Image default
StudentiVeterinarski fakultet u ZagrebuZnanost i znanstveni radovi

Prvi Dan studentske znanosti

Ana Gross


Prenešeno iz časopisa VETERINAR br. 60-1, 2022.[download/preuzmi pdf ovdje]

Prvi Dan studentske znanosti održan je 5. studenog 2021. godine u Velikoj predavaonici Veterinarskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu. Moderatori ovog projekta bili su izv. prof. dr. sc. Magda Sindičić i izv. prof. dr. sc. Dean Konjević, Dipl. ECZM.

Slika 1. Uvodna riječ izv. prof. dr. sc. Deana Konjevića, Dipl. ECZM.

Cilj skupa bio je predstaviti znanstvene radove dobitnika Rektorove nagrade te na taj način dodatno promovirati znanost među studentima, predstaviti odabrane znanstvene projekte Fakulteta iz različitih grana veterinarske medicine te tako potaknuti veću uključenost studenata u projekte Veterinarskog fakulteta. Program je bio podijeljen u dva dijela. U prvom su dijelu voditelji projekata iznijeli kratki prikaz rada i ciljeva pojedinih projekata te mogućnosti za uključivanje studenata u njih.

Slika 5. Dr. sc. Josipa Kuleš govori o Protetomici na VEF-u.

Tako smo mogli čuti nešto više o Proteomici na VEF-u koju je predstavila dr. sc. Josipa Kuleš, Lipidima hrane, spolu i dobi u patogenezi metaboličkog sindroma koje su predstavile doc. dr. sc. Kristina Starčević i Petra Roškarić, a Ana Smajlović, dr. med. vet. predstavila je projekt OSTEOproSPINE.

Slika 4. Valentina Percan predstavlja projekt Lipidi hrane, spol i dob u patogenezi metaboličkog sindroma.
Slika 3. Predstavljanje projekta OSTOproSPINE od strane Ane Smajlović, dr. med. vet.

Zatim sam ja, zamjenica glavne urednice Veterinara, ukratko predstavila povijest časopisa, rubrike koje časopis sadrži te mogućnost objavljivanja znanstvenih radova i popularizacijskih članaka u časopisu Veterinar.

Slika 2. Predstavljanje časopisa Veterinar od strane studentice Ane Gross.

U drugom su dijelu programa ovogodišnji dobitnici Rektorove nagrade kroz kratki pregled svog znanstvenog rada približili iskustva u dizajnu i provedbi istraživanja, kao i tumačenju rezultata i pisanju rada. Kolegice Meri Blažević i Iva Ciprić predstavile su znanstveni rad Osobitosti kompletne krvne slike Utila iguana (Ctenosaura bakeri) te ukratko govorile koliko je vremena potrebno za pronalazak teme, mentora, koliko i kako se provodi određeno istraživanje i na kraju koliko je vremena potrebno da se napiše cijeli znanstveni rad. Zatim je Iva Macan, nekadašnja studentica Veterinarskog fakulteta, predstavila svoj rad Procjena općeg mišljenja i informiranosti ribara u Hrvatskoj o dupinima i morskim kornjačama, čiji je kratki pregled objavila i u prošlom broju časopisa. Nikola Čudina predstavio je svoj rad Učestalost i uzroci klanja gravidnih goveda u Republici Hrvatskoj, a studentica engleskog studija Charlotte Stiles govorila je o tome kako se studenti veterinarske medicine mogu uključiti u programe istraživanja divljih životinja. Na samom kraju skupa studentice Valentina Huzjak i Mirna Mandić predstavile su svoj rad Arheozoološka i osteometrijska analiza ostataka kostiju konja kasnoavarodobnog groblja s lokaliteta Šarengrad-Klopare i time zaključile prvi Dan studentske znanosti na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Ovo nisu jedini dobitnici Rektorove nagrade na Veterinarskom fakultetu, uz njih tu je i kolega Emanuel Budicin s temom Hematološki parametri u kokoši nesilica nakon terapije tekuti pripravkom fluralaner te kolegica Petra Ribarić s temom Gastrointestinalni paraziti divokoze (Rupicapra rupicapra) i grivastog skakača (Ammotragus lervia) koji se zbog drugih obaveza nisu mogli uključiti u program.

S obzirom na širok spektar tema vidljivo je da studij veterinarske medicine nije orijentiran u jednom smjeru, nego postoje brojna područja u kojima se može istraživati u polju veterinarske medicine.

Ovakav je skup odličan prikaz kako naši studenti pokazuju sve više interesa u znanstvenom dijelu naše struke, a ne samo kliničkom i praktičnom koji su do sad bili glavni razlog zašto većina studenata i upiše fakultet. Također pokazuje kako zavodi i klinike Veterinarskog fakulteta nude različite mogućnosti sudjelovanja studenata u projektima te naposljetku mogućnost objavljivanja znanstvenih radova upravo u našem časopisu Veterinar, ali i šire, što je studentica Stiles i pokazala pisanjem rada za časopis u bazi WoSCC (engl. Web of Science). Za kraj želim zahvaliti moderatorima na odlično osmišljenom prvom Danu studentske znanosti na Veterinarskom fakultetu te potaknuti sve uključene da i sljedeće godine bude jednako kvalitetan s još više tema i izlagača kako bi studentima Veterinarskog fakulteta, ali i šire predstavili znanstveni dio naše struke.

Vezani sadržaji

Dermatofitoze u kunića

Urednik

Jedan dan na terenskoj nastavi

Urednik

Mentalno zdravlje i dobrobit studenata – izazovi, pomoć i podrška

Urednik

Izazovi i prilike veterinarske struke

Urednik

“VETERINAR” :: znanstveno-stručni časopis studenata veterinarske medicine

Urednik

Dan Fakulteta: 105. obljetnica Veterinarskoga fakuteta Sveučilišta u Zagrebu, 13.11.2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više