Vjekoslav Ricov, dr. med. vet.
Voditelj Službe granične veterinarske inspekcije i međunarodnog prometa
Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske
Opća načela i obveze
Ugovorom o pristupanju Europskoj uniji, Republika Hrvatska se obvezala da će danom pristupanja u potpunosti prihvatiti cjelokupnu pravnu stečevinu Europske unije pa tako i pravni okvir definiran u Poglavlju XII „Sigurnost hrane, veterinarstvo i fitosanitarna politika“. To poglavlje obuhvaća detaljna pravila iz područja sigurnosti i higijene hrane. Riječ je prije svega o usklađivanju s različitim i brojnim europskim zahtjevima kako bi se u već u predpristupnom razdoblju dostigla visoka razina sigurnosti hrane i javnog zdravstva. Usklađivanje s europskim standardima u području sigurnosti hrane je za Republiku Hrvatsku bilo obvezujuće i ono je u konačnici trebalo pridonijeti većem povjerenju europskih potrošača u hranu koju proizvodi.
Nakon pristupanja Europskoj uniji uvjeti trgovinske razmjene između Republike Hrvatske i ostalih zemalja definirani su međunarodnim ugovorima koje je sklopila Europska unija. Za Republiku Hrvatsku su u području trgovine ali i cjelokupnog sustava sigurnosti hrane nastupile dvije značajne promjene. Republika Hrvatska je postala dijelom jedinstvenog unutrašnjeg europskog tržišta na kojem nema zapreka trgovini i na kojem vrijede posebna pravila u prometu životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla a istodobno su vanjske granice Republike Hrvatske postale dijelom vanjskih granica Europske unije (prema Republici Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori) na kojima se na graničnim inspekcijskim postajama obavljaju inspekcijski pregledi (veterinarski, fitosanitarni i sanitarni) kako bi se utvrdilo da li životinje i proizvod koji se unose iz trećih zemalja na područje Europske unije udovoljavaju visokim standardima sigurnosti i higijene hrane koje vrijede u Europskoj uniji.
Jedinstveno unutarnje tržište
Osnovni cilj stvaranja jedinstvenog unutrašnjeg tržišta je slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala U području veterinarstva to znači slobodno kretanje životinja i proizvoda životinjskog podrijetla osim ako oni ne podliježu posebnim ograničenjima zbog izbijanja bolesti. Kako bi ostvarila te ciljeve europske institucije donosile su niz ugovora i propisa kojima su ukidale sve fizičke, tehničke i fiskalne zapreke slobodnoj trgovini. Jedinstveno unutrašnje tržište je uspostavljeno 01. siječnja 1993. godine čime su ukinute i veterinarske kontrole u prometu životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla na granicama između država članica. Istovremeno je doneseno i niz propisa kojima su određeni jedinstveni, visoki standardi higijene u svim fazama proizvodnje, prerade i distribucije hrane u odnosu na zdravlje životinja, veterinarsko javno zdravstvo, dobrobit životinja te zootehničke zahtjeve.
Uvoz iz trećih zemalja
Jedinstveno europsko unutrašnje tržište čini približno 500 milijuna potrošača i najveći je uvoznik hrane u svijetu. Kako bi osigurale da na takvo tržište dolazi zdravstveno ispravna hrana iz trećih zemalja, europske institucije su uspostavile više mehanizama za ostvarenje toga cilja. Uspostavile su pravni okvir kojim su jasno definirale zahtjeve iz područja veterinarstva kojima mora udovoljavati hrana koja se unosi iz trećih zemalja, propisale su jedinstvene procedure koje se provode pri uvoznim i provoznim kontrolama te su na vanjske granicama postavile granične inspekcijske postaje na kojima se provode inspekcijski nadzori nad hranom koja se unosi kako bi se utvrdilo da li udovoljava propisanim uvoznim ili provoznim zahtjevima.
U skladu s dogovorom postignutim s Europskom komisijom, u pristupnim pregovorima određeno je da se na vanjskim granicama Republike Hrvatske prema trećim zemljama rasporedi 7 graničnih inspekcijskih postaja (četiri cestovne, jedna zrakoplovna te dvije pomorske). Unos hrane namijenjene ljudskoj potrošnji te nusproizvoda životinjskog podrijetla moguć je na svim graničnim inspekcijskim postajama.
Žive životinje u komercijalne svrhe mogu se unositi jedino na graničnim inspekcijskim postajama Bajakovo i Stara Gradiška te kopitari na graničnoj inspekcijskoj postaji Nova Sela.
Preko svih graničnih inspekcijskoi postaja, osim luke Rijeka i Ploče dozvoljen je i komercijalni unos kućnih ljubimaca.
