IzdvojenoIzobrazbaStudentiVeterinarski fakultet u Zagrebu

Prva obrana diplomskog rada na engleskom jeziku

U susret 100. godišnjici Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

U zapisivanju događaja koji su obilježili ili obilježavaju nečijih stotinu godina, nije uvijek lako zadržati čvrste i objektivne kriterije, a još manje ako se radi o stotinu godina Fakulteta kojega ste cijenili i prije nego ste postali njegov student dodiplomskog studija…

Svaka je obrana diplomskog rada nezaboravan dan za svakog studenta kandidata, a pojedinima ona ostane u boljem sjećanju čak i od dodjele diplome, bez obzira je li obrana po nečemu objektivno jedinstvena u povijesti Fakulteta ili ne. No, u kronikama Fakulteta svaka po nečemu prva obrana i formalno ostaje zabilježena posebnom zabilješkom, pa tako i ova.

Premda se u izvođenju nastave na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu već četvrtu godinu za redom osim hrvatskoga koristi i engleski jezik obzirom na sada već četvrtu generaciju studenata studija na engleskom jeziku, za ovu je generaciju ipak prerano braniti diplomske radove jer niti svoj studijski program u cijelosti nisu još niti odslušali. Znajući ovo, nije se besmisleno zapitati zašto obrana diplomskog rada na engleskom jeziku ako niti prva generacija studenata studija na engleskom nije ni blizu kraja studija? Odgovor na ovo pitanje ne samo da je potpuno opravdan i logičan nego i traži ovakav zapis jer se doista radi o, u ovom trenutku nekima možda nevažnom, ali za kronike Fakulteta sigurno korisnom podatku o prvoj obrani diplomskog rada na engleskom jeziku.

Prva obrana diplomskog rada na engleskom jeziku na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održana je 11. listopada 2019. godine s početkom u 12 sati u predavaonici Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti.

Međunarodna povezanost i suradnja ovog Zavoda sa drugim europskim institucijama, ali i aktualna javnozdravstvena problematika vezana uz kontinuirano jačanje koncepta ‘Jedno zdravlje’, dodatan je razlog za konstataciju da upravo ova predavaonica nije posve slučajno odabrano mjesto jer ono niti može niti je moglo biti bolje odabrano.

Kandidat na ovoj obrani nije bio nitko od stranih studenata nego Lucija Jurišić, studentica redovitog dodiplomskog studija koja je studij upisala 2013. godine, a obaveznu praksu 12. semestra odlučila je odraditi u ak. godini 2018./19. u sklopu Erasmus+ stručne prakse na “Istituto Zooprofilattico Sperimentale dell’Abruzzo e del Molise Giuseppe Caporale” u Teramu u Italiji gdje je u radu na diplomskoj temi i provela pet mjeseci.

Tako je uz mentora i domicilnog profesora Zavoda za mikrobiologiju i zarazne bolesti prof. dr. sc. Ljube Barbića, drugi mentor u izradi ovog diplomskog rada bio Alessio Lorusso, DVM-PhD, razvojni voditelj Odjela za virologiju ovog instituta. Upravo stoga je razumljivo da je i obrana diplomskog rada Lucije Jurišić pod nazivom „Characterization of emerging Bluetongue virus serotype 3 strains in the Mediterranean basin by Next Generation Sequencing (Tipizacija emergentnog virusa bolesti plavog jezika serotipa 3 na području Mediterana korištenjem metode sekvenciranja sljedeće generacije (NGS))” izvedena na engleskom jeziku.

Kao što je i očekivano, iznošenje diplomskog rada izvedeno je u prepoznatljivoj atmosferi, na primjerenoj stručnoj razini tijekom svakog svog dijela uključujući i završno pružanje jasnih, potpunih odgovora na sva odabrana pitanja ispitne komisije na čelu s izv. prof. dr. sc. Deanom Konjevićem i članove prof. dr. sc. Zoranom Milasom i prof. dr. sc. Ljubom Barbićem.

Po zaključenju i proglašenju uspješno izvedene obrane i stjecanja prava na titulu doktora veterinarske medicine, prisutnima se obratio i dekan Veterinarskog fakulteta prof. dr. sc. Nenad Turk, konstatirajući da je ovo prva obrana diplomskog rada na engleskom jeziku, ali i „da će to postati uobičajeno na našem fakultetu, ne samo zbog studenata u Erasmus programu, nego i studenata studija na engleskom jeziku.

Idemo prema internacionalizaciji što je iznimno važan segment rada Fakulteta za njegovo uspješno pozicioniranje na međunarodnom tržištu. Sve će više biti dvojnih mentorstava, pa je važno da u takvim uvjetima i studenti na hrvatskom studiju budu spremni obraniti diplomski rad i na engleskom jeziku.”

Čestitao je diplomantici, mentorima i povjerenstvu, ali i svima onima koji pružaju podršku sadašnjim i budućim kandidatima u svakoj aktivnosti koja podiže razinu kvalitete i međunarodnu prepoznatljivost zagrebačkog Veterinarskog fakulteta koji 13. 11. 2019. godine svečano obilježava svojih prvih stotinu godina postojanja i izobrazbe doktora veterinarske medicine

Brojni alumni zagrebačkog veterinarskog fakulteta u svijetu stotinu godina pronose glas ponosa pripadnosti svojoj matičnoj instituciji, a na ovaj način pojedini to čine i prije nego su postali punopravni članovi europske znanstvene zajednice. Najmanje što stoga isto tako s ponosom barem ovdje kratko možemo poručiti i zapisati, možda i u ime Fakulteta, je: Bravo, kolegice Jurišić! – za hrabrost, trud, znanje i ustrajnost, ali i više nego primjerenu podršku međunarodnoj prepoznatljivosti i vidljivosti stručnih kapaciteta svog Fakulteta, uz dužnu pohvalu svima koji su u tome sudjelovali na bilo koji način.

Mada je inicijalna karakteristika ove obrane njezino izvođenje na engleskom jeziku, njezina prava vrijednost leži u činjenici da je ona već na razini dodiplomske veterinarske izobrazbe spojila ne samo dvije različite institucije iz dviju susjednih zemalja nego s temom i problematikom koja na različitim stručnim i znanstvenim razinama spaja sve veterinare, liječnike i pripadnike drugih profesija u zajedničkoj globalnoj zaštiti “Jednog zdravlja”, globalnog koncepta čiji je naziv preuzet i kao krilatica svečane proslave stogodišnjice Veterinarskog fakulteta.

Možda stoga kao zaključak zapisa o ovoj obrani diplomskoga rada može ostati poruka u smislu poticaja svim studenticama i studentima budućim europskim znanstvenicima Fakulteta stogodišnjaka, da i ubuduće svoje aktivnosti temelje ne samo na međunarodnoj suradnji nego i na projektima u području javnog zdravstva koji posebice u današnje doba globalizacije u najvećoj mjeri pozitivno utiču i na prepoznatljivost temeljnog, globalnog značaja veterinarske profesije, naročito u današnjem europskom društvu.

Vezani sadržaji

Antimikrobna rezistencija u humanoj medicini

Urednik

Alveolarna ehinokokoza u Hrvatskoj i dalje izvan kontrole

Urednik

Prof. dr. sc. Željko Pavičić dobitnik Nagrade “Andrija Štampar”

Urednik

Tjedan Sveučilišta: Senat Sveučilišta proglasio nove profesorice i profesore u trajnom izboru i dodijelio spomen-medalje

Urednik

Svjetski dan Jednog zdravlja

Urednik

7. Hrvatski veterinarski kongres

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više