Parazitologija i invazijske bolestiPopularni članci i video

Pseća glista – dokazana opasnost za čovjeka

Autor: Veterinarska ambulanta DIA-VET


Pseća glista (Toxocara canis) može biti opasna za čovjeka samo onda kada se progutaju njena jaja, što se najčešće događa u djece koja se nesmotreno igraju po parkovima u kojima borave ljubimci nesavjesnih vlasnika. Na prvi pogled teško priznanje, no istinito. U jednom grumenu zemlje s kojim se dijete igra, može se skrivati i nekoliko tisuća golim okom nevidljivih ličinki unutar parazitskih jaja koja su nekada bila sastavni dio izmeta psa u kojem žive gliste. Netom položena jaja nisu opasna već samo ona koja su proboravila u tlu tijekom razdoblja od nekoliko tjedana (dovoljno dugo da se u njima razvije ličinka).

Prilikom slučajnog unošenja, u crijevu djeteta ličinke se redovito oslobađaju, te krvlju prošire po tijelu. Najčešće se zadržavaju u jetri, no mogu dospjeti i do oka gdje uzrokuju teže promjene. Pojava je česta i u nas, posebice u seoskim sredinama.

Probleme koje uzrokuje pseća glista možemo spriječiti redovitom kontrolom ljubimaca na prisustvo parazita, te pravovremenim liječenjem. Osobito poznato je da pseća glista polaže dnevno i do 30 000 jaja. U ljubimaca uglavnom živi samo mali broj parazita, no i to je dovoljno ukoliko se uzme u obzir da u crijevu mogu živjeti i više mjeseci. Želimo li smanjiti rizik za našu djecu dovoljno je da razumijemo problem, te redovito pretražujemo izmet našeg ljubimca na prisustvo parazitskih jaja. Nakon utvrđivanja stanja moramo se i pridržavati uputa od liječnika. JEFTIN ILI UČINKOVIT LIJEK? I pored velike ponude različitih lijekova odlučimo se za onog koji nam preporuča veterinar. Kada želimo pomoći ljubimcu učinimo to na najbolji način.

Postoje različiti lijekovi protiv parazita. Moglo bi se reći da za svakoga postoji i onaj najbolji. Suprotno uvriježenom mišljenju ne postoje univerzalni lijekovi koji uništavaju sve parazite, koji su podjednako učinkoviti i za trakavice i za gliste. Za pseće gliste bi mogli reći da su „najmanje zahtjevne“ s obzirom da su osjetljive na brojne lijekove, ukoliko se pravilno primjenjuju. Kako bi postigli pravi učinak veoma je važno dati točno određenu količinu lijeka (broj tableta) koja ovisi o tjelesnoj težini. Previše učestala primjena lijeka kao i mala količina lijeka redovito dovode do otpornosti parazita.

Ne postoje univerzalna pravila kojih se moramo pridržavati u liječenju protiv parazita. Kada govorimo o psećim glistama tada moramo napomenuti da su one veoma učestale pogotovo u kuja s kojih se prenose na štenad. Smatra se da gotovo svako štene biva napadnuto ličinkama koje prelaze posteljicu ili pak dolaze mlijekom majke. Odrasle životinje se „zaražavaju“ unošenjem jaja iz tla. Mladu štenad je važno liječiti u nekoliko navrata tijekom prva dva mjeseca života i to najbolje 21. dan nakon dolaska na svijet, a zatim 42. i 63. dan života. Takvim učestalim liječenjem sprečava se razvoj glista u crijevima i uklanja opasnost koju donose jaja. Učestala, katkada nepotrebna liječenja, možemo spriječiti redovitim pretragama izmeta. Odrasle životinje su uglavnom otporne i rjeđe zaražene, pa je posebice u njih nalaz koji se dobije pretragom izmeta temelj za donošenje odluke o liječenju.

Vezani sadržaji

Agroproteinka domaćin terenske nastave studenata Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Urednik

Hrvatska po prvi puta u visokom Odboru Regionalne Konferencije Svjetske organizacije za zdravlje životinja

Urednik

Ministar Dabro na radnom sastanku s predstavnicima Udruge veterinarskih organizacija Dalmacije

Urednik

8th World One Health Congress

Urednik

Pregled brahicefalne opstruktivne bolesti dišnih putova: patofiziologija, dijagnoza, liječenje i perspektive

Urednik

Javni poziv za iskaz interesa za provedbu subvencioniranog postupka sterilizacije vlasničkih pasa na području Grada Zagreba za 2024.

Urednik

Ova web stranica koristi kolačiće radi poboljšanja korisničkog doživljaja pri njezinom korištenju. Korištenjem ove stranice suglasni ste s tim. Prihvati Više