Željana Klječanin Franić, spec. philol. croat., dr. sc. Filip Kajin, Dipl. ECVN
Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Doktor Kajin diplomirao je na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2016. godine te je od te godine i zaposlen na Klinici za unutarnje bolesti Veterinarskoga fakulteta. Doktorirao je 2024. godine na temu Istraživanje bioloških biljega bolesti donjih dišnih puteva pasa u uzorcima bronhoalveolarnog ispirka, sline i seruma. Specijalizaciju iz neurologije u okviru Europskog koledža veterinarske neurologije (European College of Veterinary Neurology, ECVN) završio je na Veterinarskom fakultetu u Hannoveru (Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover), gdje je boravio u razdoblju od 2020. do 2023., u radnoj skupini prof. Holgera Volka.
Europski koledž veterinarske neurologije djeluje s ciljem unapređenja kompetencija doktora veterinarske medicine u ovom području, a to uključuje bolje razumijevanje patogeneze, dijagnostike, liječenja, prevencije i kontrole bolesti živčanog sustava životinja. Specijalisti ECVN-a prolaze opsežnu i jasno definiranu izobrazbu u području neurologije i neurokirurgije malih i velikih životinja, nakon čega polažu zahtjevan ispit koji traje dva dana. Ovaj rigorozan postupak certifikacije osigurava visokokvalitetnu uslugu javnosti i životinjama s poremećajima i bolestima živčanog sustava.
Neurološke bolesti čest su razlog posjeta veterinaru, a među najčešćima pojavljuju se epilepsija (koja u određenim populacijama pogađa čak jednog od 150 pasa) i razne bolesti kralježnice, poput hernijacija međukralježničnih diskova. Neurolozi se, osim toga, bave tumorskim, upalnim i degenerativnim bolestima koje zahvaćaju središnji i periferni živčani sustav. Takve bolesti zahtijevaju specijalistički neurološki pregled, a često i razne napredne metode dijagnostike, poput magnetske rezonancije i punkcije cerebrospinalnog likvora. Veterinarski neurolozi usko surađuju sa specijalistima slikovne dijagnostike, kirurgije, unutarnjih bolesti i rehabilitacijske medicine, s ciljem individualiziranog pristupa pacijentu.
Sudjeluju također i u znanstvenim istraživanjima kojima je cilj unaprijediti razumijevanje tih bolesti i osmisliti nove dijagnostičke i terapijske metode. Ozljede kralježnične moždine i epilepsija pasa smatraju se i vrijednim translacijskim modelom, sa znatnim potencijalom i u istraživanjima tih bolesti u ljudi.
Titula specijalista ECVN-a koju je Filip Kajin stekao donosi i mogućnost sudjelovanja u mentoriranju i obrazovanju budućih specijalista, što je znatan doprinos kvaliteti stručnog, znanstvenog i nastavnog djelovanja na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Također, sudjelovanjem u radionicama, kontinuiranim usavršavanjima i na kongresima otvara se mogućnost cjeloživotnog obrazovanja doktora veterinarske medicine iz zemlje i regije, a Veterinarski fakultet u Zagrebu tako postaje centar za izobrazbu u području veterinarske neurologije u regiji.