Potpore za nastavak svinjogojske proizvodnje osigurane su za sve zainteresirane proizvođače koji ispunjavaju uvjete i posjeduju pozitivno rješenje Državnog inspektorata.
Ministarstvo poziva i na e-savjetovanje o Programu potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge ↗ (otvoreno do 2.12.2024.) te Programima za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u mesnom i mliječnom stočarstvu godine (v. e-savjetovanje ↗).
Priopćenje za javnost (Zagreb, 28. studenoga 2024.)
Priopćenje preneseno u cijelosti.
Predstavljeni programi za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka
“ Cilj je da se ovim programima podigne razina proizvodnje. Mi moramo biti samodostatni u proizvodnji mlijeka i mesa, kao i voća i povrća. To je važno za naš razvoj i opstanak. Hrvatska ima potencijala, a mi taj potencijal moramo iskoristiti – istaknuo je ministar Dabro.Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro predstavio je na konferenciji za medije Programe za poticanje razvoja proizvodnje mesa i mlijeka u Hrvatskoj. Cilj je da se tim programima podigne razina proizvodnje i samodostatnosti, a riječ je o programima razvoja i obnove govedarske, ovčarske, kozarske i svinjogojske proizvodnje. Programi bi se, kako je ministar Dabro najavio, na Vladi trebao naći početkom sljedeće godine.
– U više navrata sam govorio koliko je važno povećati proizvodnju hrane na našem, hrvatskom tlu. Mi moramo biti samodostatni u proizvodnji mlijeka, mesa, voća i povrća. To je važno za naš razvoj i opstanak. Hrvatska ima potencijala ne samo da prehrani sebe, nego za još „dvije Hrvatske“. A mi taj potencijal moramo iskoristiti. Povećanje proizvodnje prioritet je ovog Ministarstva i ove Vlade – izjavio je Dabro prilikom prezentacije programa.
Dodao je kako se povećanje proizvodnje planira postići kroz ulaganja u stvaranje novih proizvodnih kapaciteta, očuvanje i unapređenje postojeće proizvodnje, poboljšane uvjete smještaja životinja, ulaganja u klaonice…
Podsjetio je kako su u svrhu stabilizacije i razvoja sektora proizvodnje mesa, izrađeni i usvojeni programi, te prateći akcijski planovi do 2030. Riječ je o Programu razvoja sektora mesnog govedarstva do 2030., vrijednom 385.640.000,00 eura, potom Programu razvoja sektora svinjogojstva do 2030. – s ukupnim ulaganjima 246.660.000,00 eura, te Programu razvoja sektora mesnog ovčarstva i kozarstva do 2030. vrijednom 108.151.000,00 eura.
Ministar je istaknuo kako je iz tih akcijskih planova kao izrazito važna mjera izrađen Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva, svinjogojstva, te mesnog ovčarstva i kozarstva za razdoblje od 2025. do 2027. Vrijednost programa je 32 milijuna eura po godini provedbe, odnosno 96 milijuna eura u trogodišnjem programskom razdoblju.
– Ovaj Program sadrži tri mjere – Mjeru 1. – Potporu za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog govedarstva koja je vrijedna 15 milijuna eura po godini provedbe, Mjeru 2. – Potporu za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru svinjogojstva vrijednu 10 milijuna eura po godini provedbe, te Mjeru 3. – Potporu za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnog ovčarstva i kozarstva koja je vrijedna 7 milijuna eura po godini provedbe – kazao je ministar.
Dodao je kako je za isto razdoblje, 2025.-2027. izrađen Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva čija je vrijednost 8 milijuna eura godišnje odnosno ukupno u trogodišnjem razdoblju 24 milijuna eura.
Inače, u svrhu stabilizacije i razvoja sektora mljekarstva, 2024. donesen je Program razvoja sektora mljekarstva do 2030. u kojem je temeljem različitih osnova i izvora financiranja osigurano gotovo 600 milijuna eura.
Ministar Dabro na konferenciji je posebno istaknuo kako će se sada mjeriti rezultati provedbe na godišnjoj razini.
– To znači da se više neće moći događati da netko dobije potpore i da onda smatra kako je to gotova priča do nekih novih potpora. Ne, sada će svi morati prikazati što se radilo u toj godini, što se postiglo, kakav je učinak. Oni koji ne ispune uvjete i ne povećaju proizvodnju, potpore će morati vratiti. To je jedini način da idemo naprijed – istaknuo je ministar.
Naglasio je i kako će sljedeći korak biti osuvremenjivanje, odnosno, ulaganje u tehnologiju kako bi se povećala produktivnost.
Ministar je najavio i Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III zbog pojave afričke svinjske kuge za što je iz državnog proračuna osigurano 4 milijuna eura, a osigurana su i dva milijuna eura kako bi se produžilo trajanje programa potpore.
Vezani naslovi:
- Opis pojave afričke svinjske kuge u divljih svinja u Hrvatskoj
- Afrička svinjska kuga u domaćih svinja u općini Nijemci (2025.)
- Popis propisa objavljenih od 1. kolovoza 2024. godine do 4. prosinca 2024. godine
- U Veterinarskom zavodu Vinkovci otvoren novi laboratorij za dijagnostiku afričke svinjske kuge
- Promjena i smanjenje zone ograničenja I i II u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji
- Ministar Dabro: Učinili smo sve da bi sačuvali našu tradiciju kolinja
- Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja
- Jesenski Višegrad Vet Plus sastanak
- Ukidanje zone zaštite i zone nadziranja u Splitsko-dalmatinskoj županiji zbog afričke svinjske kuge
- Peti ovogodišnji slučaj afričke svinjske kuge u uzgojima