TRACES
Kako bi na jedinstvenom unutrašnjem europskom tržištu kao i prilikom unosa iz trećih zemalja osigurala nadzor nad prometom hrane Europska komisija je tijekom 2004. godine u sustav službenih kontrola implementirala TRACES sustav kao jedinstveni računalni veterinarski sustav za kontrolu prometa životinja i proizvoda životinjskog i neživotinjskog podrijetla te propisala obvezu njegova korištenja u svim državama članicama. Osnovna funkcionalnost TRACES sustava je kreiranje svih veterinarskih dokumenata za koje je u skladu sa zakonodavstvom propisano da moraju pratiti žive životinje i proizvode životinjskog i neživotinjskog podrijetla u prometu te slanje obavijesti o kreiranim veterinarskim dokumentima elektroničkom poštom svim subjektima naznačanim u veterinarskim dokumentima kao i tijelima nadležnim za provođenje službenih kontrola na centralnoj i lokalnoj razini. Na taj je način osigurana potpuna sljedivost životinja i proizvoda životinjskog i neživotinjskog podrijetla u
prometu. Uz ovu funkcionalnost TRACES sustav omogućuje i centralnu procijenu rizika i mogućnost povezivanja s EU RASFF sustavom te ubrzavanje administrativnih procedura što u konačnici dovodi do smanjenja troškova prilikom obavljanja službenih kontrola.
Posebnosti vezane za trgovinu
Postupanje s proizvodima uvezenim u Republiku Hrvatsku iz neodobrenih zemalja i objekata
Zbog obveza koje proizlaze iz međunarodnih ugovora o trgovini koje je Republika Hrvatske sklopila s drugim zemljama, u Republiku Hrvatsku je do 01. srpnja ove godine bio dozvoljen uvoz proizvoda životinjskog podrijetla i iz zemalja i objekata koji nisu od strane Europske komisije odobreni za izvoz u Europsku uniju. Takav uvoz odvijao se u skladu s uvjetima koji su bili propisani nacionalnim zakonodavstvom a objekte i zemlje iz kojih je odobren uvoz je Odlukom odobravao ministar poljoprivrede. Tu se prije svega misli na uvoz određenih proizvoda životinjskog podrijetla iz objekata u Bosni i Hercegovini, Republici Srbiji i Makedoniji. Tijekom predpristupnih pregovora postojale su određene nejasnoće vezane za uvoz takvih proizvoda s obzirom na njihov rok valjanosti za ljudsku potrošnju. Kako bi se omogućilo poštivanje obveza iz međunarsodnih ugovora o trgovini koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama, Europska komisija je ponudila kompromisno rješenje kojim je dozvolila unos takvih proizvoda do 01. srpnja te donijela Provedbenu Odluku Komisije kojom se utvrđuju prijelazne mjere za pojedine proizvode životinjskog podrijetla obuhvaćenih Uredbom (EZ) 853/2004 Europskog parlamenta i Vijeća unesenih u Hrvatsku iz trećih zemalja prije 1. srpnja 2013.godine i definirala prijelazno razdoblje od godine dana u kojem se ti proizvodi mogu nalaziti isključivo na nacionalnom tržištu Republike Hrvatske ili se mogu izvoziti u treće zemlje te odredila mjere pod kojima se može odvijati trgovina takvim proizvodima.
Neumski koridor
Neumski koridor je teritorij Bosne i Hercegovine, dužine oko 9 km na kojem Bosna i Hercegovina izlazi na Jadransko more te razdvaja kopneni teritorij Republike Hrvatske na dva dijela. Do 01. srpnja na tom koridoru odvijao se nesmetan provoz životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u skladu sa sporazumom kojeg su sklopile Republika Hrvatska i Bosna i Hercegovina. Nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji provoz životinja i proizvoda životinjskog podrijetla preko neumskog koridora odvija se u skladu s odredbama dogovorenim tijekom pristupnih pregovora. Na pregovorima s Europskom komisijom je određeno da se žive životinje ne mogu provoziti preko neumskog koridora i jasno su definirane mjere za provoz proizvoda životinjskog podrijetla. Dogovorene mjere Republika Hrvatska je implementirala u nacionalno zakonodavstvo koje propisuje načine obavljanja veterinarskog pregleda proizvoda životinjskog podrijetla iz trećih zemalja u prometu preko granice. Cjelokupni nadzor nad prometom roba preko neumskog koridora obavljaju djelatnici Carine.
Mogućnost izvoza za Bosnu i Hercegovinu preko luke Ploče
Tijekom triletaeralnih sastanaka između Europske komisije, Bosne i Hercegovine te Republike Hrvatske dogovoren je poseban režim provoza proizvoda životinjskog podrijetla proizvedenih u Bosni i Hercegovini preko područja Republike Hrvatske na relaciji Nova Sela-Luka Ploče. U skladu s europskim zakonodavstvom svi proizvodi životinjskog podrijetla koji se unose iz trećih zemalja na područje Europske unije s namjerom izvoza u druge treće zemlje moraju udovoljavati barem zahtjevima u odnosu na zaštitu zdravlja životinja koji vrijede u Europskoj uniji. Budući da Bosna i Hercegovina trenutno za većinu svojih proizvoda životinjskog podrijetla takve zahtjeve ne može ispuniti a kako bi se ipak osiguralo da može izvoziti svoje proizvode u treće zemlje preko luke Ploče, Europska komisije je donijela tri propisa kojima je napravila odstupanja od takvih zahtjeva i jasno definirala uvjete pod kojima se takav provoz može odvijati uz napomenu da iz Bosne i Hercegovine nije moguće na područje Europske unije unositi žive životinje osim kućnih ljubimaca.