Prvi radni sastanak Ivana Zemljaka, predsjednika HVK i Davida Vlajčića, ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i njihovih suradnika u utorak 25. ožujka 2025. godine je novi nastavak razgovora struke s državnim aparatom, primarno u cilju očuvanja i nastavka funkcioniranja sustava provedbe veterinarske djelatnosti u Hrvatskoj, a ta je suradnja ključna za obje strane. Nažalost, neka od najvažnijih pitanja i problema o kojima je ministar Vlajčić tijekom ovog susreta izravno upoznat godinama su ista i neriješena. U objavi na svom FB profilu, HVK je navela da se od tekućih problema razgovaralo o Natječaju Ministarstva za dodjelu koncesija za obavljanje poslova zaštite zdravlja životinja, situaciji na terenu primarno vezano na pojavu slinavke i šapa kao i kuge malih preživača u susjednim zemljama te aktualnom stanju veterinarske struke na terenu. Razgovaralo se i o smanjenju stope PDV-a na veterinarske lijekove i o omogućavanju veterinarskoj struci da bude nositelj odobrenja za provođenje obvezatnih mjera DDD-a. Ove dvije teme se provlače godinama, ali sve su one nove za novoga ministra kojemu u ovom trenutku vjerojatno nije ni jednostavno ni lako inicirati odluke Vlade RH koje uključuju i druga ministarstva.
Hrvatska veterinarska komora već godinama predlaže da se stopa poreza na veterinarske lijekove izjednači sa onom koja se primjenjuje na humane lijekove (5%). HVK procjenjuje da će to prvenstveno pomoći hrvatskim stočarima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji najčešće nisu u sustavu PDV-a. Interesantno je da je na ovu temu vjerojatno i prije 2022. godine već postignut dogovor u Ministarstvu poljoprivrede, pa je još početkom 2022. godine održan sastanak sa Ministarstvom financija u kojem je postignuta suglasnost da se izmjena stope PDV-a na veterinarske lijekove pokuša ubaciti u nove izmjene regulative. U zadnje tri godine ništa od toga, ali je ministar Vlajčić barem upoznat sa ovim činjenicama. Isto je bilo i prošle godine kada je ministar bio Josip Dabro koji je s punim povjerenjem prema svom savjetniku za veterinarstvo prof. dr. sc. Petru Džaji praktički pokazao odlučnost u rješavanju onih problema struke koje Ministarstvo može riješiti, a iz takvih poteza stručna je javnost prepoznala partnera koji ju cijeni i poštuje kao nitko u posljednjih tridesetak godina. U međuvremenu je prof. Džaja ponovo imenovan savjetnikom, ovaj puta ministra Davida Vlajčića.
Predstavnici HVK su ministra Vlajčića informirali i o staroj sramotno bolnoj rani veterinarske struke u Hrvatskoj koja proizlazi iz Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije kao mjere za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti pučanstva (NN 35/2007).
Dugogodišnje opravdano nezadovoljstvo stručne javnosti ovim pravilnikom iz 2007. godine rezultiralo je dosad s više bezuspješnih pokušaja da se isti izmijeni poštujući kompetencije veterinarske struke. Možda nije iznenađujuće, ali je za veterinarsku struku u Hrvatskoj i danas sramotna činjenica da diploma (europski akreditiranog) Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu omogućuje doktorima veterinarske medicine obavljanje svih poslova veterinarske djelatnosti u svim zemljama članicama EU, uključujući i poslove DDD-a, izuzev u Hrvatskoj (!). Po čemu je to Hrvatska poseban slučaj u EU, zašto doktori veterinarske medicine ne mogu kao što mogu doktori medicine, diplomirani sanitarni inženjeri, diplomirani inženjeri biologije i profesori biologije – biti nositelji odobrenja za poslove DDD u bilo kojoj EU državi osim u Hrvatskoj? Zbog Pravilnika iz 2007. godine kojim je propisano da odgovorna osoba nositelja odobrenja za obavljanje poslova DDD-a može biti doktor medicine, diplomirani sanitarni inženjer, diplomirani inženjer biologije i profesor biologije. Ne i doktor veterinarske medicine. Takav pravilnik koji omalovažava, pa i vrijeđa čitavu veterinarsku struku nikada nije trebao biti donesen jer nije stručno utemeljen, a to nigdje izvan Hrvatske nije teško potvrditi.
O drskom negiranju kompetencija i pljuski jedinoj visokoškolskoj veterinarskoj ustanovi kao što je europski akreditiran Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji k tome obrazuje već desetu generaciju stranih državljana polaznika studija na engleskom jeziku, a koji će po stjecanju diplome u svojoj matičnoj državi moći biti nositelji odobrenja za obavljanje poslova DDD-a za razliku od svojih kolega u Hrvatskoj koji su završili isti studij i stekli iste kompetencije, da ni ne govorimo, a još manje o poslijediplomskom specijalističkom studiju “Sanitacija” na Fakultetu koji se provodi od 1976. godine u kontinuitetu.
Je li struka preko svojih predstavnika na početku još jednog novog višegodišnjeg procesa, kakvih je u posljednjih trideset godina bilo nekoliko? Ako je činjenica da se vode novi razgovori o istim problemima koji su već odavno mogli biti riješeni, onda je na početku. No, to ne znači da novi razgovori neće rezultirati promjenama. Gdje postoji volja, postoji i način, a volja se teško može sakriti.
- https://veterina.com.hr/zatrazeno-ocitovanje-ministarstva-zdravstva-o-uvjetima-za-provedbu-obvezne-dezinfekcije-dezinsekcije-i-deratizacije/
- https://veterina.com.hr/predstavnici-hvk-na-radnom-sastanku-u-ministarstvu-poljoprivrede/