European Association of Establishments for Veterinary Education). Kao obnašatelj dužnosti dekana Fakulteta 2007. je potpisao Ugovor o darovanju, kojim je, nakon velikog zalaganja rukovodstva Fakulteta, Vlada Republike Hrvatske dodijelila Fakultetu poljoprivredno zemljište u Dugom Selu površine oko 100 hektara.
Vrijedan je njegov prilog širenju znanstvenih spoznaja putem preglednih članaka na vrlo dinamičnom području veterinarske virologije i imunologije. S obzirom na činjenicu da su mu radovi objavljivani u uglednim znanstvenim časopisima te da su mu citirani u stranim i domaćim znanstveno-stručnim izdanjima, treba istaknuti da je u njegovim radovima riječ o iznimno kvalitetnim temeljnim i primijenjenim istraživanjima.
Čestitamo prof. dr. sc. Josipu Madiću na izboru za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Razredu za medicinske znanosti, uvjereni da je članstvo u toj najvišoj i najuglednijoj znanstvenoj i umjetničkoj instituciji u Republici Hrvatskoj zavrijedio svojim radom, zalaganjem, požrtvovnošću i svim svojim ljudskim vrijednostima. Poželimo prof. Josipu Madiću da svojim znanjem, stručnošću i marljivošću i nadalje doprinosi ugledu hrvatske veterinarske znanosti.Željko Cvetnić
Prof. dr. sc. Josip Madić izabran za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Prenešeno iz časopisa VETERINARSKA STANICA br.3/2012.[download/preuzmi pdf]